Katarína Sendžová: Z mojich fotiek je dosť cítiť úpravu

0
5302

Predstavujeme Vám mladú Katku Sendžovú, nadšenú fotografku, ktorú si všimlo zahraničie a jej práce sa objavili aj v časopisoch. Ako výnimočnú slovenskú autorku ju môžete nájsť napríklad aj vo výbere redakcie 500px.com. Nie je to zlý začiatok na mladú Slovenku, ktorá vlastne ani nemá v pláne sa fotografii venovať profesionálne, pretože sa bojí, že by ju neuživila. Študuje, popri tom pracuje a keď si nájde čas, fotí svoju kamarátku ale aj ostatných. Vystavuje v Trafačke, holduje Instagramu, smajlíkom a retušovaniu vo Photoshope.

Pri čom som Ťa zastihol?

Akurát prerábam jedno logo do firmy, v ktorej popri škole brigádujem. Foteniu sa venujem skôr vo voľnom čase. Najviac času mi zaberá štúdium masmediálnej komunikácie a reklamy na UKF v Nitre. Sama som sa rozhodla študovať tento odbor lebo mal blízko k fotografii a Photoshopu.

A čo Ťa viac lákalo – Photoshop alebo fotografia?

Obe sa navzájom dopĺňajú :D Rada fotím ale milujem, keď môžem svojim fotografiám vo Photoshope vdýchnuť kúsok zo mňa a mojej fantázie.

Inšpirácie a námety na kompozície čerpáš odkiaľ?

Inšpiráciu hľadám hlavne na internete. Ale stane sa, že ma napadne námet na fotografiu, a potom sa ju snažím odfotiť. Veľa vecí si na fotografie vyrábam sama, alebo mi pomáha moja vizáźistka. Fotografie od iných fotografov určite nenapodobňujem, fotku ktorú nájdem si pretvorím podľa seba.

Katarina Sendzova - Grafika.sk 8

Čo Tvoj úspech v anglickom Masterclass?

Masterclass je digitálny časopis určený pre tablety. Obsahuje praktické rady, video tutoriály, fotografie a články od fotografov z celého sveta. Prevažne svoje práce zverejňujem hlavne na webovej stránke 500px. A práve prostredníctvom tejto stránky sa mi ozvali, či nemám záujem o zverejnenie fotografie v ich magazíne. Takto ma oslovili dva krát. Bolo to pre mňa veľké prekvapenie, že taký prestížny zahraničný magazín má záujem o moje fotografie. Veľmi ma to potešilo.

Katarina Sendzova - Grafika.sk
Digitálny magazín Photography Masterclass zverejnil Katkine fotky až dva krát

Moje druhé prekvapenie bolo keď ma oslovili z časopisu Digital Photo UK. Je to anglický printový časopis a do dnes neviem kde ma objavili :) Oslovili ma prostredníctvom môjho Facebooku. Mali záujem o konkrétnu fotografiu aj s popisom ako vznikla. Vydanie čísla, v ktorom sa nachádzala moja práce mi poslali do schránky.

Katkina fotografia sa objavila aj v printovom médiu - anglickom časopise Digital Photo
Katkina fotografia sa objavila aj v printovom médiu – anglickom časopise Digital Photo

Akú techniku pri fotení používaš?

Vlastním Nikon D3100 s ktorým som začínala. Okrem neho vlastním ešte Nikon D7100 a Praktiku. Objektívy mám Nikon 50mm Nikon 85mm a Sigmu 30mm. Fotografie upravujem v programoch od Adobe – Lightroom a Photoshop. Z mojich fotiek je dosť cítiť úpravu. Veľa fotografov zavrhuje digitálnu úpravu, ale pre mňa je to niečo pri čom si oddýchnem a môžem realizovať svoje fantázie.

Ktorý objektív je Tvoj obľúbený a prečo?

Moj najobľúbenejší objektív je Nikon 85mm, ktorý momentálne používam najčastejšie. Kedysi som používala 50-ku no momentálne ho nevyužívam. Čo sa týka zoom objektívov tak vlastním len setový kus, ktorý leží na poličke odložený.

Katarina Sendzova - Grafika.sk 7

Katarina Sendzova - Grafika.sk 5

Akým spôsobom sa vzdelávaš?

