Ako maľovať akvarelom II.: Farby, kruhová škála

V minulom článku sme si niečo povedali o materiáloch a vhodných farbách, teraz niečo o tom ako to začať používať. začneme farbami, tie poznáme a stretávame sa s nimi. Viete však ako si ľahko vytvoriť vlastnú farbu? Miešanie farieb pri akvarelovej maľbe je plné prekvapení. Oboznámme sa teda so základnými pojmami a vytvorme si farebnú škálu.

0
13562

Farby sú v našom živote dosť podstatné. Bez nich by náš život vyzeral asi úplne inak. Farby ovplyvňujú veľa vecí, napríklad aj to čo jeme. Keď vidíme krásne červené jahody dostaneme hneď na ne chuť, pri zelenej omáčke napríklad zo špenátu to už tak chutne vyzerať nemusí:) Objavujú sa všade. Všetko má pre nás nejakú farbu.  Hlavnou zložkou farby je svetlo, ktoré ovplyvňuje sýtosť farby, jej tón. Dá sa o nich povedať veľa, hlbšie si túto problematiku rozoberieme pri digitálnej maľbe. Každý vnímame farby trošku inak. Pre niekoho je tyrkysová viac do zelena, pre iného viac do modra. K tomu, aby sme vytvorili maľbu, ktorá ulahodí nášmu oku je dobré poznať aspoň stručnejšie rozdelenie farieb a ich použitie. Poznáme 3 základné farby: červená, modrá a žltá. Sú to farby primárne. Nedajú sa namiešať z nijakých iných farieb. Oranžová, fialová a zelená sú farby sekundárne a vzniknú zmiešaním dvoch primárnych farieb. Terciárne farby  vznikajú medzi primárnou a sekundárnou. Každá farby má aj svoju komplementárnu farbu. Aby sme si to čo najjednoduchšie vysvetlili, pomôže nám táto farebná škála:

Farebná škála
Farebná škála

Môžeme na nej vidieť základné a primárne farby a farby, ktoré sú komplementárne. Nájdeme ich tak, že na farebnej škále sú oproti sebe. Príklad: komplementárnou farbou žltej je fialová, preto lebo fialová vznikla spojením modrej a červenej, žltú neobsahuje, preto je to jej komplementárna farba. Takto by sme mohli pokračovať aj pri iných farbách. Avšak kruhová škála je najrýchlejší pomocník. Dá sa kúpiť, stiahnuť na nete alebo si ju môžete vyrobiť sami.

Farby majú mnoho významov. Rozpíšem len základné, komplementárne a k nim stručný popis:

červená

Červená – patrí k najvýraznejším farbám a ľahko zatieni iné farby.

žltá

Žltá –  je najsvetlejším tónom, preto pri iných farbách zdanlivo ustupuje.

modrá

Modrá – je veľmi dominantná a ťažko ju niečo prekričí.

zelená

Zelená– sa mieša zo žltej a modrej, preto ani neustupuje ani nedominuje.

fialová

Fialová – tvorí ju modrá a červená, je výrazná ale nezatieňuje iné farby

oranžová

Oranžová – vznikla zo žltej a červenej, takže zosvetlí každú farbu s ktorou sa zmieša.

Význam farieb bol už spomínaný v staršom článku tu: symbolika a význam farieb

Miešanie farieb

Na to, aby sme z farieb, ktoré máme namaľovali plnohodnotný obraz, budeme potrebovať aj odtiene, ktoré nemáme. Netreba však smútiť, dokážeme si všetko pripraviť sami :) Z vodových farieb sa miešajú nové celkom ľahko. Nielen od použitia farieb sa mení výsledok ale aj od použitia množstva vody. S ňou môžete vytvoriť stupnicu  rozličných odtieňov od svetlých po tmavé. Ak chcete farbe zachovať priesvitnosť, zosvetľujte ju vždy vodou, nepoužívajte belobu, tá ju znepriehľadní.

Odtiene
Skúšajte vedľa seba ukladať farby a trochu ich premiešajte, vznikne vám množstvo nových odtieňov.

Ideálne je cvičiť si miešanie farieb. Skúšajte miešať dve, tri farby. Viac ich nepoužívajte, lebo výsledok bude nejasný a farby budú “špinavé” . Veľmi nápomocné je vytvoriť si vlastný vzorkovník, kde si namiešate farby a pripíšete si aké farby ste použili. Určite ho využijete pri ďalšom maľovaní.

