Kniha: Ako točiť skvelé videá pre Youtube

Knižné vydanie návodu od staršieho youtubera pre mladých youtuberov. Bude to fungovať?

0
6834
Jak točit skvělá videa pro YouTube - Brett Juilly. Obálka: Computerpress
Jak točit skvělá videa pro YouTube - Brett Juilly. Obálka: Computerpress

Pre koho je kniha určená?

Pre začínajúcich youtuberov. Amazon zaradil knihu pre cieľovú skupinu 8 – 12 rokov, čo nie je ďaleko od pravdy. Keďže nie som cieľová skupina, názory v tejto recenzii budú dospelejšie. Možno. Úvodom nepovažujem za šťastné riešenie, napísať knihu o natáčaní videa. Nechcem autorovi krivdiť, ale mohol natočiť videá a zverejniť ich na youtube. A možno aj natočil, ale k tomu som sa nedostal, keďže jeho profil ma naozaj nezaujal. Ani 43 tisíc odberateľov nie je veľmi veľa v porovnaní s inými. Dokonca aj Refresher, ktorý zmapoval 5 najlepších slovenských youtuberov nám poskytne pohľad, že Brett Juilly sa má čo učiť od Gogomana, Sajfu, PPPetra, menameselassieho (kto to vysloví trikrát bez chyby po sebe, recenzovanú knižku získava ako darček*) a ďalších. Ja neviem, mne príde ten Brett trošku starý a presne vydanie knihy o výlučne internetovej téme sa na ňho hodí. Podarila sa?

Knihu by si mal kúpiť každý, kto ešte nikdy nevidel žiadne video na internete o tom, ako sa točia videá. Tiež by ju mal mať každý, kto… hm… kto je offline a chce sa niečo o videách naučiť keď je offline, nefunguje wifi, došla baterka, alebo je zamknutý vo Faradayovej klietke. Tých 136 strán zbehne ako voda, textov je málo, riadkovanie veľké, obrázkov veľa.

Prečítajte si ukážku z knihy

Vydavateľstvo odporúča knihu od 14 rokov, ale načo čakať, dnes už photoshopových mágov nájdeme na každom stupni základnej školy všakže. Texty v nie sú náročné, sú zrozumiteľné a štruktúrované tak, aby im porozumeli aj začiatočníci.

O knihe

Jak točit skvělá videa pro YouTube - Brett Juilly. Obálka: Computerpress
Jak točit skvělá videa pro YouTube – Brett Juilly. Obálka: Computerpress

Autor: Brett Juilly
Žáner: poznanie, vzdelanie, digitálne video, internet
Nakladateľstvo: COMPUTER PRESS
Doporučené od: 8 rokov
EAN: 9788025148891
Počet strán: 136 strán
Formát: 167×225 mm
Jazyk vydania: čeština
Rok vydania: 2017
Vydavateľ: Computer press

Obsah

Obsah knihy je rozdelený na úvod a tri veľké kapitoly – Základy, Youtube pre pokročilých a Plány do budúcna. Príjemne jednoduché členenie pokrýva tvoru videí od samotného nápadu, prípravy, cez realizáciu. Čitateľa oboznámi s problematikou scenára, nastavení techniky, osvetlenia, ale aj samotného natáčania a následnej postprodukcie.

V pokročilej časti sa zaoberá detailnejšou postprodukciou – hudbou na pozadí, intrami a outrami, prestrihmi a ďalšími pokročilými metódami v problematike. Kniha dáva nádej a rady čitateľom a budúcim hviezdam internetu v podobe tipov na budúcnosť. Škoda, že rady v nej obsiahnuté nefungovali samotnému autorovi. Aj keď je sa samozrejme na zamyslenie, čo je na youtube úspech a čo ešte nie. Stručný obsah knihy si môžete pozrieť v tomto PDF.

Kúpte si knihu priamo u vydavateľa

Zhodnotenie

Kniha je lacná tak cenou (cca 9 EUR), ako aj obsahom. Jej prínos je z môjho pohľadu minimálny, najmä s prihliadnutím na digitálnu dobu, v ktorej žijeme a zahltenie informáciami a návodmi, ktoré dnešná mládež zažíva. Myšlienka autora je dobrá, poskytnúť “offline” návod na to, ako preraziť v “online” svete. Spracovanie neurazí, aj keď od moderného a súčasného trendu má praďaleko. Animácie, grafika a obsah je na úrovni cieľovej skupiny.

Kto sa chce naučiť pracovať s videami a stať sa hviezdou na youtube, bude musieť spraviť viac ako prečítať túto knihu. Pozitívne je, že autor knihy sa snaží motivovať čitateľov k témam o ktorých vedia najviac a nesnaží sa ich presvedčiť, že sa môžu pustiť do čohokoľvek. Ako bonus v tejto recenzii Vám prikladám konkurenčnú záležitosť, ktorá, ako inak, je uchopená do videa na youtube. A všimnite si intro, ktoré je určite zvládnuté podľa knihy:

* – pozornejší čitatelia si mohli všimnúť hviezdičku v úvode tohto textu. Skrytá mikrosúťaž pre fanúšikov menameselassieho má nasledujúce pravidlá – natočíte video, v ktorom 5x za sebou bezchybne vyslovíte “menameselassieho” a zašlete nám odkaz na redakcia@grafika.sk. Prvý súťažiaci, ktorý splní podmienky, vyhráva knihu a dve tri nálepky k nej.