Ako kresliť – Ľudské telo

0
21841

Mius dnes nemal veľa práce, postava človeka nie je tak detailne prepracovaná ako ľudská tvár. Štyri končatiny, torzo, panva a hlava. Pri príprave článku som študoval množstvo materiálov a prišiel som na celkom zaujímavé poznania, o ktoré sa s vami hodlám podeliť. Prvé, azda najčudnejšie bolo, že nejestvuje jednotný výklad „ideálnych proporcií“ ľudského tela. Ľudstvo nie je ujednotené, či človek má byť vysoký osem „hláv“, alebo sedem, prípadne niečo medzitým. Druhým, celkom užitočným poznaním bolo, že definícií na rôzne miery častí tela je požehnane, teda mal som si z čoho vyberať. V nasledujúcich riadkoch vás teda prevediem pekne postupne jednotlivými charakteristikami ľudského tela. Mius vás bude sprevádzať ilustráciami a obaja sa pokúsime sa nenápadne vám vnútiť naše postrehy o ideáloch postavy.

Hlava

Hlava ako základné merítko pri určovaní proporcií postavy je celkom užitočná. Ak si neviete poradiť, ako ju nakresliť, odporúčam prečítať si náš predchádzajúci článok. Veľkosť hlavy je u každého človeka individuálna, no dalo by sa povedať, že ak je v pomere 1:6 k telu, tak ide buď o dieťa, alebo o človeka s hlavou veľkou. Ak by mal niekto hlavu veľkú k telu v pomere 1:9, môžeme hovoriť o hlave malej. Pri kreslení sa zamerajte na tzv. ovál hlavy. Je to jednoduchý ovál, ktorý reprezentuje veľkosť hlavy a dostanete sa k nemu jednoducho – obkreslíte tvár symetrickým oválom. Pri kreslení sa dá vychádzať z tejto miery, ako zo základnej.

Krk je dlhý približne jednu štvrtinu hlavy, na jeho spodne časti sa tvorí línia ramien (o tom až neskôr).

Výška

Tak ako aj ľudská tvár, aj výška človeka je vytvorená na základe určitých pravidiel. Dali by sa nazvať aj geometrickými. Vychádzame však z toho, že údaje sú len priemerné, teda podobne ako pri tvári, aj pri výške pokojne môžeme očakávať rôzne odchýlky.

telo1

Základnou tézou pri výške tela je, že telo je vysoké 7 – 8 hláv človeka. (spomínané ovály) Osem hláv je „ideálny človek“, teda reálnejšie by som to videl na tých 7 až 7,5.

Už fúzatý Leonardo da Vinci pri svojich dielach odpozoroval, že výška človeka je približne taká, ako keď rozpaží ruky najviac ako môže. Od končeka prsta na ľavej ruke, po konček prsta na ruke pravej – to by mala byť vzdialenosť, ktorá reprezentuje vašu výšku.

telo2

Výška postavy je vlastne vaše rozpätie rúk

Torzo

Torzo, alebo ak chcete trup postavy je zrejme najkomplikovanejšia časť, čo sa proporcií týka. Je ich tu pomerne veľké množstvo, dlho som uvažoval, či zaradím do tohto článku všetky z nich. Napokon som sa rozhodol vybrať len tie najdôležitejšie.

Torzo sa začína ramenami a končí sa bruchom, nad panvou. Vzdialenosť pŕs od brady je približne polovica oválu hlavy. V oblasti ramien je torzo široké ako dve dĺžky hlavy (nie šírky) a tvorí hornú časť trupového trojuholníka. Bodmi sú ramenné kĺby. Bradavky sa rozprestierajú v úrovni druhej dĺžky hlavy zhora. Od bradaviek jednu hlavu dole je pupok. Ten tvorí vrchol trupového trojuholníka. Ďalšia hlava smerom dole ohraničuje miesto kde sa začína telo rozdvojovať na dva kusy – nohy.

telo3

Panva

Tesne pod torzom sa nachádza panva. Je široká ako dve šírky oválu hlavy. V podstate by sa dalo povedať, že naša tvár je veľká ako polovička nášho zadku. Samozrejme, za ideálnych podmienok. Predstavte si, že cez pupok prechádza rovná čiara. Je široká ako na obrázku, ohraničená šírkou dvoch oválov hlavy. Toto prosím pekne je presná polovička postavy. Nemýľte si to však s rozdelením tela na trup a nohy. Vytvorením trojuholníka, ktorý má vrchol v mieste osi tela, dostaneme bod, ktorý je spodnou hranicou panvy – začiatok nôh.