Užitočné farebné zmesi

Niektoré z farieb vyzerajú lepšie ak si ich pripravíte sami, ako keď kúpite už hotový odtieň. Maliari zvyknú mať problémy hlavne so zelenými odtieňmi. Rozmanitosť odtieňov zelenej je v prírode obrovská. Avšak existuje len niekoľko zdrojov zeleného pigmentu a mnohé umelé zelené farby sú ostré a chýba im jemnosť prírodných zelených odtieňov. Preto je najlepšie miešať. Výber zakúpených zelených odtieňov si môžeme rozšíriť pomocou modrej a žltej. Namiešať si môžeme aj svoju novú zelenú pomocou modrej a žltej alebo modrej a oranžovej.

miešanie zelenej
Zmiešaním modrej a žltej vznikne zelená. Dotiahnuť ju do toho správneho odtieňa môže pomôcť aj oranžová farba.
miešanie farieb
Použitie žltej a modrej na vytvorenie zelených odtieňov. Všimnite si že nemusíme použiť čisto žltú, iný odtieň dosiahneme aj pomocou oranžovej. Nezabudnite si písať aké farby pri miešaní používate :)

Pleťové farby zvyknú byť tiež problematické. Na prípravu pestrej škály pleťových odtieňov nám vystačia 4 farby základnej palety. Takéto odtiene možno namiešať z týchto farieb: siena prírodná, alizarínová červeň, blankytná modrá a kadmiová červeň. Pamätajte si, že keď maľujete pokožku odrážajú sa v nej okolité farby.

telové odtieňe
Pri miešaní telových odtieňov pridávame postupne malé množstvá farieb, aby nám hneď nevznikli veľmi tmavé odtiene.

Živosť

Ak chcete, aby vaše maľby mali ten správny “šmrnc”, je dobré používať živé farby. Odporúčam si maľbu dopredu naplánovať. Pretože ak budete chcieť zobraziť všetky farby, ktoré vidíte, budú sa biť. Ak farby obmedzíte, napríklad na červenú a zelenú, uvidíte ako sa navzájom oživujú. Budú vyzerať sýtejšie a výraznejšie.
Ak teda zmiešate rovnaké množstvo komplementárnych farieb, získate neutrálnu farbu. Zmenou pomeru farieb si môžete vytvoriť širokú škálu neutrálnych sivých alebo hnedých odtieňov. Tie sa skvele hodia na vytváranie tónovaných plôch. Napríklad, ak je základom maľby červená a zelená, tónované plochy budú vytvorené z rôznych zmesí zelenej a červenej.
Dávajte pozor aby všetky farby na obraze nemali rovnaký tón. To znamená,  aby ste používali svetlejšie aj tmavšie farby.. Pri použití farieb, ktoré budú všetky v rovnakom tóne, bude maľba vyzerať mdlo, ničím nevyniká. Farby teda obmedzte a využívajte ich hĺbku. Obrazom to dodá energiu. Pri vytváraní napätia či energie, niekedy postačí niekoľko tmavých tónov a biela farba papiera. Na to, aby ste lepšie videli tóny farieb predmetu, je dobré porovnávať si ho s okolitými farbami. Veľmi pomôže pridržať si pri tóne biely papier. Uvidíte či je oproti papieru svetlý alebo tmavý.

Komplementárne farby
Paletu si môžeme obmedziť na komplementárne farby. Na prvom obrázku vidíme žltozelenú, zelenú, modrozelenú a komplementárnu farbu červenú. Na druhom obrázku je paleta obmedzená na modrofialovú, fialovú, červenofialovú a komplementárnu žltú.

V poslednej časti o akvarelovej maľbe si povieme niečo o predpríprave, kompozícii a vyskúšame si techniky maľby.

Zdieľať
Predchádzajúci článokProduktová fotografia: Fototechnika za pár korún
Nasledujúci článokFOTO SLOVAKIA 2017
Kresbe a maľbe sa venujem už od malička. Aj keď umelecké vzdelanie som začala získavať až na Strednej umeleckej škole v Trenčíne. Neskôr som pokračovala na vysokej škole v Banskej Bystrici. Tam som vyštudovala učiteľstvo výtvarného umenia. Aktívne sa venujem maľbe, klasickej aj digitálnej, kresbe, umeleckej grafike a grafickému dizajnu.