Som samouk. Fotiť som začala asi pred cca 3-4 rokmi, keď som si kúpila moju prvú zrkadlovku. Moja prvá skúsenosť bola taká, že to nebude jednoduché. Ako prvé som začala študovať návod aby som sa ju naučila aspoň ako tak ovládať. Potom som hľadala na webe rôzne videá a články, kde písali ako fotiť. Podľa mňa je niekedy lepšie neriešiť tieto “technické pravidlá”, ale ísť von skúšať a experimentovať. Priznám sa, že sa často riadim práve týmto krédom. V Photoshope však robím dlhšie, moje prvé pokusy s úpravou boli už na základnej škole, no ešte aj po tých rokoch sa v ňom stále naučím niečo nové. Je to program, v ktorom sa stále dá niečo nové naučiť. Tiež som sa učila hlavne z videí na webe. Retušovať som sa učila od Julie Kuzmenky, ktorá má skvelé články aj návody. Juliu považujem za najlepšiu retušérku.

Kto je Tvojim vzorom a kto Tvoju prácu ovplyvňuje?

Ak sa mám priznať, tak fotografov na Slovensku veľmi nesledujem. Mám o nich taký zbežný prehľad, ale vzor som si v nich nenašla. Zo zahraničných fotografov mám hneď niekoľko vzorov – najviac ma zaujali Anka Zhuravleva, Irina Dzhul a Svetlana Belyaeva. Každá z nich má inú tvorbu. Keď vidím ich fotografie, hneď viem, že sú ich dielom pod ktorým nemusia mať ani meno. Sú ľahko rozpoznateľné a z ich fotografii je cítiť ich svojský rukopis. Možno sa to aj mne niekedy podarí.

Katarina Sendzova - Grafika.sk 4

Kde sa vidíš o niekoľko rokov ideálne?

Fotografovaniu sa chcem venovať len ako koníčku. Nemyslím si, že je to práca, ktorá by ma dokázala uživiť. Samozrejme o niekoľko rokov sa môže môj názor zmeniť :D Zatiaľ som spokojná tak ako to je.

V čom by si sa chcela v blízkej dobe zdokonaliť?

Vždy sa je v čom zdokonaľovať, učiť sa nové veci. Najbližšie mám v pláne spraviť si kurz v Photoshope. No najprv si musím niekoho nájsť, od koho by som sa chcela učiť :D Fotografujem hlavne portréty a preto by sa mi hodilo zdokonaliť sa hlavne v retušovaní.

Ktorá je Tvoja autorská obľúbená fotka?

Mám viac svojich fotografií, ktoré sa mi aj s odstupom času páčia, no najviac sa teším z fotky, kde je moja sestra a jej malý syn. Fotografia vznikla v tomto jesennom čase pred rokom. Farby na fotke vytvárajú príjemnú jesennú atmosféru. Na fotografii je cítiť nevinnú lásku syna k matke.

Obľúbená fotka autorky.
Obľúbená fotka autorky, na ktorej jej jej sestra so synom

Mojej kamarátke Kristíne, ktorú týmto pozdravujem, sa páči fotografia s názvom Jeseň. Podľa nej z tejto fotografie vyžaruje slnko, ktoré sa práve dotklo Vašej duše a ide z nej veľká energia a vraj aj trošku erotiky.

Fotka o ktorej sa veľmi kladne vyjadrila kamarátka Kristína
Jeseň

Ako vyzerá Tvoj pracovný deň?

Môj bežný fotografický deň vyzerá asi takto: Ak fotím do svojho portfólia, tak si najprv premyslím, ako by tá fotka mala vyzerať. Keď už mám nápad, tak začnem premýšľať nad najvhodnejším miestom, počasím a hodinou. Doma si prichystám pár vhodných rekvizít, ako sú oblečenie, čelenky, bižutéria a pod. Modelka sa sama líči, ja jej vždy poviem, akú mám predstavu. A môže sa ísť fotiť :D Takéto fotenie nám po dohode a absolvovaní uvedenej prípravy potom trvá maximálne 20 minút.

Katarina Sendzova - Grafika.sk 2

Okrem fotenia, aké sú Tvoje koníčky a ako rada tráviš čas?

Okrem fotografovania a Photoshopu mám rada kreslenie, prírodu, cestovanie a šport. Samozrejme mám rada aj zábavu, veď som mladá :D Vidieť to aj na tých smajlíkoch, ktoré som si nemohla odpustiť ani počas tohto rozhovoru. Rada trávim tiež čas napríklad s priateľmi na chate alebo si viem vychutnať aj dobré grilovačky.