Lightroom 6 a CC

Takmer kilo a pol skveléh očítania o tom, ako zvládnuť Lightroom od import fotografií po ich tlač a prezentáciu.

0
4647
Kelby - Digitální fotografie v Adobe Photoshop Lightroom 6 a CC
Scott Kelby - Digitální fotografie v Adobe Photoshop Lightroom 6 a CC

Scott Kelby sa v knihe Digitální fotografie v Adobe Photoshop Lightroom 6 a CC venuje dôsledne zmapovaniu celého programu od začiatku až po posledný detail a skryté funkcionality, ktoré si bežný užívateľ nenájde sám. Úctyhodných 560 strán však nie je čítanie pre úplných začiatočníkov.

Pre koho je kniha určená?

Kniha je určená pre ľudí spracujúcich digitálnu fotografiu. Stručné tvrdenie však nachádza pravdu v jej obsahu. Lightroom je vo svojom najnovšom vydaní o čosi viac komplexný a používa nové funkcie, ktoré si môžete naštudovať buď spôsobom “pokus-omyl”, alebo si o nich najskôr prečítať na internete (napr. tu), alebo v tejto knihe. Kelby ako profesionálny autor dodržaiva svoj jednotný štýl, od úvodných fotiek pred každou kapitolou, po svojské prvky humoru, ktorými svoj výklad dopĺňa.

Prečítajte si ukážku z knihy

Vydavateľstvo odporúča knihu od 15 rokov, s čím možno súhlasiť, pretože to naozaj nie je ľahké čítanie. A tým nemám na mysli váhu, ktorá je bez 55 gramov rovných 1,5kg! Hutné čítanie, ktoré keď bude neaktuálne, môžete ho podľa autora vyrezať a uložiť doňho svoje cennosti. Kniha obsahuje obrázkové postupy, pričom sú to práve obrázky, ktoré navyšujú jej počet strán.

O knihe

Scott Kelby - Digitální fotografie v Adobe Photoshop Lightroom 6 a CC
Scott Kelby – Digitální fotografie v Adobe Photoshop Lightroom 6 a CC

Autor: Scott Kelby
Žáner: úpravy fotografií
Nakladateľstvo: COMPUTER PRESS
Doporučené od: 15 rokov
EAN: 9788025146873
Počet strán: 560 stran + 0 strán príloha
Formát: 167×225 – brožovaná, šitá nitmi
Jazyk vydania: čeština
Rok vydania: 2016
Vydavateľ: Albatros media

 

 

Obsah

Kniha je rozdelená do 16 kapitol, ktoré sú logicky zoradené. Začína sa importom fotografií, ich knižnicou, prispôsobovaním programu a pokračuje už konkrétnymi kapitolami o úpravách, ktoré zahŕňajú základné úpravy, úpravy lokálne a špeciálne efekty. Autor sa venuje aj mobilnej aplikácii, opravám problémových fotografií, ich exportovaniu, no neopomenie ani prechod k Photoshopu.

V 11.kapitole sa venuje vytváraniu tzv. Knihy lásky, teda postupu ako vytvárať fotografické knihy. Logickým vyústením knihy sú záverečné kapitoly o tom, ako predviesť výsledky svojej práce formou prezentácie, vytlačené, alebo ich rozvrhnutie na web. Poslednou kapitolou autor mapuje jeho pracovný postup fotenia portrétu od fotenia až po tlač, teda praktický príklad. Podrobný obsah si môžete pozrieť v tomto PDF.

Vyhrajte knihu na našom Facebooku alebo si ju kúpte u vydavateľa

Pozitívom knihy je jej vedomostný prínos, ktorý je spracovaný na veľmi dobrej úrovni. Naozaj sa niečo naučíte, nepozeráte len na obrázky. Rozvrhnutie obrázkov je štedré, čo by však mohlo byť pre niekoho negatívom, pretože často je to až mrhanie priestorom a prázdnym papierom. Obrázky sú screenshoty celej obrazovky, takže aj keď je kniha pomerne veľká, často sa stane, že na nich nevidíte potrebné nastavenia.

Ako to pri takýchto typoch kníh býva, veľa textu je reprodukovaného z predchádzajúcich verzií. Je preto otázne, koľko je toho pre čitateľa prínosom, pokiaľ vlastní knihu o predchádzajúcej verzii Lightroomu. Kniha sa môže niekomu zdať pridrahá, cena priemerne okolo 30 EUR za knihu v dnešnej digitálnej dobe plnej iných zdrojov poznania môže byť pre niekoho luxusom. Autor sa však nebráni viacerým pohľadom na riešenia výziev, čo prináša viac muziky za viac peňazí a je v konečnom dôsledku prínosom pre čitateľa.

Vzhľadom na obsahovú bohatosť odporúčame kúpiť si aj digitálnu verziu, v ktorej môžete podľa kľúčových slov ľahšie vyhľadávať a to porovnateľne rýchlejšie ako listovať 560 strán.

 

Prehľad
Obsah
Forma
Cena
Zdieľať
Predchádzajúci článokMorfing po slovensky
Nasledujúci článokAko preniesť motív
Venujem sa najmä fotografii a jej spracovaniu v Photoshope. V poslednej dobe sa zameriavam na kreatívne fotomontáže, občas majstrujem s drevom, niekedy som ním sám.