Ako správne nastaviť monitor

0
11525

Kúpili ste si nový monitor, ale neviete ako z neho dostať maximum? V článku rozoberiem nastavenie monitorov v OSD menu, ale aj správnu konfiguráciu vo Windows. Naučíte sa nahrať správny ovládač a farby, doladiť rozlíšenie či farby. Prebehneme kompletný test vášho monitoru na mŕtve pixely a iné…

Čo budeme potrebovať:

Na testovanie monitoru český program Monitor Test (nájdete v Download sekcii) Ovládače a farby pre váš monitor (z oficiálnej stránky výrobcu alebo driverguide.com)

D-Sub vs. DVI

Vo všeobecnosti je DVI lepšie než D-Sub. DVI je digitálne rozhranie a pokiaľ máte možnosť monitor pripojiť cez toto rozhranie, tak to výrazne odporúčam. Stále sú však tu zástanci analógového D-Sub, takže si netrúfam jasne označiť DVI ako kvalitnejšie v zobrazovaní farieb. DVI sa ešte celkom nepresadilo ako štandardné, k čomu prispel i cenový rozdiel medzi týmito rozhraniami. DVI rozhranie podporuje aj, konverziu na HD, teda aj vstup/výstup HDMI za predpokladu, že tento režim podporuje aj vaša grafická karta. Pomocou špeciálnej koncovky sa dá konektor DVI prerobiť na HDMI či spätne na D-Sub, čo ho pasuje za najuniverzálnejší konektor.

OSD Menu

OSD Menu, alebo menu nahrané ako firmware, by nemalo chýbať v každom monitore. Je to jednoduché menu, pomocou ktorého dolaďujete parametre vášho monitoru. Začneme tým, že obnovíme základné (factory) nastavenia, voľba býva označená ako Reset, Factory Reset alebo Restore Defaults, záleží samozrejme od výrobcu. Po nastavení základných nastavení, je dôležité aby ste si roztiahli obrazovku na celú plochu a nastavili jas a kontrast, podľa vašich preferencií.

Softwarové nastavenie monitoru

Začneme správnym nahraním driverov a farieb k monitoru. Ak ste dostali k monitoru aj inštalačné CD tak máte po starostiach, ak nie tak ich stiahnite zo stránok výrobcu (sekcia Help&Support). Ovládač by mal sedieť presne na typ monitoru.

Inštalácia ovládača

Pre začiatok musíte mať v systéme administratívne privilégia, inak ovládač nepôjde nainštalovať. Otvorte správcu zariadení (pravý klik na Tento počítač – Spravovať – Správca zariadení). Otvorte vetvu monitory, kde by ste mali nájsť aj ten svoj:

Otvorte ho a prepnite na kartu Ovládač:

Vyberte možnosť aktualizovať ovládač, na otázku o automatickom vyhľadaní ovládača zvoľte Nie teraz. V menu akým spôsobom chcete aktualizovať ovládač vyberte druhú možnosť, teda výber zo zoznamu či súboru

Následne zvoľte možnosť manuálnej inštalácie:

Dostanete sa k tabuľke najvhodnejších ovládačov pre monitor, zvoľte možnosť z diskety:

Následne pomocou tlačidla prechádzať nájdite umiestnenie ovládačov pre monitor, respektíve .inf súboru:

Ak .inf obsahuje informácie o driveroch, systém načíta ich zoznam do tabuľky, kde vyberte typ monitoru a pripojenia, v mojom prípade digitálny:

Nasleduje inštalácia driveru, o úspešnosti operácie vám dá vedieť hláška:

Po stlačení Dokončiť môžete používať nastavenia monitoru bez reštartu.

Touto operáciou sme nielen nainštalovali nielen správny ovládač a farby, ale aj sprístupnili komunikáciu DDC (Display Data Channel) medzi grafickou kartou a monitorom.

Správne rozlíšenie monitoru

Aby ste mohli správne pracovať s grafikou a hlavne tou vektorovou, je treba nastaviť správne rozlíšenie monitoru, ktoré zodpovedá obrazovej ploche monitoru. V tabuľke uvádzam odporúčané hodnoty pre najrozšírenejšie uhlopriečky:

Uhlopriečka monitoru Odporúčané rozlíšenie Pomer strán
15“ 1024×768 4:3
17“ 1024×768 4:3
19“ 1280×1024 4:3
19“ 1440×900 16:10
20“ 1400×1050 4:3
20“ 1680×1050 16:10
21“ 1600×1200 4:3
22“ 1680×1050 16:10
24“ 1920×1200 16:10

Testovanie monitoru a finálne dolaďovanie

Na testovanie použijeme software od Pavla Hrona – Monitor test. Test vám odhalí mierne chybičky v kalibrácii, teda svetlosti, ostrosti, zistíte počet mŕtvych pixlov či silu trafa u CRT.

Hlavne odporúčam kontrolu pixlov pre LCD, test zdroja pre CRT a geometrické chyby, kontrola skreslenia a ostrosť obrazu pre oba typy.

Dúfam, že som vám pomohol, akékoľvek pripomienky či otázky smerujte do diskusie.

Autor:  Jakub Vatrt