Ako fotiť koncerty – 3. časť

0
2736

Mať kvalitnú techniku je síce fajn, no nemať ju kde využiť už tak fajn nie je. Treba však počítať s tým, že nie vždy a všade sa dá fotiť. Tretí diel seriálu o koncertoch a aparátoch ponúka tipy a triky.

Čo je akreditácia a fotopass?

Samozrejme, keď chcete fotiť neznámu kapelu kdesi v klube, s fotením nebýva problém. Čím je ale kapela známejšía, tým väčšie nároky na organizátorov má, a tak sa môže stať, že ako neakreditovanému fotografovi vám fotenie nebude dovolené.

Akreditáciu je najjednoduchšie získať tým, že začnete pracovať pre nejaké médium, cez ktoré si u organizátora vybavíte potrebné povolenia fotiť. Musíte počítať s tým, že pokiaľ ste osamelý jazdec, tak vám fotopass s bezplatným vstupom nevydajú. Aj na takéto situácie však existujú riešenia, a to predovšetkým na festivaloch, kde je možnosť tzv. freelance fotenia. Znamená to, že získate rovnaké, prinajhoršom podobné podmienky, aké majú akreditovaní fotografi, teda možnosť vôbec vstúpiť so zrkadlovkou do areálu a možnosť fotiť v koridore, ktorý sa nachádza medzi divákmi a pódiom.

Kedy, kde a odkiaľ fotiť?

Na festivaloch (a to aj keď ste akreditovaní) platí pravidlo, že pri zahraničných interpretoch môžete fotiť v koridore maximálne tri skladby. Mimo neho by ste fotoaparáty používať nemali. Organizátori to často odôvodňujú tým, že neuposlúchnutie tohto pravidla môže spôsobiť až prerušenie produkcie zo strany interpreta, čo môže síce znieť nereálne a smiešne, ale vedzte, že napríklad pri takých The Killers nemusí ísť o fikciu.

Bez obmedzení môžete fotiť, čo vám karta dovolí, no zo slušnosti voči ľuďom stojacim pred pódiom by sa patrilo koridor opustiť čo najskôr.

 

Podobné je to aj v kluboch. Ak ste si poctivo vystáli prvý rad a počas koncertu fotíte, okolostojaci ľudia vám nemôžu povedať nič. Pokiaľ ste sa tam počas prvých skladieb pretlačili, môžete niekomu z platiacich divákov zničiť zážitok. Voči ľuďom treba pristupovať ohľaduplne, pretože práve ich peniaze zo vstupeniek dovolili priviezť interpreta stojaceho na pódiu.

Nezabúdajte, že zrkadlovka vydáva automaticky zvuk, preto pri komorných a tichých vystúpeniach foťte čo najmenej a prípadne v častiach, kedy je zvuk čo najhlasnejší, napríklad počas potlesku.

 

Ak nemáte k dispozícii koridor a ešte k tomu sa nemôžete hýbať (napríklad v preplnenom klube), najvhodnejšie miesto získate, keď sa nepostavíte priamo pred speváka, či speváčku, ale skôr z mierneho uhla, aby vám stojan od mikrofónu nezakrýval tvár. Tým zároveň získate pekný výhľad aj na ďalších členov kapely.

Kam s foťákom a kam nie?

Ako som už spomínal vyššie, vo väčšine klubov na Slovensku i v Čechách nie je problém zobrať so sebou aparát. Na západe, kde vystupujú zaujímavejší a známejší interpreti, to však býva hop alebo trop. Počítajte s tým, že organizátor vám nemôže fotoaparát zobrať, maximálne vás môže prinútiť k tomu, aby ste si ho dali do úschovne, do auta, ale v horších prípadoch vám i zakázať vstup. Posúdenie, či ide o profesionálny, alebo neprofesionálny fotoaparát, závisí len a len na príslušníkoch súkromnej bezpečnostnej služby, takže niekedy môžete darmo holohlavým pánom vysvetľovať, že váš kompakt so zoomom nie je ani zďaleka profesionálny.

Podobne je to aj s festivalmi, kde vás s foťákom minimálne do stanového mestečka pustia, no až k pódiu sa s ním dostať nemusíte. Nechávať si potom stroj v hodnote niekoľkých desiatok tisíc v stane je príliš veľký risk.

Pri veľkých koncertoch na štadiónoch a v halách sú podmienky ešte prísnejšie, s dostatočnou šikovnosťou však môžete foťák “prepašovať” všade.

Autor: feefoo