Affinity Designer: Konečne aj pre Windows

Affinity konečne vydala novú verziu Affinity Designer aj pre Windows. Pozrite sa, čo Vám ponúka a čo s ňou dokážete.

2
5064
affinity desinger
Affinity Desinger od Sherif`s Labs

Firma Affinity konečne uvoľnila novú verziu svojho programu Affinity designer aj pre Windows, ktorej sa mnohí dizajnéri určite nemohli dočkať. Predovšetkým tí, ktorí nepracujú na Macu. Verzia je zatiaľ “Beta”, a preto je zatiaľ zadarmo. Neváhajte si ju preto stiahnuť čo najskôr, aby ste neprepásli túto príležitosť. V tomto článku Vám prinášame rýchle preview tohto programu a naše osobné názory a postrehy.

created-for-mac@2x-040520161019--desk

Affinity na svojej stránke prezentuje svoj program ako najrýchlejší, najpresnejší a najhladšie pracujúci grafický program dostupný na Mac a Windows. Taktiež sa stal víťazom súťaže Apple Design Award.

Program si môžete stiahnuť na stránke Affinity for Windows. Po zaregistrovaní vám príde adresa na stiahnutie do e-mailovej schránky. Inštalačný súbor má momentálne 250 MB a stiahne sa vám pomerne rýchlo, servery nie sú enormne zaťažené. Oceňujeme, že nám Affinity šetrí miesto na disku a nenechá nás čakať. Inštalácia prebehne bleskovo, hlavne ak máte SSD disky a okamžite ste schopní používať platformu. affinity

Prostredie ma prívetivý dizajn a je intuitívne. Veľmi rýchlo sa dokážete oboznámiť so všetkými funkciami. Dalo by sa považovať za jednoduchšiu a praktickejšiu formu konkurenčného Adobe Illustrator. Na výber máte zatiaľ hlavné svetové jazyky, takže slovenčina sa tam nenachádza. Našťastie, platforma je taká jednoduchá, že angličtina vám vôbec nebude prekážať.

Stránka disponuje praktickým sprievodcom klávesových skratiek a naučiť sa ich je pomerne jednoduché. Keď sa vám s nimi nechce pracovať, vôbec to neprekáža, pretože každú funkciu máte dostupnú jediným kliknutím.

shortcuts affinity

Ak program zmenšíte, tak ste schopní akokoľvek si ho rozmiestniť po ploche pre jednoduchšiu prácu. Je to praktické, ak pracujete s dvoma alebo viacerými obrázkami naraz, prípadne používate viac monitorov.

embedded-document-editing@2x-010720151620--desk

Spôsob zobrazenia je takto nádherne modulárny a prispôsobiteľný, čo veľmi poteší pri zložitejších ilustráciách.

split-view@2x-010720151620--deskTakto to vyzerá, keď využívate plný potenciál celej platformy. Nástroje, ktoré ponúka, sú jednoduché, ale nechýba žiaden dôležitý.

affinity workspace

Ako prvé si môžete všimnúť, že nástroje sú rozdelené do 3 kategórií:

  • Draw Persona – Kresliaci mód
  • Pixel Persona – Retušovací/Maľovací mód
  • Export Persona – Mód Exportovania

Bez názvu

snimka1

 

 

Na tomto paneli s výberom farieb si dali autori záležať. Je spracovaný moderne a štýlovo. Radosť s ním pracovať.

 

 

 

Nemôžu chýbať materiály a efekty. Efektov je dostatok, nechýba žiaden dôležitý. Čo sa týka materiálov, je ich zatiaľ pomenej. Odhadujeme, že v plnej verzii ich pribudne oveľa viac, podobne ako je to aj v Mac verzii.

Style tool Effect tool

 

Nastavenia

Zaujímavé sú nastavenia pohybov s objektmi. Určujú ich presnosť. Môžete si vybrať, či chcete, aby sa objekty automaticky zarovnávali alebo nie, a to iba jediným kliknutím.

 

V platforme taktiež nájdete obrovské množstvo zaujímavých štýlov, ktoré sa dajú upravovať na všemožné spôsoby od výmyslu sveta. Ak sa zaujímate o typografiu, určite sa budete vedieť vyblázniť aj v tomto programe.

text-on-path affinity

typography affinity

Pre tých, ktorí radi kreslia, je tu aj široká paleta rôznych nástrojov štetca, za ktorú sa program vôbec nemusí hanbiť, ba naopak, poskytuje kvalitnú konkurenciu svojim súperom.

vector-brushes affinity

Keď vyberiete objekty, zobrazí sa vám široká ponuka rôznych preddefinovaných vizuálnych prvkov, ktoré môžete variabilne škálovať pri pridávaní na stránku. Dokážete z nich vytvoriť naozaj nádherné a zaujímavé ilustrácie.

shape-tool affinity

Ďalšie zaujímavé ukážky môžete vidieť aj v tomto prezentačnom videu na stránke Affinity.

 

Zhrnutie

Platforma Affinity má veľmi prívetivý a intuitívny dizajn. Obsahuje všetky potrebné funkcie, ktoré potrebujete na tvorbu vektorovej grafiky. Môžeme potvrdiť, že skutočne funguje rýchlo a hladko. Ak uvažujete o praktickej alternatíve ku Adobe Illustrator, určite by ste mali tento program aspoň vyskúšať, pretože je viac ako jeho náhradou.

  • do you know who i am

    vidala? 8-/

  • Robert

    Len mi nehovorte ze si musim upnut na 10! aby mi to slo. lebo po instalaci mi vyhadzuje stale chybu…