Genius loci – CVERNOVKA

Podoby industriálnej budovy

0
4194

Radi sa ponoríte do historického industriálneho priestoru, no nemáte odvahu len tak pobehovať po zákutiach zakázaného územia? Vždy keď prechádzate po Košickej, Páričkovej či Svätoplukovej ulici v Bratislave, hľadáte strateného ducha rušných ulíc? Pohoršujete sa nad osudom industriálnych pamiatok v našom hlavnom meste? Obdivujete umeleckú prácu kamaráta, ktorý mal svoj ateliér v továrni, no nikdy ste nenabrali guráž, aby ste ho navštívili? Sny sa plnia, fixujte úsmev, začíname.

budova1

Ďakujeme Národnej cene za komunikačný dizajn 2016, že ocenila prácu nádhernej publikácie s názvom CVERNOVKA. Veľký formát, vôňa papiera, dobové fotografie, autentické dokumenty či fotky ateliérov súčasných umelcov a grafických dizajnérov vás hneď dostanú do doby minulej i súčasnej.

Kniha čitateľovi predostrie dva pohľady na vývoj industriálnej budovy:

Prvý pohľad prechádza cez detailnú prizmu histórie Cvernovky a to od vzniku po zánik jej fungovania výroby. História továrenského života, ale aj Bratislavy je podčiarknutá výpoveďami pracovníkov továrne, pre ktorých Cvernovka nebola len pracovisko, ale životným štýlom. Súčasťou prvej časti sú nádherné technické nákresy a dobové fotografie, odkazujúce na identitu doby a mesta. V prvej časti sa stretneme aj s témami ako proces spracovania bavlny, Dornkappel alias Mexiko, či kultúrna rôznorodosť na jednom pracovisku.

maps
Fotka z knihy

Druhý pohľad zachytáva život v Cvernovke, aký je blízky súčasnému človeku. Továreň bola dlhé roky odstavená, čo využili mladí umelci grafici a startupisti. Zchátrané priestory Cvernovky ožili ako cesta do krajiny Oz. Každý ateliér ponúkal injektáž rôznorodých pocitov a nápaditých vizuálnych radostí z inovatívnych priestorov. Posledných desať rokov sa tvarovala v Cvernovke akási subkúltúra mladých umelcov, jeden veľký organizmus, ktorý funguje iba pri vzájomnej spolupráci. V druhej časti knihy sa stretneme s výpoveďami mladých talentovaných ľudí, ktorých spája jeden priestor a vzájomne ich ovplyvňuje. Súčasťou sú aj nádherné fotografie zachytávajúce atmosféru daných ateliérov počas bežného dňa.

_20160807_230015(1)
Fotka z knihy
IMG_20160807_225952
Fotka z knihy

Atmosféra
Výpovede ľudí v knihe sú necenzúrované a práve tento autentický jazyk vás dostane o čo viac bližšie k sprostredkovaniu skutočných zážitkov. Kniha je spracovaná tak, že v prvej časti cestujete po starej Cvernovke a počujete hukot strojov, sledujete džavot ľudí v útrobách priestorov továrne. V druhej časti kráčate pomedzi zaprášené stroje, počujete hudbu zapĺňajúcu priestory ateliérov, cítite zápach akrylových farieb a v diaľke doznieva klepot prstov do klávesnice.

Kniha CVERNOVKA vás dostane nie len formou a spracovaním, ale aj obsahom. Odložíte ju, až keď otočíte posledný list papiera. Veľká vďaka autorom publikácie Viliamovi Csinovi a Martinovi Mistríkovi, ktorí spravili kus práce. Kniha je odrazom kreativity ľudí, pre ktorých sa stala Cvernovka inšpiráciou, múzou, ale aj domovom. Od 1.8.2016 je továreň Cvernovka opäť prázdna ako mysle pamiatkových ochranárov. Súčasný umelecko tvorivý organizmus sa nepodarilo zachrániť.

Kniha je momentálne vypredaná, no budeme sa tešiť druhému vydaniu. Ak ste veľmi nedočkaví a chcete si knihu čím skôr v rukách poťažkať, nájdete ju oddychovať v knižnici Slovenského centra dizajnu v Bratislave.

IMG_20160807_190857O knihe
Názov: CVERNOVKA
Auotri: Viliam Csino, Martin Mistrík
Vydavateľ: Open Design Studio
Rok vydania: 2014
Rozmer: 240×310
Počet strán: 336 (vrátane štyroch rozkladacích)
Väzba: šitá V8
ISBN: 9788097029227

 

 

Prehľad
Forma
Obsah
Vyčerpanie témy
Zdieľať
Predchádzajúci článokNápadité kresby inšpirované prírodou
Nasledujúci článokVýnimočné bazény po celom svete, ktoré budete chcieť navštíviť
Milovníčka kníh, dizajnu a umenia, ktorá nepohrdne vôňou kávy či koní. Tanečné či turistické topánky mi nie sú cudzie. Rada objavujem veci nové nepoznané, ochutnávam výzvy exotické. Slabosť mám na britský humor, no najviac ma vie rozosmiať Dylan Moran.