Fotografujeme tvorivo: freelensing

0
2661

Aby fotografia zaujala, nepôsobila fádne a obyčajne, je v prvom rade potrebné zvládnuť jej kompozíciu. Existuje však množstvo techník, ktoré ju dokážu urobiť zaujímavejšou aj v prípadoch, kedy by výsledok klasických postupov možno zapadol a nijako zvlášť nezaujal. Jednou z takýchto tvorivých techník je aj freelensing.

Čo je to freelensing?

Základnou podstatou je odmontovanie objektívu od tela a len jeho ručné pridŕžanie na pôvodnom mieste, a fotenie s takto takmer rozobraným fotoaparátom. Z toho vyplýva, že na tento spôsob sa hodia len zrkadlovky, kedže pri kompaktoch objekív odnímateľný nie je. Hneď na začiatku si však treba uvedomiť, že v dôsledku odmontovaného objektívu vzniká riziko vniknutia prachových častíc do tela fotoaparátu, čo môže mať za následok poškodenie snímača. Taktiež vlhkosť prostredia, následkom ktorej by mohlo dôjsť ku kondenzovaniu vo vnútri tela, je riziková. Ak však neplánujeme používať túto techniku v extrémnych podmienkach, a objektív necháme odpojený len po nevyhnutne dlhú dobu, nemusíme mať obavy. Na druhej strane získame originálne fotografie s pôsobivou atmosférou.

Princíp

Pre získanie tzv. tilt-shift efektu (ktorý okrem iného vyvolavá dojem akoby sme fotografovali minatúry) je možné použiť originálne tilt-shift objektívy ktoré sú na to priamo určené, no sú cenovo pomerne nedostupné (rádovo aj stovky ba aj tisícky dolárov). Samozrejme, že freelensing je v tomto smere značne obmedzený, a ide skôr len o pokus o náhradu tohto efektu takpovediac „zadarmo“.

V stave, kedy je objektív odpojený od tela aparátu, logicky nedochádza ku komunikácii medzi nimi. Tým pádom nie len že fotoaparát nedokáže správne nastaviť expozíciu (je vhodné ju nastaviť ešte keď je objektív založený), no samozrejme nedokáže ani zaostrovať. No práve na tejto skutočnosti je freelensing založený. Vďaka svetelným vlastnostiam objektívu je však možné zaostrovať aj ručne – to znamená zmenami jeho polohy voči telu prístroja. Kto chytí v tomto zaostrovaní cvik, dokáže za pár sekúnd zaostriť na ľubovoľný objekt v zábere aj bez použitia mechaniky vo fotoaparáte či samotnom objektíve.

Pri freelensingu je výhodou mať fotoaparát s funkciou tzv. live view (živého náhľadu), umožňujúcou využiť jeho displej ako hľadáčik, vďaka čomu je kontrola kompozície fotografovanej scény oveľa jednoduchšia, vzhľadom na to, že udržať fotoaparát spolu s odpojeným objektívom v relatívne stabilnej polohe je dosť obtiažne. Takisto nám to výrazne pomôže pri zaostrovaní. K nemu samotnému dochádza jemnými náklonmi objektívu. Tým vzniká štrbina (v závislosti aký veľký náklon urobíme) medzi objektívom a fotoaparátom, ktorou taktiež vniká do prístroja svetlo. Narozdiel od toho, ktoré dopadá na snímač až po prechode objektívom, vlastnosti tohto „bočného“ svetla nevieme dopredu odhadnúť. Zavisí teda na konkrétnej scéne a svetelnom zdroji, aký bude mať vplyv na našu fotografiu. Umožňuje nám však dosiahnuť zaujímavé svetelné efekty, pretože do určitej miery zmení kontrast farieb na fotografii. Je preto dobré získať cvik a vedieť odhadnúť sklon objektívu, či veľkosť tejto medzery.

Samotné zaostrovanie prebieha pomocou už spomínaných náklonov objektívu. Takto odpojený objektív nedokáže zaostriť na nekonečno, preto sa metóda viac hodí pre fotografovanie blízkych predmetov, čim vznikne dojem makrofotografie. Dopredu by sme mali mať premyslenú kompozíciu, pretože takéto „zaostrovanie“ je pomerne náročné, a zaostriť sa nám podarí zväčša len na krátky čas (podľa toho, akú pevnú ruku máme). Pre tých, ktorý nedokážu udržať takúto fotografickú „sústavu“ pevne v rukách, je vhodné použiť malý statív typu gorillapod. Obe ruky tak budú k dispozícii pre zaostrovanie.

Výhodou freelensingu je možnosť použitia takmer úplne akéhokoľvek objektívu. Nemusíte sa teda obmedzovať len na váš setový objektív, poprípade ten ktorý máte vo výbave k vášmu fotoaparátu. Keďže objektív nie je pevne pripojený k telu, nemusia sa ich závity zhodovať, čo vám značne rozšíri možnosti použiteľných objektívov. Odporúčam však využívať hlavne širokouhlé objektívy, poprípade tie do ohniskovej vzdialenosti 55 mm, vďaka ktorým získate najlepšie výsledky. Kvôli svojim vlastnostiam sa však nehodia teleobjektívy, pretože nimi nebudete schopní zaostriť. Veľmi pôsobivé fotografie je možné získať aj použitím starých, dokonca aj nefunkčných objektívov.

Verím, že vás freelensing oslovil, pre viac inšpirácii odporúčam navštíviť aj freelensingovu skupinu na flickr.com.

Poznámka redakcie: S odpojeným objektívom sa vo všeobecnosti dajú robiť zaujímavé veci – veľmi pôsobivé je napríklad makro, ktoré získate otočením objektívu a priložením k telu DSLR jeho opačnou časťou – pri tomto postupe platí skoro všetko, čo bolo napísané vyššie a je pomerne zložité udržať fotoaparát v zaostrenej polohe, avšak minimálne pre ľudí, ktorí objavujú kúzla svojej prvej “zrkadlovky” a zatiaľ majú po ruke iba setový objektív sa určite jedná o zaujímavú techniku, ktorá stojí za vyskúšanie.

Autor:  Michal Tóth