Paint Shop Pro Photo – HDR fotografia

0
3566

Určite ste sa s týmto pojmom aspoň raz stretli. V tomto článku sa dočítate čo to HDR vlastne je, ako funguje, no najmä to, ako vytvoriť HDR fotografiu. Pokúsim sa načrtnúť postup od jej vzniku, až po finálny výsledok. Zameriam na použitie Paint Shop Pro, no do pozornosti Vám odporučím aj iný software.

Čo je HDR?

High dynamic range. Vysoký dynamický rozsah, čo v praxi znamená, že svetelnosť obrazu je na celej jeho ploche rovnomerná. Nemá miesta, ktoré sú preexponované (príliš svetlé), alebo podexponované (príliš tmavé). Najideálnejší príklad na vysvetlenie HDR mi napadá fotka spravená oproti svetlu. Postava stojaca pred slnkom. Existujú dve možnosti – postavu vidno celú, no pozadie je tmavé, alebo naopak, vidieť všetko, len postava je akoby v tieni. HDR je tretia možnosť – vidíme aj postavu, aj pozadie dobre osvetlené:

Ako vzniká?

Fotografiu HDR môžeme vytvoriť, len tak, že máme k dispozícii vhodný materiál na následné spracovanie. Základný spôsob získania tohto materiálu je, že zachytenú scénu máme odfotenú na viac krát. HDR sa dá predstaviť ako skladačka. Vyhotovíme niekoľko snímok s rozdielnou expozíciou a z každej vezmeme len tú časť, ktorá nám vyhovuje. Prvá snímka má krásnu oblohu, no tmavý trávnik a druhá má síce žiarivý trávnik, no obloha je príliš svetlá. HDR kombinuje žiarivý trávnik s krásnou oblohou.

Na tvorbu HDR fotografie potrebujeme mať zachytený snímok v najmenej troch rôznych expozičných časoch. O expozícii sa môžete dočítať vtomto článku. V princípe ide o vytvorenie troch snímok v troch rozličných „svetelnostiach“. Prvý, tmavý, na ktorom je sýta najsvetlejšia časť (ktorou býva práve obloha), druhý priemerný ktorý slúži ako prepojenie s tretím, najsvetlejším, na ktorom sú aj tmavé miesta dobre viditeľné. Samozrejme, snímkov s rôznymi expozíciami môže byť aj viac.

Dôležité je, aby všetky snímky boli odfotené z jedného uhla. Logicky je preto potrebný statív na fotoaparáte, alebo aspoň umiestnenie fotoaparátu na pevnom podklade. Fotenie z voľnej ruky odporúčam jedine v prípadoch, ak Váš fotoaparát podporuje rýchly auto bracketing. Aj to, len s veľmi pevnou rukou.

Apropo, auto bracketing. Označuje sa ako AEB, podporuje ho dnes takmer väčšina lepších fotoaparátov. V praxi znamená to, že na jedno stlačenie spúšte vyhotoví viacero snímok s rôznymi expozíciami. Dobrý článok o ňom nájdete tu, žiaľ slovenskú stránku som nenašiel. Ak o nejakej viete, pokojne ju vložte do komentára pod článkom.

HDR v Paint Shop Pro Photo

Funkciu vytvárania HDR fotografií podporuje Paint Shop Pro Photo až od verzie X2. Jednoduchý, no efektívny nástroj nájdete hneď v položke File – HDR Photo merge. Po jej zapnutí sa vám otvorí okno tohto nástroja, ktoré vyzerá takto:

Popis jednotlivých častí:

Load images – Browse – skrz túto položku načítate vaše jednotlivé snímky. Dôležité je, aby neboli komprimované, teda nech obsahujú EXIF dáta. V prípade ak nemáte pôvodné snímky, dá sa pracovať aj s komprimovanými, program určí hodnotu expozície automaticky, no nikdy nie tak spoľahlivo, akoby to bolo načítané z EXIF dát.

Align – v prípade ak ste snímky zhotovili z voľnej ruky, alebo iným spôsobom sa nezhodujú v uhle fotenia, použite túto možnosť na ich zarovnanie. Program automaticky zarovná jednotlivé vrstvy HDR fotografie tak, aby nevznikli „tiene“ spôsobené jemnými odchýlkami pri jednotlivých snímkach.

Create result as 16bit image – slúži na vytvorenie 16bitových výsledkov.

Suggest settings – kliknutím na túto možnosť sa program pokúsi nastaviť Brigthness a Clarify na automatickú úroveň. Ako každá vec ponechaná na úvahu počítača – ani toto nie je spoľahlivé. Odporúčam preto podľa náhľadu posúdiť, či vám takéto automatické nastavenie stačí.

Brightness – ručné nastavenie jasu, alebo ak chcete svetlosti výsledného HDR obrázka.

Clarify – zvýraznenie obrazu. Funguje takmer podobne ako nastavenia kontrastu, tmavé miesta sú tmavšie, svetlé svetlejšie.

Iné alternatívy

Paint Shop Pro Photo je len jedna alternatíva, ako možno dosiahnuť HDR fotografiu. Obdobná funkcia sa nachádza aj v Photoshope a určite aj v iných programoch zaoberajúcich sa spracovaním fotografií. Čo však dávam do pozornosti, sú programy vytvorené a venované výlučne na tvorbu HDR fotografií. Medzi špičku patrí napríklad Photomatix, alebo EasyHDR.

Záverom

HDR fotografia je využívaná najmä v reklame, vzhľadom na jej vizuálnu príťažlivosť. Jej využitie je možné prakticky univerzálne. Osobitne pre exteriéry, s pútavou oblohou. Kritici HDR často nazývajú takýto druh fotografie „omaľovánkou“. Preto je pri HDR fotografii je potrebné nájsť správny kompromis medzi farebnosťou, zvýraznením a jasom. Pripájam ešte link na fotografa, ktorý to s HDR myslí naozaj vážne. Ide o muža menom Dave Hill, ktorý na svojej stránke prezentuje HDR v úplne prepracovanom podaní.

Účelom tohto článku bolo užívateľa prívetivou formou oboznámiť s HDR fotografiou, jej najjednoduchším spôsobom tvorby, ako aj poukázať na iné alternatívy. Dúfam, že naplnil vaše očakávania a budem rád, ak vyslovíte svoj názor v diskusii. Som ochotný v prípade záujmu napísať podrobnejší návod o tvorbe HDR v Photomatixe ak by bol záujem.

Autor: Juraj Ferenčík