Freelancer začiatky: 12 rád na úvod

Každý musí začať. Freelancer by mal vedieť aspoň základné pravidlá, ktoré ho posunú vpred.

0
4427
freelance

V súčasnosti už nie je výnimkou pracovať z domu, prevažne formou tzv. freelancingu, po našom „na voľnej nohe“. Si freelancer alebo o tom  uvažuješ? Ponúkame niekoľko rád, ktoré by si určite nemal prehliadnuť, ak máš o tento druh zamestnania záujem.

 1. Daj o sebe vedieť

freelancer

Odhaľ o sebe a svojej doterajšej práci, skúsenostiach, znalostiach a schopnostiach vedieť. Zverejni o sebe dostatok aktuálnych informácii. Na internete, ale aj rôznych ďalších kreatívnych spôsobov. Ale pozor. Neklam.

 1. Každý sa pozerá

Zapamätaj si, že ak raz dáš niečo na internet, vôbec kdekoľvek – čím viac si známy, tým je menšia pravdepodobnosť, že sa o niečom nedozvedia. A to platí nielen o škaredom návrhu, ale aj o nevrlom prístupe k zákazníkom, o nesplnení zmluvných podmienok zo strany autora, klamstvách aj iných zverstvách.

 1. Tvoja práca niečo stojí

freelancer

Ak si začínajúcim freelancerom, nezabúdaj, že máš v pláne sa svojou prácou živiť. Najmä zo začiatku sa ti môže stať, že za svoju prácu dostaneš menej,  aká je jej skutočná hodnota. Ale nemalo by to byť pravidlom. Iba ak by si to robil len ako svoj koníček.

 1. Reálne očakávania

freelancer

Na jednej strane stojí – očakávať za svoju prácu spravodlivú odmenu. Na druhej strane je dobré mať prehľad, koľko čo stojí. Jeden návrh na tričko má inú hodnotu ako návrh potlače na viacero reklamných predmetov. Zisti si to!

 1. Bez papiera nezačínaj

freelance

Tento bod sa týka najmä väčších jednorazových zákaziek alebo dlhodobej spolupráce, napr. s reklamnou agentúrou. Bez papiera, v ktorom sú uvedené náležité zmluvné podmienky nezačínaj.

 1. Zachovaj si dokumenty

freelance

Zmluvy, faktúry alebo akékoľvek iné doklady, ktoré sa týkajú prace – nevyhadzuj ich. Radšej venuj čas a energiu do ich roztriedenia a starostlivého uloženia. Nikdy nevieš, kedy sa ti môžu zísť.

 1. Rob si zálohy – aj dvakrát

Ak si vážiš svoju prácu, nezabúdaj si ju v pravidelných intervaloch zálohovať. Vhodným priestorom na zálohovanie tvojich dát je nielen externý disk. V súčasnosti sa mnohým osvedčil cloud, nezmizlo však ani zálohovanie dát na USB a optické disky. A ešte niečo. Pri práci priebežne stláčaj CTRL+S. Občas sa stáva, že aj Illustrator v tvojom počítači sa jednoducho „prepracuje“.

 1. Udržuj si poriadok, alebo aspoň organizovaný neporiadok

Ak nie si kamarát s poriadkom v pamäti počítača ani na pracovnom stole, snaž sa aspoň o akýsi organizovaný neporiadok. Je dobré, ak vieš, kde čo je alebo aspoň, kde by si to mohol nájsť. Ušetrí ti to množstvo času aj nervov.

 1. Odovzdaj svoju prácu na čas

freelance

Ak si sa dohodol so svojim zadávateľom na určitom čase, v ktorom by mala byť zákazka hotová, dodrž ho. Buď spoľahlivý. Spoľahlivosť je znakom profesionálnosti. Ak ti bude môcť aj v tejto oblasti zákazník dôverovať, pravdepodobne sa ti so svojimi potrebami ozve aj nabudúce.

 1. Organizuj si prácu

freelance

Aby si dokončil svoju prácu na čas, je dobré si vedieť zorganizovať čas. Nezabúdaj však pritom ani na seba. Oddychuj, choď sa príležitostne zabaviť s priateľmi, venuj čas svojej polovičke, rodinným príslušníkom, odskoč si do prírody – čokoľvek. S oddýchnutým mozgom sa pracuje lepšie. A vyhneš sa príznakom syndrómu vyhorenia. Neber si na seba viac zákaziek, ako si schopný zvládnuť.

 1. Stále sa uč

freelance

Nezabúdaj sa popri svojej práci učiť. Maj prehľad. Sleduj novinky v oblasti, v ktorej pracuješ. Rozširuješ svoje znalosti. A nezabudni dať o tom vedieť. Jednotlivci aj firmy majú záujem o ľudí, ktorý s chuťou na sebe pracujú a rozvíjajú sa.

 1. Nebuď samotár

Podeľ sa so svojimi skúsenosťami s ostatnými. Vymieňaj si informácie. Nadobúdaj kontakty. Ideálnym miestom na profesionálnu socializáciu sú rôzne výstavy, podujatia, na ktorých je vysoká koncentrácia umelcov, dizajnérov, ilustrátorov v oblasti, v ktorej si sa rozhodol podnikať.

Ponúkli sme ti niekoľko rád, ktoré by ti v začiatkoch tvojho podnikania na voľnej nohe mohli pomôcť. Ak vieš o niečom, čo ti v tomto zozname chýba, budeme radi, ak s nami o to podelíš v komentári nižšie.

Zdroj obrázkov: Flickr, Streetwisejournal