Čo to vraví? (vysvetlenie pojmov)

0
3173

Prvú vec, ktorú by mal každý začínajúci fotograf zvládnuť, sú pojmy bezprostredne súvisiace s fotografiou a fotografovaním, pretože ich budem v hojnej miere využívať v ďalších článkoch. Pokúsim sa nevynechať ani jeden dôležitý výraz.

Na začiatok by som upozornil odborníkov, alebo oboru znalých čitateľov, nech tento článok preskočia, prípadne zatnú zuby ak sa predsa rozhodli v čítaní pokračovať, nakoľko niektoré pojmy vysvetľujem spôsobom sebe vlastným. Nechcem sem skopírovať akúsi encyklopédiu výrazov, chcem ich naozaj vysvetliť, a to každému.

Kompakt (Kompaktný fotoaparát) – Rozmermi zväčša malý, ľahký prístroj, vhodný pre príležitostné a rodinné fotografie. Často neobsahuje možnosti nastavenia expozície, len niekoľko prednastavených automatických režimov. Objektív má vstavaný, obyčajne sa výrobcovia predháňajú, kto poskytne väčší zoom. Pre vážnejších záujemcov o fotografiu nevhodný prístroj.

Digitálna zrkadlovka (DSLR) – Fotoaparát obsahujúci zrkadlo, ktoré odráža obraz z objektívu do hľadáčika a tým poskytuje presný pohľad na fotografovanú scénu. Charakteristické sú vymeniteľné objektívy a úplná kontrola nad nastaveniami.

Pamäťová karta – bez nej to nepôjde, ukladajú sa na ňu naše digitálne fotografie.

Snímač – súčiastka v tvare obdĺžnika, ktorá je citlivá na svetlo a dokáže zachytené svetelné informácie odovzdať v digitálnej podobe. Je to náhrada za políčko filmu v klasických filmových fotoaparátoch.

Objektív – obsahuje šošovku (zvyčajne aj viac, niekedy vyše 10 optických členov) – ktorá usmerňuje tok svetla na plochu snímača. Kvalitný objektív býva rozhodujúcim artiklom pri výslednej kvalite snímku. Bez dobrého skla to pôjde len veľmi ťažko.

Ohnisková vzdialenosť – je parametrom objektívu, ktorý vlastne udáva mieru priblíženia obrazu. Čím je väčšia, tým viac fotografovaný objekt približuje a objektívy s veľkou ohniskovou vzdialenosťou sa nazývajú teleobjektívy. Objektívy s malou ohniskovou vzdialenosťou sa nazývajú širokouhlé. Niektoré objektívy môžu tento parameter plynule meniť a nazývajú sa transfokátory, alebo zoom. Ohnisková vzdialenosť taktiež ovplyvňuje hĺbku ostrosti a skreslenie perspektívy.

Expozícia – zhotovenie fotky, teda chvíľa keď určité množstvo svetla dopadá na snímač.

EV – (môže mať zápornú alebo kladnú hodnotu) hodnota expozície, vyjadruje, či sme na snímač nechali dopadnúť viac alebo menej svetla.

Clona – je súčiastkou objektívu a určuje, koľko svetla na snímač dopadne. Stav clony je vyjadrovaný číselne. Pri malom zaclonení (napr. f 3,5) prechádza cez objektív veľa svetla, pri veľkom zaclonení (f 22) naopak máme svetla málo.

Hĺbka ostrosti (DOF) –oblasť, ktorá sa na fotografii bude javiť ostrá.

Expozičný čas – vyjadruje, ako dlho bude pri expozícii dopadať na snímač svetlo.

ISO – citlivosť snímača na svetlo. Môže dosahovať hodnoty 64,100, 200, 400, 800, 1600 dokonca 3200, v extrémnych prípadoch aj viac.

WB, White balance, Vyváženie bielej – je proces pri ktorom sa snažíme dosiahnuť realistické podanie farieb (niekedy to nemusí byť tak, viď článok o WB). Treba nastaviť správnu farebnú teplotu svetla, v ktorom fotíme.

Autor: Roman Klčo