Ako maľovať – Úvod

Možno ste si povedali, že by ste aj vy chceli vedieť maľovať. A prečo vlastne nie? Pokiaľ je čas a chuť, maľovať sa dá naučiť. Chce to viac cviku a neustále skúšať, no každým novým pokusom sa určite zdokonalíte. Predstavujeme vám náš nový seriál o maľovaní.

2
30968

Maľovať sa naučiť dá! Veľmi často sa mi stáva, že sa so mnou ľudia rozprávajú o tom, že by chceli niečo nakresliť. Keď sa ich spýtam, či ceruzkou alebo uhlíkom, často krát mi odpovedia, že farbami. Nerozlišujú maľovanie a kreslenie, pre nich je to jedno a to isté. Ak chcete začať s maľovaním, je dobré poznať tento rozdiel:

Kresba je vo výtvarnom umení výrazový prostriedok založený na lineárnej stope nástroja. Výsledná kresba môže pôsobiť ako kresba, to znamená lineárne ale aj maliarsky, tj. s tónovanými a valérovými prechodmi. Linku ukladáme a nahusťujeme.

Maľba je jeden zo základných druhov výtvarného umenia, pri ktorom umelec farbou, maliarskou technikou a nástrojmi, pokrýva podložku (papier, plátno, drevo, stenu, sklo, povrch sochy ai.). Pracuje s plochou.

Aby sme si to zhrnuli, hlavný rozdiel medzi maľbou a kresbou je v tom, že maľba využíva línie ale hlavne plochu, zatiaľ čo kresba pracuje len s líniou. Preto stenu v obývačke nekreslíte ale maľujete.

Kresba fixkou na papier
Kresba fixkou na papier
Maľba akrylom na plátno
Maľba akrylom na plátno

Ako začať maľovať?

Ak chcete začať maľovať, máte na výber zo širokej škály rôznych druhov farieb, štetcov a podkladov pre maľovanie. Aby sme mohli začať maľovať, mali by sme vedieť, z čoho máme na výber. Prvou dôležitou otázkou pred maľovaním je, akú techniku si zvoliť? Máme ich na výber niekoľko. Základné maliarske techniky sú:

  • akvarel
  • tempera
  • akryl
  • olej
  • pastel

Každá technika má svoje klady i zápory a každý si osvojí minimálne jednu, s ktorou sa mu bude pracovať najlepšie. V skratke si v nasledujúcich riadkoch rozpíšeme základné charakteristiky týchto techník a podrobnejším popisom sa budeme zvlášť zaoberať v ďalších článkoch.

Maľba akvarelom

malba akvarelom
Akvarel je lazúrna vodová farba, v ktorej je farbivo rozptýlené v pojidle rozpustnom vo vode. Nemajú výraznejšie krycie vlastnosti. Dajú sa s nimi dosiahnuť svieže a žiarivé efekty pomocou rozpíjania a vrstvenia. Pre začiatočníkov ideálny výber.

Maľba temperovými farbami

tempera

Temperová farba a maľovanie ňou sa radí k najstarším maliarskym technikám. Taktiež sú to farby riediteľné vodou, no na rozdiel od akvarelu majú vysokú kryciu schopnosť. Schnú rýchlo a po zaschnutí sú matné. Nie sú však veľmi svetlostále. Určite ste sa už s nimi stretli na výtvarnej výchove na základnej škole.

Akrylová maľba

akrylove malovanie

Akrylové farby majú veľmi dobre krycie schopnosti a sú riediteľné vodou. Avšak pozor, farby sú už po zaschnutí nerozpustné vo vode. Preto si pri práci treba dávať pozor na oblečenie a pracovné prostredie. Schnú veľmi rýchlo a ostávajú pololesklé až lesklé. Treba mať na pamäti, že po zaschnutí väčšinou vždy stmavnú. Maľovať sa s nimi dá lazúrne aj pastózne (hrubé vrstvy farby), ale o tom až inokedy.

Maľba olejom

malovanie olejom

Najvýraznejší rozdiel v olejových farbách oproti ostatným technikám je, že schnú pomaly a tak môžete do maľby vstupovať aj na ďalší deň (v niektorých prípadoch aj o 2-3 dni). Majú hustú krémovú konzistenciu. Dosiahnete s nimi hladkú maľbu, dokonalé prechody bez viditeľných ťahov štetca. Pri tejto maľbe je veľmi dôležitou súčasťou riedidlo, olejové farby sa neriedia vodou. Najčastejšie je to terpentín, ľanový olej, alebo napríklad olej z makových zrniečok, ktorý sa vyznačuje najdlhšou dobou schnutia.

