Optické ilúzie na cestách spomaľujú vodičov

V tomto roku prišli dve indické ženy so zaujímavým riešením v oblasti prevencie automobilových nehôd. Na cestách vás spomalia optické ilúzie.

0
3653
optické ilúzie

Začiatkom tohto roku prišli dve indické ženy so zaujímavým riešením v oblasti prevencie automobilových nehôd. Na prechodoch pre chodcov vás spomalia optické ilúzie.

Saumya Pandya Thakkar a Shakuntala Pandya pochádzajú z Ahmedamabu, mesta vo východnej Indii. V tejto krajine bolo vraj na cestách zabitých až 200 000 ľudí v rôznom veku. Časť nehôd sa stala aj na prechodoch pre chodcov z dôvodu neprimeranej rýchlosti.

optické ilúzie

Riešením problému vysokej rýchlosti vodičov sa stali priestorové optické ilúzie. Saumya a Shakuntala však neboli medzi prvými, ktorý realizovali tento spôsob prevencie dopravných nehôd s následkom smrti.

Už pred ôsmimi rokmi bol podobný projekt realizovaný v mestách Taizhou a Xingsha v Číne. Projekt bol v oboch prípadoch úspešný.

optické ilúzie

“To je neuveriteľné. Pozoroval som objekt už z diaľky, vyzeralo to skôr ako zátarasy. Nemohol som si pomôcť a musel som spomaliť. Nakoniec som zistil, že to bol len prechod pre chodcov,”

vyjadril sa jeden z indických vodičov.

optické ilúzie

Optické ilúzie na prechodoch pre chodcov sú vyrobené z rôznych flexibilných polymérov a pigmentu. Ich trvácnosť na bežných asfaltových cestách je približne dva roky.

optické ilúzie