Ako sa píše zavináč a kde sa používa

Písanie zavináča na štyri spôsoby a jeho význam za posledné roky.

2
18529
zavináč

V predchádzajúcom článku o zavináči ako symbole modernej doby sme vám predstavili jeho stručnú históriu a správne písanie. Nasledujúce riadky venujeme spôsobu, akým sa zavináč vkladá do textu, ale aj tomu, ako rastie jeho popularita a rozširuje sa jeho význam.

Ako napísať zavináč?

AltGr

Táto čudesná skratka pochádza z anglického „alternate graphic“ a už samotný názov napovedá, že plní funkciu alternatívnych znakov, ktoré na klávesnici bežne nenájdeme – napríklad symboly mien – a teda aj zavináča. AltGr je pravý ALT na klávesnici (ten bližšie k enteru), ktorý sa používa v kombinácii s iným znakom. Niektoré klávesnice ho majú priamo označený ako „AltGR“. Ľavý nefunguje, môžete vyskúšať. Na Mac OS plní túto funkciu kláves Option.

Zavináč písaný na slovenskej klávesnici

Zavináč píšeme stlačením AltGr+V (písmeno V ako Viliam alebo rímska päťka), no táto možnosť funguje len pri zapnutej slovenskej alebo českej klávesnici. Ďalšie užitočné znaky, ktoré môžete potrebovať, nájdete na obrázku.

ASCII

ASCII je anglická skratka pre American Standard Code for Information Interchange (americký štandardný kód pre výmenu informácií). Ide o kódovací systém znakov, ktoré sa používajú pri komunikácii, vrátane abecedy, číslic, iných znakov a riadiacich kódov. Na klávesnici môžete napísať ľubovoľný znak tak, že stlačíte ľavé tlačidlo Alt a na numerickej klávesnici vyťukáte príslušný kód. Zavináč sa píše cez klávesovú skratku ALT+64.

Zavináč cez ASCII kód

Tabuľka sa neustále rozširuje, jej počiatky siahajú do roku 1960, pôvodne bola vyvinutá ako systém kódov pre telegraf – pozrite si aj ďalšie znaky, ktoré môžete využiť. Znak € napríklad zvládnete cez ALT+0128. Ak chcete vedieť, ako písať symboly ♥ ♂ , môžete navštíviť túto stránku.

Wikipédia rozlišuje dokonca tri druhy zavináča, písané v unikóde:

  • U+0040 @ štandardný komerčný zavináč (HTML kód @)
  • U+FF20 @ komerčný zavináč s plnou dĺžkou  (HTML kód @)
  • U+FE6B ﹫ malý komerčný zavináč (HTML kód ﹫)

Shift + 2

Ak máte zapnutú anglickú klávesnicu, nie je nič jednoduchšie, ako napísať zavináč pomocou kombinácie SHIFT+2. Podotýkame, že ide o „dvojku“ v rade nad písmenami, nie na numerickej klávesnici (nachádzajúcu sa nad písmenom W a v rade medzi písmenami 1 a 3, pri slovenskej klávesnici zastupujúcu písmeno ľ).
Zavináč na anglickej klávesnici

Rukou

Áno, existujú situácie, kedy ešte aj v dnešnej dobe potrebujete napísať zavináč na papier rukou. Stáva sa to často pri telefonovaní, ak Vám niekto diktuje svoju emailovú adresu, ktorú si zapisujete. Najmä skôr narodení, ktorí nevyrastali s klávesnicou, si často nevedia poradiť. Zápis zavináča rukou je pritom jednoduchý – napíšete malé písmeno „a“ a jeho nožičku neukončíte ako obvykle, ale obídete ňou celé písmeno dokola.

zavináč písaný rukou
Takto sa píše zavináč rukou na papier

Pozrite si ako sa nemá písať zavináč

Čo znamená zavináč?

Zavináč  je symbolom adresnosti.


Twitter
používa zavináč veľmi intenzívne. Podľa jeho oficiálnej príručky sa dozvieme, že znak zavináča sa používa na označenie mien užívateľov tak, aby o tom označený vedel – tzv. call out (teda po našom poukázanie na niekoho). Takto uvedené meno užívateľa je potom priamym linkom na jeho profil. My máme, napríklad, @Grafika_Sk. Ustálený význam tohto symbolu je (podľa odborníkov, ale i laikov) prevzatý z anglického “at”, teda po slovensky “v” alebo “pri”. Je to predložka spájajúca sa so 6. pádom (lokálom), na ktorý sa pýtame otázkou “o (na, v, pri…) kom, čom?”. Preklad adresy “redakcia@grafika.sk” teda znie “redakcia v Grafike na slovenskej doméne”.

Zavináč na Facebooku sa väčšinou využíva na adresné blahoželania k meninám.

V roku 2009 začal zavináč používať aj Facebook. Pri písaní statusu po zavináči začnite písať meno kontaktu a ten sa premení na URL prepojenie, ako pri Twitteri. Nemusí to byť len kontakt, ale i skupina, udalosť, aplikácia alebo aj stránka. Pozitívom je, že v statuse sa zavináč neobjavuje, len meno s URL prepojením, a že status na Facebooku má viac ako 140 znakov. Väčšinou sa využíva na blahoželania k meninám, keďže stačí napísať prvé písmená a dropdown menu vám ukáže všetkých užívateľov začínajúcich sa na tieto písmená.

Zavináč na Facebooku
Praktická ukážka použitia zavináča v statuse Facebooku na označenie priateľov

Instagram pracuje so zavináčom na rovnakej úrovni, keďže ho v roku 2012 kúpil Facebook. Pri zmieňovaní niekoho stačí dať do textu zavináč pred jeho užívateľské meno, aby sa objavila klikateľná URL adresa. Na instagrame, ale i na Facebooku sa v posledných rokoch objavuje tzv. hashtag, teda slovo začínajúce sa mriežkou #, pričom takýto hashtag označuje kľúčové slovo, no zavináč stále adresu.

Jazykový význam symbolu @ je rôznorodý. Pár významov sme uviedli v predchádzajúcom článku, no pre istotu si ich zopakujme. V tomto článku a na Slovensku ho popisujeme ako zavináč, bez kontextu s ľahko zameniteľným zavinutým rezom z ryby a zeleniny. Maďari používajú slovo kukac, znamenajúce červík. Poliaci małpa vo význame opica, rovnako tak macedónci, rumuni, nemci a ďalšie národy. Pre talianov a ukrajincov je to slimák. A rusi? Pre nich je to собака (pes), lebo má chvostík.

V roku 2007 sa istý čínsky pár pokúsil neúspešne pomenovať svoje dieťa ako @, pretože tento symbol sa vraj v čínštine dá preložiť ako “ľúbte ho”.  Nepodarilo sa to a, našťastie, ľúbia teraz dieťa s iným menom.

 

  • Tomas Kopas

    dakujem za clanok, velmi ste mi pomohli pri pisani @ v html kode.