Ako fotiť modelky? Majstrovsky!

Frank Doorhof je autorom knihy Modelingová fotografie - mistrovství a ak ste zvedaví, pozrite sa ako ju spracoval.

0
5400
Modelingova fotografia - Frank Doorhof - grafika.sk
Modelingova fotografia - Frank Doorhof - grafika.sk

Modelingová fotografia je ťažký oriešok, no holanďan Frank Doorhof napísal knihu, vďaka ktorej sa naučíte ako fotiť modelky. Veľa krásnych obrázkov, nákresov a užitočných rád nájdete na 360tich stranách.

Pre koho je kniha určená?

Pre ľudí čo chcú fotiť modelky. Od samého začiatku, keď si predstavíte teraz seba ako sedíte pri čítaní tohto textu, a rozhodli by ste sa stať zajtra modelingovým fotografom. Kniha poskytuje návod na modelingovú fotografiu ako komplexný celok, nevenuje sa len činnosti fotenia.

Začína sa kapitolou ako a kde hľadať modelky, čo si s nimi potom počať, kde a ako ich fotiť – skrátka pekne vedie krok po kroku od prvého nápadu až po predaj. Áno, kniha sa venuje aj sa venuje hľadaniu modeliek, ale taktiež aj postupom ako svoju prácu predať. Mapuje výhody a nevýhody sociálnych sietí, poskytuje rady ako uzavrieť zmluvu o fotení a veľmi prehľadne a vyčerpávajúco učí.

Túto knihu by mali mať všetci, čo sa chcú naučiť postupu ako sa fotograf dostane nielen k výslednému produktu, ale aj k svojmu cieľu – peniazom, sláve a uznaniu. Zodpovedá otázky, ktoré sa pýta azda každý fotograf. Cieľovou skupinou sú amatéri a začínajúci fotografi, no v textoch si nájde aj pokročilý fotograf niečo pre seba. Dám ruku do ohňa za to, že sa nenájde človek, ktorý by celú knihu prečítal a nič nové by sa nedozvedel.

Prečítajte si ukážku z knihy

Vydavateľstvo odporúča knihu od 16 rokov, ale podľa mňa si aj mladší fotograf nájde priestor. Kniha je písaná jednoduchým štýlom, nepoužíva zložité pojmy, ani komplikované vetné konštrukcie. Obsahuje množstvo naozaj praktických tipov a rád, kde fotiť, aké pozadia si nájsť, ako sa správať k modelke a mnoho ďalších poznatkov. Je vidieť, že knihu napísal človek spraxou, ktorý reálne popisuje svoje postupy a skúsenosti a chce ich odovzdať čitateľovi. Nenecháva si svoje know-how pre seba, neostáva pri povrchnom vymenovaní nevyhnutného, ale učí. Je radosť je prečítať, pretože nadobudnete pocit, že to zvládnete aj vy. A zvládnete?

O knihe

Modelingova fotografia - Frank Doorhof - grafika.sk
Modelingová fotografie – mistrovství | Frank Doorhof

Autor: Frank Doorhof
Žáner: úpravy a techniky fotografií
Nakladateľstvo: COMPUTER PRESS
Doporučené od: 16 rokov
EAN: 9788025143490
Počet strán: 360 strán + 0 strán príloha
Formát: 210×235 – brožovaná, šitá nitmi
Jazyk vydania: čeština
Rok vydania: 2015
Vydavateľ: Computer press

 

 

Obsah

Kniha je rozdelená do 14 kapitol, ktoré sú logicky zoradené. Začína sa esenciálnou vecou na fotenie modelingu – hľadaním modelov. Postupne prechádza kapitolami ako sú Exteriéry, Pozadia a rekvizity, Oblečenie a styling a dostáva sa k samotnému foteniu. Práca s modelkami, prirodzené osvetlenie, ale nájde sa tu aj kapitola venovaná osvetleniu bez prirodzeného zdroja svetla. Doorhof je známy tým, že má vynikajúcu prácu so svetlom, takže okrem uvedených nájdeme v knihe aj kapitoly venované ateliérovému osvetleniu, kalibrácii a v poslednej časti knihy sa venuje reutušovaniu.

Veľkým a praktickým prínosom, kvôli ktorému stoji za to knihu si prečítať, je osobitná kapitola venovaná predaju svojej práce a jedna zhrňujúca kapitola č. 13, ktorá detailne popisuje fotografovanie od začiatku do konca. Záverečná kapitola je venovaná ďalším nápadom a myšlienkam, ako sú tipy na objektív, kompozíciu a ďalšie nápady. Podrobný obsah si môžete pozrieť v tomto PDF.

Staňte sa našim fanúšikom a vyhrajte knihu čoskoro na našom Facebooku alebo si ju kúpte u vydavateľa

Zhodnotenie

Ako som písal, kniha má jednoznačne veľké pozitívum v praktických radách týkajúcich sa fotenia modeliek. Od výberu, práce s nimi, cez spôsoby ako predať svoje diela. Negatívom by mohla byť úroveň ponúknutých fotiek. Sú často priemerné, niektoré vyzerajú veľmi bežne a postupy postprocessingu sú pomerne jednoduché a zastaralé. Frank vie robiť dobré fotky, ale v tejto knihe ich je pomenej, takže nadobudnete pocit, že nečítate žiadne profesionálne rady, ale obyčajný popis fotenia od priemerného fotografa. Samozrejme, výsledok bude vždy záležať na vás.

Strán je pomerne dosť, no štedrý priestor venovaný obrázkom v knihe je tu na úkor textu. Obrázky tak tvoria viac ako dve tretiny obsahu.  Takmer 28 EUR je investícia, ktorú fotograf modeliek môže oželieť, ale začínajúci amatér by cenu považoval za prestrelenú.