Digitálna maľba: Ako sa stať profesionál

Ste milovníkom DeviantArtu? Fascinuje vás digitálna maľba z oblasti fantasy a sci-fi sveta? Zamýšľali ste sa nad tým ako je možné, že niektoré hry majú tak dokonalú grafiku? Pracujete na profile hernej postavy a stále vám na nej niečo nesedí? Chcete vytvoriť prototyp dokonalej vesmírnej lode a neviete si dať rady, ako začať? Navrhujete vzory látok a radi by ste si rozšírili zbierku vlastných štetcov? Čítajte ďalej.

0
8192

Kniha Digitální malířské techniky je perfektným súborom tutoriálov s viacerými témami. Napísali ich experti z oboru akými sú napr. Richard Tilbury, Ignacio Bazán Lazcano, Chee Ming Wong. Kto už má maliarsku skúsenosť a chce si zlepšiť alebo rozvinúť svoje doterajšie schopnosti aj v digitálnej maľbe, práve spomínaná kniha by vám nemala chýbať v knižnici.

Keďže sa jedná o tutoriály rôznych významných umelcov, publikácia príjemne prekvapuje hravými a zábavnými hláškami, ktoré dopĺňajú praktické detailné postupy maliarskych techník. V texte sa nebudete strácať medzi riadkami, lebo jazyk umelcov je dokonale zrozumiteľný. Aj laici si prídu na svoje.

Autori článkov sa primárne zamerali na prácu s dvoma softvérmi. Podrobne popisujú prácu s programami Photoshopo a Google SketchUp. Ak sa chcete rýchlejšie naučiť maliarske postupy digitálnej maľby, odporúčam pracovať s obidvoma programami súbežne aj s knihou.

V každom tutoriále umelci popisujú techniky maľby od návrhu až po finálnu maľbu. Publikácia je bohatá na obrazové prílohy. Čitateľ si vie presne predstaviť ako autor postupoval v procese maľby alebo ako si vytvoril vlastné návrhy, pozadia či štetce. Výbornou pomôckou pre začínajúceho maliara sú aj podrobné popisy práce s vrstvami pri tvorbe obrázka. V texte nájdete aj niekoľko praktických tipov, ktoré si autori osvojili počas tvorby.

Kniha predostrie nasledujúce témy:
Postavy
Pre uľahčenie maľby postáv autori odporúčajú naštudovať anatómiu ľudského tela. Pri tvorbe postáv sa zamerajú na dôležitosť čŕt tváre, postoja, proporcií a výrazu jednotlivých postáv. Podrobne opisujú techniky maľby sci-fi, fantasy postáv a karikatúr. Veľký dôraz dávajú na príbeh, detaily, symboliku farieb a reč tela. Vysvetľujú dôležitosť automatickej kresby pri prvotných návrhoch.

Sci-fi prostredie a dopravné prostriedky
Práca na sci-fi námetoch je komplikovanejšia a náročnejšia o terminológiu a technickú znalosť, od ktorej sa odráža kvalitný návrh. Ak máte napozerané sci-fi filmy alebo máte hráčsku skúsenosť v sci-fi prostredí, práve pre vás je určená 2. kapitola. Autori krásne popisujú rôznorodosť vesmírnych lodí, staníc, planét či bitiek.

_20161113_213329(1)
Digitálna maľba: Sci-fi prostredie

“Dobré sci-fi je skutečně jen dobrý design. Vzory, rytmy a proporce jsou stále důležité, ale tvary mohou na sebe vzít novou, dosud neviděnu podobu, která je povědomá, a přesto jiná”

Fantasy svet
Fantasy svet ponúka neobmedzené možnosti autorského sebavyjadrenia. V tejto časti sa umelci zameriavajú na prácu so svetlom a perspektívou stavieb alebo na výrobu štetcov pre špecifické scény. Dôraz dávajú na textúru, hrubú maľbu a detaily.

