Čo je to sexy?

0
7472

Ak sa pozriete na obrázok naľavo, myslím že uvidíte celkom určite veľmi krásnu tvár. Ale čo ju vlastne robí krásnou? Hľadaním odpovedí na túto otázku sa budem zaoberať v nasledujúcom článku, ktorý by mohol priniesť aspoň trošku svetla do hľadania ideálu…

Je tomu už pekných pár piatkov, čo som sa začal venovať poznávaniu fotografií, ľudí a práci s grafikou. Určite poznáte pocit, keď sa zadívate na nejakú tvár a ostanete v nemom úžase očarení krásou. Pri mojom browsovaní webom sa mi podarilo naraziť na zaujímavý výskum, ktorý uskutočnila pred pár rokmi univerzita Regensburg and Rostock v Nemecku. Takže vopred by som Vás rád upozornil, že niektoré zistenia a poznania nemusia byť v súlade s Vašim názorom, ktorý sa dá prezentovať aj slušne, nie štýlom “Ty žolík, čo to píšeš za bludy”. Za pochopenie vopred ďakujem ;-)

Priemerné tváre

Otázkou je, čo robí tvár atraktívnou? Sú to veľké proporcie? Na základe výskumu sa podarilo zistiť, že priemerná tvár je vo veľkej väčšine prípadov atraktívna, ale nie stále. Je rozhodujúce aké tváre boli použité na spriemerovanie výslednej. U mužov je to prakticky jedno, u žien sa osvedčili kombinácie starších s mladšími. Takže „zero“. Takáto relatívna informácia mi nepriniesla žiadne vnútorné uspokojenie a rozhodol som sa pátrať po ďalších pravdách o atraktivite. Prečo kúrnik sú tie tváre pekné? Možno je to tým, že priemerovaním sa vylúčili rôzne výkyvy z „nenormálnosti“, nežiadúce črty ako napríklad odstávajúce uši, alebo krivý nos. A možno preto, lebo počítačové priemerovanie vyhladilo dokonale pokožku, nečistoty a nerovnosti sú absolútne preč, všetko je perfektne hladké.

sexy1

Obrázok priemernej ženy vytvorený spriemerovaním 64 ženských tvárí a priemerného muža vytvorený spriemerovaním 32 mužských tvárí

Charakteristiky krásnej tváre

Tak teda čo robí tvár krásnou? Aké sú rozdiely medzi atraktívnou a neatraktívnou tvárou? V každej dobe a v každej kultúre si ľudia nachádzajú svoj ideál krásy. Tento však nie je konštantný, stále sa mení. Kým v minulosti mohol byť ideálom spevák bujarého vzhľadu a vzrastu, dnes sa už napríklad nenosí „kefa pod pazuchou“. Moravianska venuša nepatrí v dnešnej dobe k ideálom krásy, no svoju chvíľu slávy si prežila, aj keď pred veľmi dlhými vekmi.

Nasledujúce obrázky boli zhotovené z fotografií, ktoré boli označené za najneatraktívnejšie spomedzi všetkých respondentov. Je to akýsi prototyp „nesexy tváre“, naproti nemu je prototyp „sexy tváre“ vytvorenej kombináciou (konečne som našiel nové slovko namiesto „priemerovania“ ) tvárí označených ako veľmi sexy.

Ženská tvár

Jednotlivé charakteristiky vyplývajúce z porovnania obrázkov sú teda tmavšia opálená pokožka, rovnejšia lícna línia, menej tuku, plnšie pery, nepatrne väčší rozostup očí, tmavšie rovnejšie obočie, dlhšie mihalnice, vyššie lícne kosti, rovný nos, bez kruhov pod očami a s tenšími očnými viečkami. Dámy, vidíte sa v tomto opise? Ak áno, máte veľmi veľkú šancu stať sa ikonou krásy.

sexy2

Sexy tvár/ Nie sexy tvár

Mužská tvár

Naproti žene, „ideálny muž“ by mal vyzerať tak ako na obrázku vľavo. Líši sa najmä tmavšou pleťou, rovnejšou líniou tváre, hornou polovicou tváre širšou ako dolnou, menším množstvom tuku v tvári, plnšími a symetrickejšími perami, podobne ako u ženy aj muž by mal mať tmavšie obočie a mihalnice, vyššími lícnymi kosťami, výraznú spodnú čeľusť a bradu, neustupujúce čelo, tenšie očné viečka a konečne by nemal mať ani vrásky medzi kútikmi úst a nosom.

sexy3

Sexy tvár/ Nie sexy tvár

Atraktivita

Neobyčajné výsledky sa podarilo získať výskumom atraktivity. Tváre označené v prieskume za vysoko atraktívne… jednoducho neexistujú v reálnom svete :-) Prišlo sa na to nezávislým testom respondentov bez ohľadu na pohlavie. A na čo vlastne? Ideálnym „sexy zovňajškom“ je podľa výskumu tvár s črtami 14-násť ročného dievčaťa! Takáto dospelá žena v realite nejestvuje, je len výplodom počítačovej grafiky priatelia.

Nie je teda prekvapujúce, že keď boli fotky „ideálnych krások a krásavcov“ predložené modelingovým agentúram, tak si vybrali až 88% fotiek a prejavili okamžitý záujem o spoluprácu.

sexy4

Prirodzené a reálne tváre samozrejme nemôžu konkurovať svojím „protihráčom“ v žiadnom smere, prakticky je to neporovnateľné. Vychádza to aj z hodnotenia, kde iba mizivé 3% prirodzených tvárí bolo ohodnotených ako „skôr atraktívne“. Hodnotenia ako „celkom atraktívne“ a „veľmi atraktívne“ neboli vôbec použité. Samozrejme, naproti tomu sa počítačové krásky a krásavci dočkali vysokých ohodnotení. Celkom podarené je, že ľudia sami svoju „rasu“ ohodnotili až okolo 75% ako „skôr neatraktívna“ a cyberbábiky a cyberšráckov uznávajú viac ako prirodzenú krásu. Nepomohol ani fakt, že priemerný vek hodnotených tvári bol 24 rokov.

sexy5

Všetky tieto experimenty a testy smerujú k jednému, možno smutnému poznaniu. Ľudia nemajú súdnosť a majú prehnané očakávania, prípadne nadmieru zvýšené nároky na krásu. Porovnávali sa najkrajší ľudia sveta proti počítačovej technológii, ktorá (už) vyhrala. Stretávame sa s nimi všade, v televízii, na plagátoch, v časopisoch. Len nie v realite. Každá fotka je aspoň trochu upravená, vylepšená, aby pritiahla davy. Sami si umelo zvyšujeme požiadavky na krásu. Snažíme sa o to, aby sme vyzerali ako naše idoly bez toho, aby sme si uvedomili, že ani oni tak v skutočnom svete nevyzerajú.

Obklopení polovirtuálnou krásou si sami na seba pletieme bič, podrobujeme sa dobrovoľne plastickým operáciám, skrášľovacím kúram s jediným cieľom – dobehnúť nedobehnuteľné. Človek sa strojom nikdy nevyrovná, no zdá sa, že stroje sa začínajú vyrovnávať človeku a čo je horšie, predbiehajú ho a on si to nechá.

15 Juraj Ferenčík