Maľba pastelom

malovanie pastelom

Napokon je tu pastel, ktorý je niekde na hrane medzi maľbou a kresbou. Zvládne oboje. Farby sa nemiešajú na palete ako pri ostatných technikách, miešajú sa priamo na papieri vrstvením, kde sa prekrývajú ako v Photoshope. S pastelom sa maľuje na suchý aj mokrý podklad a rozlišujeme suchý a mastný pastel. Pri práci so suchým pastelom je nevýhodou vysoká prašnosť.

S ktorou technikou začať?

Ak ste úplný začiatočník a naposledy ste naozaj maľovali na základnej škole, odporúčam vybrať si akvarel alebo akryl. Sú rýchle, veľmi dostupné, predáva sa mnoho variantov a netreba k nim žiadne špeciálne riedidlá alebo podklady. Ideálne je začať maľovať na papier. Je najdostupnejší a tiež si máte z čoho vyberať.

Pri papieri je ideálne napnúť ho na dosku, či pracovný stôl a môžete tak spraviť aj na sucho – teda výkres (akvarelový papier, ai.) sa nemusí namáčať do vody. Nalepíte ho napríklad lepiacou páskou. Ale pozor, nie obyčajnou, pretože sa pri kontakte s vodou odlepuje a pri odstraňovaní sa môže papier aj obraz poškodiť. Použijte obyčajnú žltú – krepová páska (používa sa aj pri maľovaní stien) alebo hnedú papierovú, ktorej jednu stranu je nutné pred použitím namočiť do vody. Túto pásku je vhodné po domaľovaní orezať orezávačom.

A prečo? Výkres sa pri maľovaní zvlní, ale pri napnutom papieri sa opätovne po vyschnutí vypne. A ak si chcete svoj motív najskôr predkresliť, tak na takto upravený povrch môžete pokračovať napríklad ceruzkou. Ďalším spôsobom je, že si motív načrtnete štetcom najsvetlejšou farbou, zväčša žltou, pretože sa dá ľahko prekryť.

Pozor, pri akvarelovej farbe by ceruzka bola dosť výrazná, farba ju neprekryje, a o vygumovanie by ste sa snažili márne. Ak už začíname s akvarelom, je dobré používať okrúhle štetce. Tie lepšie nasiaknu a držia vodu aj farbu. Dôležité je mať po ruke handričku a prebytočnú vodu zo štetca utierať.

Pri akrylovej maľbe by sme mali používať ploché štetce napríklad so syntetickými štetinami. Treba dávať pozor, aby štetce od akrylovej farby nezaschli, potom ich už môžete vyhodiť. Štetce môžete odkladať napríklad do pohára s vodou, ktorý máte na takýto prípad nachystaný.

Začiatky sú ťažké

Prvé pokusy môžu byť a často aj sú nesmelé. Pokroku a odvahe by pomohlo, keby ste si ako predlohu vybrali už maľovaný obraz, alebo fotku, ktorú budete maľovať. Na takejto statickej predlohe máte zaručené, že sa nič nebude hýbať, alebo že nezapadne slnko, kým domaľujete krajinu.

Majte na pamäti, že s maľbou to nie je vždy také jednoduché. Oproti kresbe, pri ktorej vám stačí skicár a ceruzka/pero, je maľba o niečo náročnejšia na priestor aj pomôcky. Existujú rôzne kufríky kde nájdete všetko pekne pokope a aj takýto pomocník dokáže túto činnosť uľahčiť. Ideálne je mať svoj kútik kde sa môže narobiť aj trocha neporiadku od farieb a nik maliara neruší.

Umelecké vzdelanie nie je až tak dôležité, pokiaľ sa nechystáte na cestu profesionála. Vtedy potrebné teoretické vedomosti naozaj budete vedieť zužitkovať. Študovaní maliari to pri samotnom maľovaní majú jednoduchšie a zvládnu techniky lepšie, istejšie a rýchlejšie, no ak nemáte čas na štúdium, zvládnete to aj bez neho, len to zaberie viac času. Budete sa samovzdelávať, čo sa dnes už dá aj z pohodlia domova, čítaním článkov, kníh, sledovaním videí, alebo účasťou na rôznych kurzoch a školeniach.

Ak chcete maľovať, netreba sa toho báť. Každý maliar raz musel prejsť nesmelými začiatkami. Aj laik dokáže spraviť obrazy, s ktorými môže byť spokojný, hlavne ide o to, aby človek maľoval s radosťou, a s chuťou niečo svojim dielom „povedať“. Maľovanie pomôže zrelaxovať a zabudnúť na bežné starosti a možno práve toto bude spôsob ako si oddýchnuť a prečistiť svoju myseľ aj pre vás. Netrápte sa, ak vaše obrazy budú strašné – nikomu ich nemusíte ukazovať, ostanú len vašim tajným potešením.

  • karasjan

    Pekný návod,ako a čím maľovať,ďakujem!