Lucia Žofčíková: Vraj som dvorná fotografka Plačkovej

Lucia Žofčíková je ďalšia mladá talentovaná fotografka, ktorú dnes predstavujeme v jej prvom rozhovore. Jej práce sa zapáčili Zuzane Plačkovej, fotila najnovšie finalistky Miss Carat Tuning a vo svojej práci sa sústredí na ženskú krásu. Je vyťažená a ešte aj keď sme sa zhovárali, cestovala na fotenie.

0
10903
Lucia Žofčíková
Lucia Žofčíková

Odkiaľ pochádzaš, ako si sa dostala k fotografovaniu a ako dlho sa mu už venuješ?

Pochádzam z Bratislavy a mám za pár dní 24 rokov. Fotenie som začala skúšať asi keď som mala 15 rokov. Vtedy si ocino kúpil zrkadlovku a ja som mu ju začala “kradnúť” na von s kamarátkami. Fotila som s nimi pri jazerách, v prírode… A tak nejako sa mi to zapáčilo, stalo sa to moje hobby. V podstate odvtedy sa aj foteniu venujem naplno. Prirástlo mi to k srdcu a profesionálne sa foteniu venujem na plný úväzok 2 roky.

Bude aj nejaký fotografický darček k 24. narodeninám?

Ja si všetko kupujem výhradne sama a to počas celého roka. Keď niečo potrebujem, keď po nejakom objektíve znova túžim, tak si ho kúpim kedykoľvek. Možno teraz na narodeniny si spravím konečne čas a dám vyčistiť snímače a objektívy ? Aj to treba!

DSC_0031_web

Módna bloggerka Sweet Lady Lollipop si robila makeup sama.
Módna bloggerka Sweet Lady Lollipop si robila makeup sama.

Máš svoj fotografický vzor, komu by si sa chcela podobať?

Moje idoly sú Amanda Diaz a Sean Archer. Možno sa občas inšpirujem myšlienkou fotky, makeupom na modelke, ale podobať sa nechcem na nikoho. Snažím sa byť originál.

Styling pri fotení robievaš sama, či s niekým spolupracuješ?

S makeupom to je u mňa, že ako kedy. Niekedy keď mám náladu a čas, tak si nachystám modelku/zákazníčku sama. Ale prevažne to nechávam na profíkov. Spolupracujem s Michaelou Rujákovou (Mishellbeauty) alebo s Adrianou Loj. Ich makeupy sú na fotkách vždy dokonalé a robia to presne tak, ako to chcem mať na fotkách. Čo sa týka stylingu a šiat, tak ak je to tématické fotenie, mám na to pár ľudí, ktorí sú mi k dispozícii požičiať na fotenie šaty a pomôžu aj so stylingom na mieste fotenia. Scénu si chystám sama, nech je všetko tip top.

Pri fotení Lucia polupracuje s Michaelou Rujákovou alebo s Adrianou Loj.
Pri fotení Lucia spolupracuje s Adrianou Loj (na fotke).
Adriana Loj
Adriana Loj

Ako osvetľuješ scénu?

Na fotení som prevažne sama s modelkou, prípadne vizážistka. Ak priateľ má čas, tak ide na fotenie aj on a pomáha mi so svietením s odrazovou plochou. Vonku fotím výhradne len s odrazovou plochou. Ak mám obdobie, že chcem zmenu na fotkách, tak najradšej fotím v protisvetle aj bez odrazovej plochy kľudne. Veľmi záleží od aktuálneho svetla vonku. V ateliéri používam štúdiové blesky a odrazky. Venujem sa aj videu a tam pracujem s trvalými svetlami.

LEDky, či žiarivky? 

Zatiaľ žiarivky, ale chcem si kúpiť napríklad LED RING svetlo.

S akou technikou pracuješ?

Fotím na Nikon D600 a mám aj D5100, ale ten používam prevažne len na video ako druhú kameru. Sklá som mala viaceré pevné. Ale kúpila som Nikon 24-70mm f/2.8 a už fotím len naňho v poslednej dobe. Ešte mám aj ohniská 50mm f/1.8 a 20mm f/2.8. Nastavenie fotoaparátu veľmi závisí od aktuálnej scény, svetla a iných okolností, takže ťažko konkretizovať.

Je vidieť, že fotíš na 99% len ženy a čo muži?

Mužov občas fotím (3-4 krát do roka), ale nezvyknem zverejňovať, kedže si držím ten svoj štýl že fotím ženy, fashion, makeup.

Zuzana Plačková ako morská panna
Zuzana Plačková má v súčasnosti ako svoju profilovú fotku na Facebooku tento záber od Lucie
Zuzana Plačková
Zuzana Plačková, makeup: Mishellbeauty, vlasy: Vladimir Lekar
Zuzana Plačková
Zuzana Plačková, makeup: Mishellbeauty

Máš svoje dvorné modelky, ktoré sa často opakujú na fotografiách. Ako veľmi pomôže fotografovi známe meno v jeho portfóliu?

