Ako kresliť – Ľudská tvár

0
29243

Dnes vám prinášame tutoriál – delikátny. Spojením Miusovho kreslenia a Jufeho písma sa podarilo vytvoriť tento tutoriál o proporciách. Je plný užitočných informácií a obrázkov samozrejme, takže sa pohodlne usaďte a začítajte sa do tajov kreslenia ľudskej tváre.

Nie je ťažké kresliť, no kresliť pekne by sa mohlo zdať už ťažšie. Budem sa vám snažiť ukázať základné proporcie pri kreslení ľudskej tváre. Už Michelangelo odpozoroval základné vlastnosti ľudského tela a zistil, že každý z nás má istú proporcionalitu v sebe. Pozrime sa teda detailnejšie na tvár. Existuje niekoľko základných pravidiel, ktoré platia pre všetky kresby.

Očná línia

Očná línia je pomyselná čiara prechádzajúca cez stred očí horizontálnym smerom. Je jednou z dvoch základných osí tváre. Táto línia prechádza očami a tvorí polovicu celej tváre. Šírka očnej línie, a teda šírka celej tváre je „päť očí“.

Symetrická os

Prechádza polovicou tváre vertikálne. Nie je na nej nič zvláštne, pokiaľ sa na ňu nepozrieme ako na meradlo výšky tváre. Pri pohľade z profilu sa dostávame k niekoľkým základným pravidlám:
1. Obočie je vo výške prvej tretiny zhora
2. Koniec nosa sa nachádza pri konci druhej tretiny
3. Krk sa začína druho tretinou, uši sa nachádzajú v druhej tretine, no môžu prečnievať

tvar 1

Symetrická os nám pri pohľade z profilu dokáže ukázať rozmiestnenie viacerých častí tváre. Samozrejme, ešte pred tým, ako sa pustíme do vysvetľovania, mali by ste vedieť, že proporcie tváre sú ideálne. Teda nikto na svete nemôže mať dodržaná všetky proporcie, preto je normálne ak sa stretnete s odchýlkami v ktorejkoľvek časti. Určite sa vám to už stalo, a pomenovali ste to ako „vysoké čelo“ alebo „veľký nos“, prípadne inak. Nasledujúci obrázok nám teda ukazuje podrobnejšie časti tváre z profilu.

tvar2

Ak si rozdelíme druhú tretinu, tak v jej polovici by sme mali nájsť stred oka. Na jej spodnej časti sa končí nos. Ústa nájdeme v prvej tretine poslednej tretiny celej tváre. Komplikované :-) ? Pozrite sa na obrázok ešte raz pre lepšie pochopenie.

Trojuholník na obrázku nám znázorňuje približné postavenie ucha vo vzťahu k brade a oku. Všimnime si modrú čiaru na obrázku. Táto nám znázorňuje polohu pier a brady vo vzťahu k nosu. Táto čiara je v praxi takmer nepoužiteľná, pretože práve brada, pery a nos sú veľmi často odlišné u jednotlivých ľudí.

Pohľad spredu

Tu vidíme ako sa pretína očná línia so symetrickou osou tváre a tvoria kríž. Pekne je vidieť aj dĺžku uší, ktorá len tesne prečnieva až do prvej tretiny celej tváre. Znova sa vrátim k očiam, na očnej línii vidíte naznačený pojem „šírka piatich očí“. Medzi očami by určite malo existovať neviditeľné „tretie oko“, okraje tváre už nemusia byť tak presné. Špička nosa tvorí vrchol rovnostranného trojuholníka medzi vonkajšími kútikmi oboch oči. Jeho šírka je ohraničená vnútorným kútikom oka – je teda široký „jedno oko“. Pri ústach je potrebné mať na pamäti, že spravidla majú rovnakú šírku ako zreničky očí.

Ústa

Detailnejší pohľad na ústa by nám prezradil, že horná pera je zväčša hrubá 1/3 oka. Od nosa je vzdialená jednu „hrúbku oka“. Niekedy je u žien táto vzdialenosť menšia, u mužov naopak väčšia. Mužské ústa sú širšie a rovnejšie ako ženské.

