Čo má grafik vedieť o monitoroch – III. Trvalý obraz

0
2863

Ak ste si mysleli, že po nedostatočných farebných gamutoch, pozorovacích uhloch, odozvách a vadných pixeloch Vás už na LCD monitoroch nič nepríjemne nemôže po kúpe prekvapiť, ste na omyle. Najmenej známy, ale závažný problém každého vyrobeného panelu súčasnosti je vpálený/trvalý obraz.

Ak máte v práci, alebo na inom mieste nejaký prezentačný/grafický monitor, mali by ste byť oboznámený s týmto faktom.

Jednoducho povedané, dlhodobým zobrazovaním jedného obrázku alebo jednej rovnakej plochy, obmedzia molekuly kryštálov v každom pixely svoju pohyblivosť, a čiastočne “stuhnú” vo svojom poslednom stave.

V priestoroch letiska, staníc, výstav, či hypermarketov sa používajú veľkoplošné informačné LCD monitory. Vačšina týchto monitorov zobrazuje konštantne tú istu reklamnú či informačnú grafiku, a mení sa len textové pole (napr. prílety/odlety).

 

V prípade, že by prevádzkari chceli po pár dňoch zobraziť na takejto obrazovke nové grafické rozhranie informácíí, zostali by “pozostatky” po tom predošlom. Kryštály sa nevedia pootočiť späť do správej polohy, pretože trvalým státim bez pohybu ztuhli. Firma Conrac sa k tomtu problému nechce nijako vyjadrovať, pretože údajne nechcú vyzradiť svoj know-how, ktorý by mohli ukradnúť iní výrobcovia.

Netýka sa to samozrejme len veľkých monitorov. V praxi sa stane na normálnom LCD monitore v domácnosti či v práci to isté – povedzme ak by sme mali zobrazený jeden obrázok nepretržite celý deň (+/-). Že nenechávate nikdy svoj monitor zapnutý dlhodobo bez zmeny obsahu obrazovky? Pozor, stačí, že nie je aktivované automatické vypínanie monitora pri nečinnosti, či vypnutý setrič obrazovky, a obyčajná fotka v pozadí operačného systému spraví nepríjemnú “pohromu”. Ponáhľate sa za priateľkou, počítač necháte/zabudnete zapnutý, návšteva u nej sa predĺži na 20 hodín, a po príchode domov máte zničený monitor.

Alebo celý deň píšete článok vo Worde. Jediná časť obrazovky ktorá sa mení je stred so stránkou, kde sa píše a skroluje text, prípadne ešte nejaké nástrojové lišty. Celý titlebar však stojí na mieste a nijako sa nemení. Na konci dňa Word vypnete, a po titlebare zostanú na obrazovke stopy.

 

Mnohí z Vás mi teraz môžu oponovať – určite už má veľa z vás LCD monitor roky, a aj ste zámerne či omylom nechali na monitore zobrazený rovnaký image / program, a ani po dlhom čase nevidieť žiadne poškodenie či ztuhnuté pixely.

 

V každom prípade, tento problém existuje, vieme o ňom my aj výrobcovia. Rovnako sa správajú aj CRT a plazmové obrazovky, podľa výrobcov však je u LCD možná ľahká náprava. Každý z nich sa k tomuto problému stavia v rámci svojej záruky inak. Všetci sa ale zhoduju v jednom:

Ak sa vyskytne tento jav, musíte na niekoľko hodín – dní monitor vypnúť, alebo nechať na celej obrazovke bielu farbu. Pomáha vraj aj striedanie rôznych obrázkov. Nikto ale za to neručí….

Nanešťastie, väčšina LCD monitorov, ktoré sú vhodné pre grafikov používa panely IPS, u ktorých kryštály “tuhnú” najrýchlejšie, taktiež je to problém monitorov využívajúcich overdrive – technológia na urýchlenie odozvy. Aké je teda moje odporúčanie na záver?

Používajte šetrič obrazovky, ktorý strieda fotky, obrázky, či rôzne farby v krátkych aj dlhších intervaloch, a automatické vypínanie pri nečinnosti nastavte približne na 30 minút. Jednotlivé krýštály v pixeloch sa pri striedaní rôznych obrazov rozhýbu, a následne po tom sa monitor vypne.

Autor:  Dominik Balogh