Mám zopár kamarátiek, s ktorými fotím vo svojom voľnom čase. Mám najlepšiu kamarátku Vanesu, na ktorej som sa v podstate naučila fotiť. Naučila som sa na nej vnímať svetlo a tieň na tvári a podobne. A v poslednej dobe počúvam, že som dvorná fotografka Zuzany Plačkovej  a veľmi rada s ňou spolupracujem. Samozrejme, že mi to aj prinieslo zviditeľnenie, viac zákaziek, Zuzana ma odporučila Lenke Rakár, ktorá ma vybrala ako hlavnú fotografku do súťaže Miss Carat Tuning a fotili sme v Tunisku.

Foto zo súťaže Miss Carat Tuning 2017
Foto zo súťaže Miss Carat Tuning 2017, vlasy: Vladimir Lekar
Foto zo súťaže Miss Carat Tuning 2017
Foto zo súťaže Miss Carat Tuning 2017, vlasy: Vladimir Lekar

Dá sa teda povedať, že sa špecializuješ na zachytávanie krásy žien. Aký bude ďalší krok?

Áno, snažím sa zachytiť ženy v najkrajšom momente. Tak ako to vidím ja. Môj ďaľší cieľ je fotiť známe osobnosti, či už na Slovensku alebo v zahraničí. Fotiť pre rôzne časopisy, alebo pre firmy na reklamné kampane. Veľmi ma baví aj práca s videom a aj v tejto oblasti by som sa chcela zdokonaliť. Mám v pláne kúpiť nejakú poriadnu mašinku na videá (pravdepodobne Sony Alpha A6500, ktorý zvláda aj natáčanie na viac snímkov za sekundu, vhodné na spomalené zábery a tiež zvládne aj 4K rozlíšenie.

Domnika Mirgová
Domnika Mirgová v jej videoklipe MAMA. Vlasy: Jirko Blatný

Akú najzložitejšiu fotografiu si robila?

Každá fotka je svojím spôsobom zložitá. Treba dobrú retuš, vyvážiť farby, svetlo, tiene a niekedy to zaberie aj niekoľko desiatok hodín. Vyslovene so zložitými fotkami mi práve pomáha môj grafik Jiří Uher, bez ktorého by som nebola tam kde som. Jeho montáže moje zákazníčky majú rady a neviem o nikom na Slovensku, kto ponúka aj “obyčajné” portréty plus fantasy montáž.

Tvorbu fotomontáže si sama neskúšala?

Techniku fotomontáži ovládam, viem ako na to a aj som to skúšala. Ale nemám na to reálne čas. A ja som taká, že keď mi niečo nejde podľa predstáv hneď ako chcem, tak na to nemám nervy.

Ako prebieha tvorba takej fotomontáže?

Ako kedy. Na tú fotku Plačkovej s plutvou sme mali vopred pripravenú plutvu a presne podľa nej som následne odfotila Zuzku, aby to čo najviac sedelo k plutve. Inokedy sa mi stane, že zákazníčky mi až na fotení povedia, že by chceli nejakú montáž (výmena pozadia napríklad). Ja pošlem RAW súbor môjmu grafikovi, on mi povie pár nápadov, čo by s tým vedel spraviť a prepošlem možnosti zákazníčke, alebo to nechá úplne celé na nás.

Valéria Putz
Valéria Putz si robila makeup sama.

Podarí sa Ti vždy uspokojiť požiadavky klienta?

Zatiaľ sa mi vždy podarilo splniť očakávania a predstavy klienta. Fotila som už aj Twiins, Zuzanu Plačkovú, Dominiku Mirgovú, Luciu Mokráňovú, Janu Hrmovú, Igora Kmeťa st., Sweet Lady Lollipop a zatiaľ boli všetci spokojní.

Katarínu Michrinovú líčila Lucia sama
Katarínu Michrinovú líčila Lucia.

Akú radu by si dala niekomu, kto by sa chcel stať fotografom?

Ten človek to musí mať v prvom rade v sebe. Musí vedieť vnímať svetlo, prostredie okolo foteného objektu. A ja keď robím fotokurzy alebo Photoshop kurzy úpravy fotografií, tak vždy hovorím, že radšej vždy treba nafotiť viac, aby bolo z čoho vybrať. Nafotiť z viacerých uhlov, s odrazkou aj bez odrazky – využiť čo najviac možností, aby bolo potom z čoho vyberať. Nemôžem si dovoliť zyhať tým, že sa budem na fotení ponáhľať a nepodarí sa mi zachytiť ten magický okamih, ten záber, na ktorý keď sa pozriem, tak vidím, že to je ono. A hlavne – nezáleží na tom aký má človek – začiatočník fotoaparát ? Nemusí mať hneď profesionálnu techniku, dobrá fotka sa dá sa spraviť aj so základnými fotoaparátmi. Dokázala som to už viacerým na fotokurze s ich technikou.