Ženské znaky

Oči
Horné viečko musí byť tmavšie ako spodné, predsa ženy používajú špirálu/tiene asi tak často ako muži myslia na sex ;-) Kontúry ženských očí sú teda výraznejšie, hrubšia je najmä horná časť kedy pokojne môžeme spojiť horné mihalnice s okrajom horného viečka. Čo sa týka obočia, vo všeobecnosti platí princíp, že ideálne obočie je v dvoch tretinách rovné a v poslednej (vonkajšej) sa zakrivuje smerom nadol.

tvar5

Uši
Pri ušiach u ženy sa stretávame s jemnejšími črtami a symbolom ženskosti – náušnicami. Bez náušnic by sa niekedy len veľmi ťažko dalo rozpoznať o čie ucho ide. Azda veľkosť by nám mohla napomôcť, ženské uši sú menšie.

tvar6

Nos
Pri kreslení ženského nosa je potrebné mať na pamäti jednoduché pravidlo. Ženský nos je rovný. Je jedno ako je sklopený, aké má zakrivenie, ale stále je to jedna krivka, žiadny prelom. Samozrejme až na výnimky, ale na to sme poukázali už na začiatku. Pri ženskom nose sa niekedy použijú také „čisté“ črty, že autor nakreslí už len nosné dierky a samotný nos splynie s tvárou dámy.

tvar7

Ústa
Horná pera sa skladá z troch oválov, spodná len z dvoch. Na žene je horná pera stále hrubšia ako spodná, niekedy zasahuje až do spodnej pery. Je to individuálne, no pri zidealizovaní ženských čŕt sa dostávame k takémuto poznaniu.

tvar8

Mužské črty

Oči
Pri očiach sa u mužov stretávame so zvýrazneným obočím. Je o poznanie hrubšie ako u žien, keďže nie je predpoklad, že priemerný muž si formuje obočie pravidelným vytrhávaním ;-) Výrazom oka sa dotvára emócia (bližšie v článku Warp) a i u mužov platí to isté čo u žien. Pri znázornení hnevu napríklad spustíme obočie až na úroveň oka a zanikne tým horné viečko.

tvar9

Uši
Uši sa kreslia obdobne ako u žien, majú však výraznejšie črty a pozorujeme malý detail – vnútorný ohyb chrupavky ucha niekedy prečnieva až nad úroveň vonkajšieho okraja.

tvar10

Nos
Mužský nos má výraznejší mostík z kosti, ktorý je často viditeľný. Ba priam až zlomeným dojmom pôsobia niektoré „drsné“ výrazy mužskej tváre. Nosné dierky sú o trochu vyššie ako špička nosa. Od konca kosti sa chrupavka ohýba a tento prechod je často znázorňovaný ako „mužská črta“. Vezmite si túto informáciu ako len chcete…

tvar11

Ústa
U mužov je spodná pera hrubšia ako vrchná, niektorí autori pridávajú pod ňu tieň, lepšie potom dokážu spracovať jej pohyb pri prípadnej animácii, alebo emócii. Tu by stálo možno za zmienku, že zuby sa kreslia osobitne, pretože zuby nakreslené štýlom „dáme čiarku stredom a potom rebrík ďalších čiarok“ vyvolávajú komixový dojem a zúrivý, niekedy až úškľabkový úsmev.

tvar12

Záver

No to by bolo z našej strany asi všetko. Určite sme tému proporcií nevyčerpali celkom, no veríme, že tento článok vám niečo priniesol. Trocha komixovejšie podanie ilustrácií nám snáď odpustíte, predsa len šlo len o názorné ukážky. Pojmy nemusia byť zhodné s odbornou literatúrou samozrejme, nešlo nám o anatomickú štúdiu, ale o znázornenie proporcií tváre. Ozaj, keby bol záujem tak by sme sa mohli v takejto zostave stretnúť aj niekedy nabudúce pri proporciách celej postavy napríklad. Svedomie nám nedá upozorniť vás znova na to, že tento článok je informatívneho charakteru, takže zistenia typu „moja sestra ma neproporcionálnu tvár“ určite neberte ako niečo závratné a nesprávne. Každý z nás je predsa iný, sme ľudské individuality s vlastnými črtami tváre.

Za textovú časť sa s Vami lúči Jufe, ilustrácie má na svedomí Mius.

Pokračovanie: Ako kresliť – Ľudské telo

Autor: Mius_ergo_nox & Jufe