Paint Shop Pro Photo – Dievča z kuchyne

0
2823

Potenciál digitálnej fotografie sa ešte stále nevyčerpal. Možnosť používať digitálne technológie v domácom prostredí prináša okrem iného aj množstvo fotografií, ktoré by nikdy nevznikli, ak by sme mali za každý kinofilm platiť zvlášť. Dnes sa pozrieme ako z „kuchynskej“ fotky vytvoriť niečo viac.

V úvode chcem poďakovať Kristíne za poskytnutie fotografie s ktorou budeme pracovať. Výsledok, ktorý chceme dosiahnuť, pozostáva z niekoľkých veľmi jednoduchých krokov a vyzerá takto:

Začneme vytvorením si záložnej vrstvy, pre prípad, ak by sme niečo pokazili. Vytvoríme si ju v Layers – Duplicate. Ak sa nám to úspešne podarilo, v okne s vrstvami sa objaví duplikát:

Pozadie odstránime s použitím základného nástroja Brush (B). Zvolíme čiernu farbu, veľkosť primeranú, podľa veľkosti vášho obrázka. Nemalo by totiž zmysel napísať sem moje hodnoty, nakoľko vami otvorený obrázok môže mať iné rozmery. Pozrite si teda akú veľkosť som zvolil ja:

Pri vymaľovávaní pozadia na čierno sa priblížime k obrysom tela len na vzdialenosť ako je na obrázku. Ďalším krokom je použitie nástroja Lighten/Darken (L) . Tento nájdeme v ľavom menu:

Tu už veľmi precízne kopírujeme obrysy tela (prípadne iného objektu) tak, aby sa nám nezačalo stmavovať, no zároveň aby sme dosiahli plynulejší prechod.(v obrázku časť 2) Ak by sme zvolil príliš veľký štetec (v obrázku časť 3), ostane nám pozadie v tesnej blízkosti objektu nestmavené. Naopak, v prípade príliš malého štetca (v obrázku časť 1)sa pozadie príliš ostro dotkne tela a vznikne príliš ostrý prechod.

Drobným trikom, prípadne ak chcete, skúškou správnosti je použitie zosvetlenia pomocou Shift+E. Takto sa vám odkryjú časti, ktoré sa navonok zdajú čierne, no v skutočnosti nimi nie sú. Toto nemusíte spozorovať pri zle nastavenom monitore, no na LCD displejoch najmä z bočného pohľadu by ste boli nemilo prekvapení. Vytvorený zosvetlený obraz vrátite o krok späť cez Ctrl + Z.

Pri vlasoch môžeme pokojne zvoliť väčší štetec na stmavovanie okolia, nakoľko Kristína má tmavé vlasy a prechod medzi nimi a tmou je jednoduchší.

Pozadie by sme mali mať teda čierne, môžeme sa pustiť do úprav pleti. Raz dávnejšie som sa zmieňoval o tom, že s technológiou by sa to nemalo preháňať na úkor prirodzenej krásy, takže v tomto duchu bude aj nasledujúca úprava. Nezasiahneme do telesných čŕt a nepoužijeme nič, čo by sa nedalo dosiahnuť prirodzenou cestou. Nájdeme si Makover tool:

V hornej časti si vyberieme Blemish fixer. Tento nastavíme podľa vlastnej potreby a odstránime ním nedostatky pleti, ktoré nás mrzia. Práca sBlemish fixer nástrojom je jednoduchá, osobne používam hodnotu Strength:50 a radšej viac krát kliknem na jedno miesto, ako by mal byť prechod viditeľnejší.

Po odstránení nedostatkov pleti sa môžeme preniesť na celkovú úpravu fotografie. Tu som si mohol vybrať medzi dvoma možnosťami – buď použijem odstránenie digitálneho šumu, alebo automatické vyhladenie pleti. O vyhladení pleti som písal v tomto článku, takže som zvolil odstránenie šumu pomocou Adjust – Digital Camera Noise Removal. Nastavenia som zvolil podľa nasledujúceho obrázka:

Pri pohľade na doterajší výsledok ma ešte napadlo, že sa zbavím vačkov pod očami. Zvolil som veľmi obľúbený nástroj pri úprave fotografií –Airbrush. Veľkosť som zvolil podľa obrázka, pomerne k veľkosti plochy, ktorú chcem prekryť.

Pri airbrushi je dôležité neprehnať to. Preto som nastavil Opacity: 20. Vzorku farby som odobral priamo pomocou držania Ctrl, čo je vlastne zrýchlene použitie Dropper Tool (E) . Klikal som postupne a neustále som si obraz vzdialil a pozrel, či prechod je plynulý. Výsledok je tu:

Posledný krok je dobrovoľný, ide o zvýraznenie obrazu pomocou kriviek. Nájdete ho v Adjust – Brightness and Contrast – Curves.

Dostali sme sa až na záver. Samozrejme, s takto pripraveným obrázkom sa dajú robiť rôzne kúzla. Použitie rôznych filtrov mení celkovú podobu, výrezy, prípadne nápisy môžu taktiež premeniť celkový dojem.

Mojim cieľom však bolo ukázať vám, ako sa jednoducho, pomocou základných nástrojov dá z priemernej kuchynskej fotografie spraviť lepšia, podľa možnosti prirodzená. Či sa mi to podarilo, posúdite vy sami, uvítam vaše názory a podnety v diskusii.

Autor: Juraj Ferenčík