Vozidlá
Téma vozidiel sa rovnako nezaobíde technickej znalosti automobilov. Umelci pracujú na návrhoch pomocou softvérov Painter, Alchemy a Photoshop. Na začiatok si vypracujú niekoľko skíc. Podľa zadania upravujú detaily a pracujú na konečnom dizajne. Dôraz sa kladie na materiály využívané v automobilovom priemysle. Ak maliar chápe, ako sa správajú niektoré materiály (guma, matný kov, chróm) v reálnom prostredí, budú sa mu ľahšie dotvárať detaily pri práci so svetlom a tieňom.

_20161113_173032
Digitálna maľba: návrh automobilov

Rýchlomaľba
Maliari, ktorí sa chcú zdokonaliť v rýchlomaľbe, budú vďační práve tejto kapitole. Umelci krok za krokom postupne vysvetľujú spôsob rýchlej techniky maľby. Dôležité je, aby obraz vyzeral ako hrubá skica tak, aby bola zachovaná kompozícia, práca so svetlom a tvarmi. Obraz má dávať zmysel bez množstva detailov. Táto technika sa nezaobíde bez znalosti perspektívy a práce so svetlom a tieňom.

Vlastné štetce
Tému vlastné štetce pokladám za veľmi prínosnú kapitolu. Dozviete sa ako si vytvoriť akýkoľvek vzor, ktorý nutne potrebujete na dokončenie vašej maľby. Autori prezradia ako pracovať na detailoch vzorov oblečenia vášho hrdinu aj napriek tomu, že látka bude zvlnená či zdeformovaná. Zistíte, ako si vytvoriť štetce pre textúru skaly, kameňa, stromov, listov pokrivených vetvičiek alebo ako namaľovať húfy ľudí či vtákov.

_20161113_171430
Digitálna maľba: vlastné štetce

Maľba na 3D základ
V tejto kapitole sa dozviete perfektné rady pri práci s programom Google SketchUp. Program sa dá stiahnuť free a je výborným pomocníkom nie len pre maliarov, ale aj architektov či dizajnérov. S Google SketchUpom som sa prvýkrát stretla pri navrhovaní nábytku a musím povedať, že je to dokonalý program pre akékoľvek 3D návrhy. Vrele odporúčam prečítať kapitolu nielen maliarom, ale komukoľvek koho zaujímajú 3D maľba.

_20161113_171339
Návrhy v Google SketchUp

Kniha obsahuje množstvo free dokumentov, ktoré si môžete stiahnuť a následne použiť pri práci na vašich návrhoch. Posledná kapitola je venovaná galérii vydarených digitálnych umeleckých diel, ktoré si vychutnáte aj s detailami.

Publikáciu by som odporučila všetkým, ktorí sa chcú zlepšiť v technikách digitálnej maľby, ale aj tým ktorí by radi začali tvoriť digitálnu maľbu, ale nemali odvahu začať. Ja som si ju zamilovala a určite sa k nej vrátim viackrát.

O knihe

a07fcd41aa8204e0ec34c18a89057d80.png
www.albatrosmedia.sk

Názov: Digitální malířské techniky
Autori: Jesse Van Dujk, Fabio M. Ragonha, Andrzej Sykut,
Chee Ming Wong, Jason Seiler
Nakladateľstvo: Camputer Press
Vydavateľstvo: Albatros Media
Rok vydania: 20.2.2012
Rozmer: 210x297mm
Počet strán: 288
Väzba: brožovaná väzba
Jazyk: český
ISBN: 9788025136270

Prehľad
Obsah
Forma
Cena
Zdieľať
Predchádzajúci článokUmelecká grafika
Nasledujúci článokMorfing po slovensky
Milovníčka kníh, dizajnu a umenia, ktorá nepohrdne vôňou kávy či koní. Tanečné či turistické topánky mi nie sú cudzie. Rada objavujem veci nové nepoznané, ochutnávam výzvy exotické. Slabosť mám na britský humor, no najviac ma vie rozosmiať Dylan Moran.