David Bann: Polygrafická príručka

0
5819

Chcete vedieť ako sa tlačí kniha? Aký spôsob tlače zvoliť, či ako komunikovať s tlačiarňou? Chceli by ste pracovať v oblasti DTP? Tak práve vás by mohla zaujať kniha od Davida Banna – Polygrafická príručka.

Prvé vydanie tejto knihy uzrelo svetlo sveta v roku 1986. Vtedy si autor myslel, že polygrafiu postupne vytlačia elektronické média a samotná polygrafia bude slúžiť prevažne na komunikáciu. Nestalo sa tak a aj v dnešnej dobe sa nájde veľa ľudí, ktorí si radšej prečítajú ozajstnú, tlačenú knižku, ako čítať z obrazovky monitora. A práve o tom ako sa taká knižka dostane od autora až k vám domov, je táto publikácia z vydavateľstva Slovart.

Základné údaje

Kniha Polygrafická príručka má 224 strán, je vytlačená na kvalitnom, kriedovom papieri, v slovenskom jazyku. Kniha je plnofarebná, s rozmermi 170x220mm, čo zabezpečuje pohodlné čítanie ako v posteli , tak aj cestou v autobuse. Viazanie je riešené formou flexi väzby, takže sa nemusíte obávať, že by sa vám kniha časom rozpadla, alebo poškodila. Dizajnu a celkovému vzhľadu nie je naozaj čo vytknúť.

K obsahu

Kniha je rozdelená na 8 tématických celkov :
– Tlač v 21.storočí
– Predtlačová príprava
– Nátlačky a tlačové formy
– Tlačové techniky
– Papier a tlačové farby
– Dokončovacie spracovanie
– Spolupráca s tlačiarňou
– Prílohy

Veľmi som uvítal farebné oddelenie každej časti, takže veľmi rýchlo a pohodlne nájdete konkrétnu problematiku, ktorá vás zaujíma. Autor sa snažil popísať celý priebeh vzniku tlačených publikácií, od počiatočných rukopisov autora, až po distribúciu do obchodov. Nezabudlo sa ani na históriu tlače, ktorej je venovaný úvod knižky. Autor uvádza, že aktualizovať celú knihu tak, aby obsiahla všetky pokroky v tlačiarenskom priemysle bolo veľmi náročne. Ja si myslím, že sa mu to podarilo veľmi dobre a v knižke spomenul všetky aktuálne používané postupy a techniky. Treba však pripomenúť, že knižka v slovenskom vydaní vyšla v roku 2008 a preto tu určite nenájdete niektoré najnovšie postupy, či technológie.

Veľmi dobre je tu vysvetlená predtlačová príprava, ktorá patrí medzi najdôležitejšie časti v procese výroby tlačovín. Detailne je tu popísaná cesta od zadania zákazky klientom, cez návrh ceny, vytvorenia nátlačkov, až po samotnú tlač a distribúciu. Dobrým pomocníkom sú aj korektúrne značky, či vysvetlené tlačové techniky, ktorým je venovaná samostatná kapitola. Tá je venovaná aj jednotlivým druhom papiera a dokončovacím prácam.

Pozornosť si zaslúži rozsiahly slovníček na konci knihy, ktorému je venovaných neuveriteľných 30 strán a dozviete sa z neho všetky potrebné skratky a výrazy od A po Z. V závere knihy ešte nájdete uvedené všetky potrebné formáty papiera podľa normy ISO.

Záver

Táto kniha rozhodne čitateľa nesklame. Odporučil by som ju hlavne ľudom, ktorí pracujú, alebo chcú pracovať v tlačiarňach. Kniha vás prevedie všetkým, s čím sa môžete v tlačiarňach stretnúť. S odporúčaním by som však váhal pri ľuďoch, ktorí chcú graficky vytvárať časopisy, knihy či plagáty. Ak čakáte, že sa z knihy dozviete ako nastaviť spadávku, vycentrovať text, či vložiť obrázok do textu, budete sklamaní. Bohužiaľ v dnešnej dobe (a to mi dajú za pravdu mnohí grafici) treba vedieť nielen zalamovať strany, ale veľakrát si daný výtvor aj sami vytlačiť. Pre grafika je však naozaj lepšie, ak vie o čom mu pracovník tlačiarne, kde si zadal vytlačenie svojej publikácie hovorí. Práca je potom pre oboch omnoho rýchlejšia a efektívnejšia. Cena knihy sa v internetových kníhkupectvách pohybuje okolo 16€, čo vzhľadom na použitý papier, celofarebnú tlač a počet strán, je primeraná cena. Moje hodnotenie 8/10.

Kúpte si knihu u vydavateľa Slovart na Facebooku

Autor:  Graphico