Nočná fotografia

0
3025

Dobrý večer prajem! Brr, vonku je ešte stále zima. Ale najväčšmi ma vytáča ten krátky deň. Človek si kúpi na Vianoce nový „foťák“ a ani ho nemá čas vyskúšať. Celý deň v práci a na „fajront“ je už tma. Ale vedzte, že to nie je ani trochu také beznádejné, ako sa zdá. Stačí nám statív a žiaden problém nám nestojí v ceste.

Foto: ©2006 Roman Klčo

Nočná fotografia môže byť veľmi krásna, ak sa k nej pristupuje s láskou, dlhým šálom a so statívom. Ja viem, že ďalšie investície, do už aj tak dosť drahého koníčka, niekedy nie sú vítané. Dokonca Vám ani nemôžem dať návod, ako si jednoducho a lacno doma statív vyrobiť. Jednoducho si ho musíte kúpiť. Avšak ukľudním Vás, dá sa zohnať aj pomerne lacný statív okolo tisíc korún. Treba len pohľadať.

Tak som si minule zmyslel, že sa s kamošom vyberiem v noci do Bratislavy porobiť „nejaké“ zábery. Stretol som sa s niekoľkými problémami, ktoré treba počas fotgrafovania v noci riešiť a zohľadňovať.

Problém č. 1 – šum

Digitálny šum je spôsobený nastavením vysokej citlivosti snímača (ISO). Prejavuje sa ako farebná porucha niektorých pixelov v ploche obrázku. Predísť šumu sa dá veľmi jednoducho. Používať čo najnižšiu citlivosť. Niekedy je to vzhľadom na zlé svetelné podmienky nemožné, ale aj tak treba s nastavením ISO narábať veľmi opatrne. Väčšinu záberov som fotil s hodnotou ISO 100, v niekoľkých prípadoch som použil ISO 200. Na nasledovných obrázkoch vidíte tú istú scénu vyfotografovanú s rozdielnymi hodnotami ISO.

Problém č. 2 – čas

Tu prichádza k slovu spomínaný statív. Pretože máme v noci k dispozícii len veľmi málo svetla, potrebujeme veľmi dlhé expozičné časy. Tento fakt so sebou prináša veľa nevýhod, ale zároveň mnoho tvorivých možností. Samozrejme sa treba rozlúčiť s ostrým fotografovaním pohyblivých objektov. Portréty v žiadnom prípade. Najideálnejšie sú pekné nočné scenérie a krajinky. Avšak dá sa aj pomerne pestro experimentovať.

Na nasledovných troch snímkoch demonštrujem rozličné techniky využiteľné pri nočnej fotografii.

Vlak, ktorý ma síce spočiatku dosť vyľakal, pretože prichádzal z opačnej strany ako motív, ktorý som zo zanietením chcel fotografovať.

A nakoniec posledná:

Problém č. 3 – rozmazaný obraz

Napriek radosti z niektorých vydarených snímkov, ktoré som si domov priniesol som pri jednom zostal smutný. Tešil som sa práve naň, avšak moja zábudlivosť a roztržitosť ma opäť zradila. Nemám ho na ukážku, pretože som ho hneď so znechutením vymazal. Jednoducho ide o to, že ak fotíte v noci so statívom na dlhý čas, v každom prípade VŽDY nastavte časovač. Je preto veľmi jednoduchý dôvod. Stlačením spúšte rozochviete fotoaparát a toto inak nepatrné chvenie sa prejaví ako nechutne rozmazaná fotografia.

Takže toľko odo mňa k nočnej fotografii. Nezabudnite počas chladných dní na teplé oblečenie a horúci čaj v termoske. Fotke zdar!

Autor: Roman Klčo