Ruky

Ruky sú celkom jednoduchým elementom pri stavbe ľudského tela. Prakticky ich dĺžka sa dá vyjadriť jednoducho. Začínajú sa v ramenách a končia medzi kolenami a pásom. Zápästie zvykne byť položené v rovine so spodným panvovým trojuholníkom, teda s jeho preponou. Dĺžka rúk sa však môže podstatne líšiť u jednotlivých ľudí. Lakeť je umiestnený dve hlavy od končekov rúk a dĺžka od končekov prstov po zápästie je takmer celá hlava.

Nohy

Nohy sa začínajú v panve. Presnejšie v tretej štvrtine hlavy, ktorá tvorí panvu. Spojením týchto dvoch okrajových bodov a vrcholu panvového trojuholníka dostaneme ďalší trojuholník, tento krát s krátkymi odvesnami. Je to v poradí tretí a zároveň posledný trojuholník, ktorý používame pri kreslení postavy. Dĺžka nôh je predpokladaná ako štyri hlavové ovály, no nie sú priamo nadviazané na panvovú časť, ale sú v nej vsunuté práve o jej jednu štvrtinu dovnútra tela. Pozrite si radšej obrázok v detaile, pretože si nie som istý, či má každý takú predstavivosť ako si ja predstavujem ;-)

telo4

Stehná sú dlhé dve hlavy, v zlome medzi stehnom a lýtkom/píšťalou je samozrejme koleno. Majte na pamäti, že aj chodidlá majú určitú hrúbku, teda mali by začať približne v poslednej štvrtine posledného hlavového oválu.

Ilustrácia Vitruviánskeho muža od Leonarda da Vinciho

Leonardo da Vinci bol taký celkom podarený chlapík. Do dnešnej doby sa považuje za jedného z najväčších umelcov v histórii tejto planéty. Medzi iným sa venoval aj skúmaniu proporcií ľudského tela. Pojal to jemu vlastným štýlom, nakreslil a definoval základné pravidlá ľudskej geometrie. Vychádzal z tzv. Onderjovho kríža, upravil si ho a vznikol tento veľmi známy Virtuviánsky muž. Je to celkom prosté – 4 prsty tvoria dlaň, 4 dlane tvoria jednu stopu, 6 dlaní tvorí jeden lakeť, štyri lakte tvoria ľudskú výšku a 24 dlaní tvorí človeka. Výšku tvorí taktiež rozpätie rúk. Štvorec v ktorom je Virtuviánsky muž nakreslený to len dokazuje, zároveň symbolizuje duševnú rovnováhu a kruh, rovnováhu fyzickú. Alebo naopak, už nepamätám ;-) V každom prípade je pupok stredom celého obrazu, no nie však stredom tela, za ktorý sa považuje miesto kde sa začínajú rozdvojovať nohy.

telo5

Mystické elementy

Zaujímavosťou k záveru by snáď mohlo byť spomenutie magických častí. Napríklad celkom zaujímavé je figurovanie čísla 5. Päť častí trčí z trupu, päť častí z každej z nich, z končatín po päť prstov, v hlave päť otvorov. Päť zmyslov – zrak, sluch, hmat, chuť a čuch. A taktiež zlatý rez, magický útvar v celom svete o ktorom si možno niečo povieme nabudúce…

Postup pri kreslení

Možno na túto časť sa veľa z vás tešilo najviac. Mius sa mi zdôveril, že od nervov polámal pár ceruziek pri snahe kresliť len tak z brucha ilustrácie k tomuto článku bez nejakého ustáleného postupu. Veľkou chybou je, ak skúsite kresliť klasicky od hlavy po päty. Zistíte, že vám to nevychádza, máte málo miesta, alebo len tak sa vám nepodarilo odhadnúť proporcie. Preto sa odporúča postupovať pri kreslení takto:
1. Nakreslite si os tela, tenkú čiaru, zhora dole.
2. Rozdeľte os na polovičku, dostanete tým preponu spodného trojuholníka panvy
3. Zakreslite si „hlavy“ do osi tela, načrtnite hlavu, šírku ramien, bokov a línie rúk
4. Dokončite trupový trojuholník ako aj panvové trojuholníky.
5. Pridajte ruky a nohy a dokončite detaily.

Ak dodržíte týchto päť (znova magické číslo všakže) bodov, malo by sa vám podariť rýchlo a efektívne využiť poznatky získané z tohto článku v praxi. Majte na pamäti, že ani tá najlepšia teória sa nevyrovná praxi, takže vám neostáva nič iné len skúšať, cvičiť, trénovať..

Za textový sprievod sa s Vami lúči Jufe, ilustroval a ceruzky strúhal Mius.

Autor: Jufe & Mius_ergo_nox