Orezávanie fotografií

0
7008

Môžete mi rozprávať čo len chcete, ale nie je fotografia ktorá by nepotrebovala úpravy. Existuje dokonalý orez/dokonalá fotografia. Každú fotografiu treba aspoň troška orezať zmeniť jej veľkosť. V Photoshope je veľa spôsobov ako orezávať fotografie. Začneme tým najefektnejším ktorý nám dokáže ušetriť veľa času.

Croop tool (orezávanie) – vyberieme ho z ponuky nástrojov alebo klávesovou skratkou „C“. Klikneme do vnútra fotografie a vyberieme rámček/oblasť ktorú chceme orezať.

Vytvorenie vlastného nástroja orezávanie

V predchádzajúcom dieli sme si ukázali ako vytvoriť dokument na prípravu tlače, ale teraz to budeme robiť rovno s fotografiou. Vytvoríme si vlastné nastavenia orezávania na fotografiu 18×13.

Otvoríme si nástroj Crop tool (orezávanie) a potom v menu okna otvoríme Tool Presents (prednastavené nástroje). V štandardnom nastavení si môžeme všimnúť, že všetky sú pre rozlíšenie 300 DPI čo sa hodí, ak potrebujeme toto rozlíšenie, ak nie, tak to môžete rovno hodiť do koša.

V palete volieb zadajte hodnoty pre prvý nástroj ktorý chcete vytvoriť (v našom prípade to bude 18x13cm). V políčku width zadajte 18cm a v políčku Height 13cm. Potom otvorme znova paletu Tool Presents (prednastavené nástroje) a kliknite na ikonku vytvoriť New Tool Presents (nový prednastavený nástroj) nachádza sa dole v pravom rohu vyzerá ako ikonka vytvoriť novú vrstvu. Tým sa otvorí dialóg s názvom nástroja, uložte ho tak, aby ste potom vedeli čo sa pod tým názvom skrýva. Potvrďte OK. Váš nástroj je teraz uložený. Takto si môžete postupne vytvárať všetky rozmery ktoré používate. Keďže ich máte vytvorené, môžte Present manager zavrieť. Teraz ak aktivujete nástroj Crop tool (orezávanie) naše prednastavené formáty nájdeme v paneli volieb. Kliknete v tomto pruhu na prvú ikonku zľava a zobrazí sa nám tabuľka s našimi nástrojmi, akonáhle niektorý zvolíte, panel volieb sa automaticky prispôsobí predvoleným rozmerom! Jednoduché, ale o to efektnejšie..

Orezávanie bez nástroja orezávanie

Niekedy potrebujeme rýchlo orezať fotografiu bez toho, aby nám veľmi záležalo na pomere strán, proste len ju chceme niekomu ukázať. Tak vtedy siahneme po nástroji Rectangular Maruee tool(obdĺžníkový výber) – vytiahnite rámček okolo miesta ktoré chcete zanechať a potom v menuImage(obrázok) vyberte Crop(orezať). Akonáhle vyberiete tento príkaz fotka sa vám oreže.

Automatické orezávanie

Ďalšia skvelá metóda, síce sa nepoužíva tak často ako tie pred ňou, ale vie pomôcť. Využíva sa hlavne v ateliérovej fotografii, kedy potrebujeme vymazať prázdne miesto okolo snímaného objektu. Otvoríme si obrázok ktorý chceme tesne orezať. V menu Image(obraz) vyberieme Trim(orezať podľa). Keď sa zobrazí dialógové okno, môžeme si vybrať kde ma k orezávaní dôjsť – hore, dole, vľavo, vpravo. Fotografia bude automaticky orezaná.

Autor:  Michal Petrík