Ako preniesť motív

V tomto článku vám dáme pár užitočných rád, ako jednoducho preniesť motív. Tipy, ktoré tu nájdete, môžete využiť nielen pri klasických grafických technikách. Naše podnety vám pomôžu pri tvorbe a celkom ľahko si poradíte s prenášaním i náročnejších námetov. Tiež vám ukážeme najčastejšie chyby, ktorým sa je dobré vyvarovať.

0
5987

Napriek tomu, že preniesť motív na matricu, môže byť pomerne jednoduché, v skutočnosti je to omnoho ťažšie, ako sa zdá. Veľa ľudí urobí veľkú chybu práve pri prenášaní kresbového motívu, a tým sa následne znehodnotí i samotná grafika.

V minulosti sa prenášal námet tak, že načrtnutý obrázok sa znova prekresľoval na matricu. Tento spôsob bol však príliš pracný a často dochádzalo k rozdielom medzi kresleným námetom a tým, ktorý bol na matrici. Samozrejme, profíci ako Albrecht Dürer s takýmto spôsobom nemali žiadny problém, ale to boli majstri kresbového umenia.

Kresba

Na prenesenie motívu sa dá použiť i kopírovací papier, avšak nie je to ideálna metóda. Matricu je nutné dobre odmastiť, najlepšie technickým benzínom. Následne sa priloží kopírovací papier a motív, ktorý chceme prekresliť. Pri tomto prenášaní je dôležité mať námet zrkadlovo otočený, a až taký ho prekresľovať. Ak by ste tak neurobili, konečný výsledok bude otočený opačne. Najväčšiu chybu vidíme na písme. Namiesto slova napr. Inspire by ste vytlačili z matrice slovo eripsnI. Napriek tomu táto možnosť prenášania nie je ideálna. Zaberie mnoho času a často krát výsledok nie je podľa predstáv. Kopírovací papier nedokáže zanechať dobrú a viditeľnú stopu na rôzne materiály.  Výsledkom je  málo zreteľná stopa, často prerušovaná tam, kde sa nedokázala pretlačiť.

Námet cez kopírovací papier

Kresba

Najideálnejšie metóda je s využitím laserovej tlačiarne. Je moderná, praktická a námet dokáže perfektne a rýchlo preniesť. Má však svoje pravidlá, ktoré ak nebudú dodržané, výsledok bude sklamaním. Tým máme na mysli, že sa námet prenesie zle alebo sa neprenesie vôbec. Základom je vytlačiť motív laserovou tlačiarňou. Ak by ste chceli využiť inú než laserovú, tak sa vám námet touto metódou neotlačí. Námet nie je nutné otáčať zrkadlovo. Dôvod je jednoduchý. Vytlačený námet otočíme už pri prenášaní na matricu a ten sa spätne otočí pri prenášaní na papier.

Postup

Výtlačok z laserovej tlačiarne priložíme k matrici. Následne si namočíme handričku v riedidle označenom písmenom C. Ak by sme použili riedidlo označené písmenom S, nestane sa nič. Ako alternatíva sa dá použiť toluén.  S takýmito chemikáliami by ste mali pracovať vo vetranej miestnosti.

Riedidlá

Vlhkou handričkou prejdeme po zadnej strane výtlačku, ktorý je priložený na matrici. Námet sa najlepšie pretlačí, ak používame mierne vlhkú handričku. Riedidlo rýchlo vyprcháva, preto je nutné handričku znova namočiť. Nesmie však byť príliš mokrá. Inak nastane to, že pretlačený námet sa rozpije. Lepšie je použiť menej riedidla a viac mechanickej sily, keď prechádzate po papieri.

Námet

Dávajte si pozor, aby sa vám papier neposunul, inak sa pretlačí nesúladný.  Následne si môžete skontrolovať výsledok tak, že papier pridržíte a mierne nadvihnete. Ak nájdete nejaké miesto nepretlačené, stačí ho opätovne prejsť navlhčenou handričkou v riedidle po papieri.

Prenesenie námetu
Ukážka ako správne pretláčať námet. Na obrázku vľavo je ukážka správneho prenesenia námetu. Na obrázku v pravo bolo použitá príliš namočená handrička, čo spôsobilo rozmazaný námet.

Táto technika sa dá použiť pri prenášaní motívu na rôzne materiály, avšak výsledok je vždy iný a nemusí byť natoľko uspokojivý. Najmä ak ide o materiály so štruktúrou.

Ornament

Takto pripravený prenesený obrázok je pripravený na rytie a následnú tlač.

Zdieľať
Predchádzajúci článokLightroom 6 a CC
Nasledujúci článokŠtudent natočil reklamu pre Adidas, ktorú však odmietli. Na internete sa však šíri rýchlosťou svetla.
Umenie a jeho rôzne formy ma sprevádzajú celý život. Vyštudovala som strednú umeleckú školu so zameraním na grafiku a vysokú školu v odbore učiteľstva výtvarného umenia. Vo svojich článkoch sa snažím svoje znalosti pretransformovať a jednoduchým, ľahko pochopiteľným spôsobom posunúť ďalej. V súčastnosti sa venujem vo svojich článkoch fotografii, v ktorých prepájam získané znalosti zo škôl a svoje vlastné praktické skúsenosti.