Adobe Photoshop CC: Oficiálny výukový kurz

Prinášame recenziu praktickej učebnice od tvorcov najobľúbenejšieho softvéru na úpravu fotografií v Adobe Systems.

0
8099
Adobe Photoshop CC - oficiálny výukovy kurz
Adobe Photoshop CC - oficiálny výukovy kurz

Praktická príručka na ovládnutie Adobe Photoshop CC od Andrewa Faulknera a Conrada Chaveza nás prevedie celým Photoshopom. S priloženým DVD plným príloh, množstvom obrázkov a to všetko na lesklom papieri.

Pre koho je kniha určená?

Presne pre tých, ktorí sa chcú naučiť pracovať s Photoshopom. Kniha mapuje Photoshop CC vo verzii 2015 od jeho základov, až po detailnejšie funkcie. Je to príručka, takže je potrebné počítať s množstvom informácií, ktoré musí takýto žáner pokryť, čo je na jednej strane dobre, no na druhej strane je potrebné priznať, že texty nie sú písané do hĺbky. Čitateľ nájde potrebné filtre, funkcie, ale nenaučí sa ich podstatu a ako fungujú. V praxi si tak v prípade potreby spomeniete na to, čo ste čítali v knihe, ale budete v nej musieť zalistovať, aby ste našli správne nastavenia a skúšaním sa dostali k želanému výsledku.

Knihu by si mal kúpiť každý, kto sa chce naučiť pracovať s Photoshopom. Namiesto prácneho hľadania návodov po internete a preklikávania, môžete mať všetky informácie v jednej knihe stále so sebou. Aj offline. Logicky usporiadané kapitoly odprevádzané bohatými obrazovými prílohami, ktoré nájdete aj na priloženom DVD, vám zaručia naozaj poctivú výuku softvéru.

Prečítajte si ukážku z knihy

Vydavateľstvo odporúča knihu od 14 rokov, ale načo čakať, dnes už photoshopových mágov nájdeme na každom stupni základnej školy všakže. Texty v nie sú náročné, sú zrozumiteľné a štruktúrované tak, aby im porozumeli aj začiatočníci.

O knihe

Adobe Photoshop CC - oficialny vyukovy kurz
Adobe Photoshop CC – oficiálny výukovy kurz od Andrewa Faulknera a Conrada Chaveza. Obálka: Computer Press/Albatros media.

Autor: Andrew Faulkner, Conrad Chavez
Žáner: grafika a dizajn, digitálne video, úpravy fotografií
Nakladateľstvo: COMPUTER PRESS
Doporučené od: 14 rokov
EAN: 9788025147412
Počet strán: 384 strán + DVD príloha
Formát: 167×225- brožovaná lepená
Jazyk vydania: čeština
Rok vydania: 2016
Vydavateľ: Computer press

Obsah

Obsah knihy je rozdelený na pätnásť kapitol, ktoré pokrývajú celý Photoshop. Na úvod kniha oboznámi čitateľa s Photoshopom ako softvérom, nastaveniami, inštaláciou, v ďalšej kapitole podrobne zmapuje pracovnú plochu a jednotlivé rozvrhnutie panelov.

Niekde okolo strany 40 sa začne ozajstné spracovanie obrázkov, konkrétne fotografií pomocou jednotlivých spôsobov úpravy obrazu – retuš, farby, klonovanie a podobne. Samostatnú kapitolu autori venovali práci s výbermi a ich nastaveniami, ďalšia obsahovo bohatá kapitola zahŕňa vrstvy. Nechýba ani kapitola “Rýchle úpravy”, ktorá sa venuje automatickým úpravám obrazu, nasledovaná kapitolami o maskách, kanáloch, textoch, vektoroch a ďalších pokročilejších technikách.

Deviata kapitola pokrýva umenie kompozície a nasledujúce kapitoly sú výlučne kreačnou časťou Photoshopu – Kreslenie nástrojom miešací štetec, editácia videa, modul Camera Raw, príprava súborov na web a na záver je venovaná kapitola týkajúca sa produkcie a tlači zhodných farieb ako aj tlači 3D obrázkov.

Veľmi veľkým pozitívom tejto knihy je jej digitálna príloha, DVD disk, na ktorom nájdete všetky zdrojové súbory k jednotlivým lekciám a preto si viete prečítané postupy vyskúšať a nastavovať dovtedy, kým nebudete mať zhodný výsledok s autormi. Podrobný obsah knihy si môžete pozrieť v tomto PDF.

Kúpte si knihu priamo u vydavateľa

Zhodnotenie

Kniha nie je lacná a ako to v takýchto prípadoch býva, jej prínos je diskutabilný pre tých, ktorí majú jej predchádzajúcu verziu. Photoshop sa zásadne zmenil práve s prechodom verzie CS na verziu CC ešte v roku 2013, preto naše vydanie nie je oproti predchádzajúcim úplne inovatívne. Prináša novinky svojej verzie, ktorá však už bola prekonaná a aktuálne sa chystá v češtine už vydanie verzie 2017. To je však problémom všetkých takýchto kníh, ktoré nestíhajú vychádzať spolu s novými verziami softvéru. To, či je to nedostatok, si musíte vyriešiť vy, pre mňa je to bezpredmetné, nakoľko CC verziu knihy mám prvú.

Kto sa chce naučiť pracovať s Photoshopom, mal by si túto knihu určite zakúpiť, jej hodnota a prínos je adekvátny cene. No pokiaľ chcete ušetriť, rovnaké informácie nájdete aj na youtube, fórach alebo aj oficiálnej podpore výrobcu.