Vo svete fotografie sú odrazy či zrkadlenie neskutočnými pomocníkmi. Fotografovanie týchto javov si vyžaduje schopnosť všímať si okolie a tvorivosť, najmä pri výbere uhlov pohľadu, ktoré zachytávame na fotoaparát. Je to spôsob ako zobraziť tradičné veci inak, než sme zvyknutí. Obohacujú fotografiu o nové sféry a zároveň napomáhajú rozvíjať kreativitu. Rôznorodosť spracovania tejto témy ponúka nespočetné množstvo nápadov, ktoré možno využiť i vo vlastnej fotografii.

odrazyZrkadlovo odrazené obrazy, či už je to od nejakej budovy, vodných plôch alebo skla, môžu vytvoriť fascinujúce zábery. V prostredí sa vyskytuje veľké množstvo rôznych povrchov, ktoré svojimi vlastnosťami dokážu dodať fotografii úplne iný nádych. Je len na vašej fantázii, ako ich dokážete využiť vo svoj vlastný prospech. Použiť sa dajú výklady, karoséria automobilov, moderné budovy, rôzne typy skla, vodné plochy a pod. Svetlo sa od každého povrchu láme a odráža inak. Číre plochy duplikujú odrazený obraz, vďaka čomu môžeme využiť vo fotografii aj násobenie elementov.

odrazy

Budovy
Vizuálne ukážky, ako to vyzerá v praxi. Fotografie porovnávajú i rozdiel medzi zachytením odrazov v čiernobielom a farebnom prevedení.

Staršie okná zas poskytujú niekoľkonásobný odraz, ktorý sa v porovnaní s modernými sklenenými stavbami líši tým, že sa neprejavuje ako obraz odrazený sám do seba. Okrem fascinujúcich záberov modernej architektúry môžeme zrak pozorovateľa pripútať aj k vizuálnym hlavolamom. Optické predstavy vzbudzujú zvedavosť a súčasne vytvárajú jedinečné obrazce.  Zábery je možné urobiť ako vo farebnej verzii, tak v čiernobielej. Každá z nich bude mať svoju vlastnú výpovednú hodnotu.

Zrkladlenie
I takto môžu vyzerať vizuálne hlavolamy. Čo je skutočnosť a čo ilúzia?

Z prírodných odrazov sa dajú využiť dažďové kaluže, vlhké cesty, jazerá, ľadové plochy atď. Zvlášť pekne vynikne nočné osvetlenie, ktoré sa odráža na vlhkej ulici. Farebné neónové svetlo v kombinácii s odrazmi za súmraku môže vytvoriť dojem až grafického obrazu. Veľmi vhodné je experimentovanie s rôznymi uhlami pohľadu. Vďaka tomu môže fotografia dosiahnuť úplne odlišné dimenzie.

neon

Jazerá, rieky či potoky ponúkajú spolu s prímorskými oblasťami široké spektrum odlišných fotografických možností. Rovná vodná plocha odráža okolité scenérie a umocňuje pocit nádhery. Zdvojenie prvkov, ktoré považujeme za esteticky krásne v nás vyvolávajú omnoho väčší dojem. Ak pri takejto scenérii zvolíte horizontálnu polohu fotoaparátu, vodorovná línia tvorená okrajom vodnej hladiny získa na dôležitosti. Ak uprednostníte nekonvenčnú vertikálnu polohu, fotografie budú pôsobiť abstraktnejšie.

západ slnka

Budapest

Zvlnená hladina prenáša skutočnosť určitým spôsobom zdeformovanú, a tým vznikajú úplne odlišné odrazy. Pokojná hladina je skôr dokonalým zrkadlom. Veľmi vďačnou témou je aj odraz oblohy.

jazero

lake
Na obidvoch fotografiách je to isté jazero. Napriek tomu každé z nich pôsobí iným špecifickým dojmom. Ten závisí i od toho, aké farby okolia voda v sebe odráža.
hladina
Dokonca i rôzne zvlnenie vodných plôch sa mení na vzor, ktorý vstupuje do odrazených obrazov. V závislosti od toho, môžeme pozorovať vplyv deformácie na obraz.

panorama

Eiffel
Eiffelova veža, ktorá sa odráža v kaluži na chodníku.

Pri fotografovaní veľkých vodných plôch je potrebné dávať pozor na expozíciu. Veľké množstvo svetla, ktoré sa odráža z vodnej plochy spôsobuje preexponovanú fotografiu. Je preto vhodné upraviť expozičné hodnoty. Odrazy sa často menia s tým, aký uhol pohľadu zvolíme a z akého miesta fotografujeme. Ak sa nám odraz nezdá dostatočne dobrý, zmenou vlastnej polohy sa nám zmení i samotný odraz. Najlepšie je experimentovanie, v ktorom sami posúdite, čo je dobré pre danú situáciu, a čo nie. Zobrazením v odrazoch môžeme ozvláštniť fotografie notoricky známych miest. Veď predsa len fotografia klasickej Eiffelovej veže na nás tak nezapôsobí, ako keď sa jej zobrazenie premietne v náhodnej kaluži vody.

water

Pozorovaním okolia si často uvedomíme neobyčajné veci, a dokázať ich aj dokonale zachytiť je skutočné umenie. Výhodou je, že občas stačí málo, aby vzniklo niečo jednoduché a krásne. Stačí sa pozrieť na obyčajný pohár vody, ktorý vďaka zákonom fyziky dokáže do seba ukryť krajinu nachádzajúcu sa za ním. A čo tak dať fotografii nejaký ten povestný “šmrnc” len tým, že využijeme obyčajný odraz v slnečných okuliaroch? Niekedy postačí i obyčajné zrkadlo. Krásnu ukážku fotografií, kde postačilo obyčajné zrkadlo k vytvoreniu fascinujúcich záberov nájdete TU. Na záver len dodám, že v odrazoch sa dokáže skrývať krása i rozmanitosť tohoto sveta. Tak veľa šťastia pri lovení krás do odrazov prostredníctvom fotografie.

zrkadlookuliare

odrazy

A na záver ešte nejaká krajinárska lahôdka v téme odrazov a zrkadlení. :)

chata

ZdrojFREEMAN, J. 1998. Fotografie v praxi.
Zdieľať
Predchádzajúci článokOslávte deň kreatívnej tlače!
Nasledujúci článokBlíži sa 3. ročník festivalu MOUVO
Umenie a jeho rôzne formy ma sprevádzajú celý život. Vyštudovala som strednú umeleckú školu so zameraním na grafiku a vysokú školu v odbore učiteľstva výtvarného umenia. Vo svojich článkoch sa snažím svoje znalosti pretransformovať a jednoduchým, ľahko pochopiteľným spôsobom posunúť ďalej. V súčastnosti sa venujem vo svojich článkoch fotografii, v ktorých prepájam získané znalosti zo škôl a svoje vlastné praktické skúsenosti.