Eliminácia turistov…

0
3017

..z dovolenkovej fotografie:)

Určite to poznáte: dovolenku, prípadne prázdniny máte v plnom prúde, kompletnú fotovýbavu krvopotne na chrbte prenesenú cez pol zemegule, len aby ste zachytili ten dokonalý záber vybranej pamiatky. Čo vás však čaká na mieste akcie? Desiatky až stovky turistov, pravdepodobne úmyselne a zlomyseľne vám zavadzajúcich pred objektívom.

Návodov na riešenie tohto populačného problému je mnoho, ale pre tentokrát upustíme od radikálnych, násilných riešení a skúsime sa spoľahnúť na silu techniky.

Krok 1: Statív máte určite po ruke, tak šup s ním na zem a priskrutkovať naň vašu fotomašinku.

Krok 2: Odfotíme jeden záber približne každých 10 sekúnd, kým ich nebudeme mať 15 – 20, vzhľadom na rýchlosť pohybu turistov.

Krok 3: Vo Photoshope otvoríme všetky snímky pomocou File – Scripts – Statistics, vyberieme Median a zvolíme naše obrázkové súbory.

Krok 4: Zvyšok necháme na Photoshop, ktorý postupne vyhodnotí všetky fotografie, nájde v čom sa líšia a tú časť nahradí stabilnou časťou z iného záberu. V konečnom dôsledku budeme mať na výsledku iba “pevné” časti záberov, teda pamiatku a jej okolie.

POZOR: Spomenutý efekt je možné dosiahnuť iba vo verzii Photoshop Extended, alebo v Creative Cloudovej verzii Photoshopu. Podobný efekt môžeme dosiahnuť ale aj vo Photoshop Elements, cez Enhance – Photomerge – Scene Cleaner.

Zdroje:

Improve Photography