Photoshop: ako umocniť atmosféru fotografie

0
4328

V ďalšom z článkov, ktorý vznikol na základe našej spolupráce s časopisom PC REVUE, sa pozrieme na to, ako jednoduchými zmenami farebnosti vylepšiť fotografiu. Ukážeme si, ako čo najjednoduchšie a najefektívnejšie previesť farebnú fotografiu na čiernobielu a taktiež 2 zaujímavé retro efekty. Článok je určený aj pre začiatočníkov.

Nová verzia najpopulárnejšieho grafického editora, Adobe Photoshop CS5, ako sme si už viackrát ukázali, je vskutku nástroj nevyčerpateľných možností, limitovaný iba predstavivosťou, časom a trpezlivosťou autora. Vytvorenie vecí, ktoré nie sú, zmazanie vecí ktoré sú, pridanie dojmu pohybu, či dokonca samotný boj proti matke prírode a vzopretie sa nemilosrdnému kolesu času sme si už predstavili v minulosti. Ale čo ak autor nehľadá tvorbu neexistujúceho, čo ak mu úplne stačí zmeniť náladu a atmosféru svojho obrázku. Prebudiť v sebe umelca a vytvoriť portrét, z ktorého priam dýcha osobnosť. A keď sa zamyslíme, uvedomíme si, že dominantné postavenie v tzv. „atmosferických“ fotografiách už dlhé roky zohráva jav, ktorí je zároveň najstarší, ale svoj umelecký status získal až v posledných rokoch. Áno, tak ako to už väčšinu čitateľov napadlo, hovoríme o čiernobielej fotografií. Pýtať sa, či Photoshop prináša možnosť vytvorenia monochromatického záberu z farebného originálu asi nemá zmysel. Lepšia otázka je, aké možnosti v tejto oblasti Photoshop prináša. Pretože, ako si ukážeme v nasledujúcej časti, nie je čiernobiela, ako čiernobiela.

Farby sa strácajú, atmosféra pribúda

Pred tým ako prejdeme k samotnému návodu, musíme spomenúť, že nástrojov, ako vytvoriť z farebnej fotografie čierno-bielu je veľa. Zaujímavým faktom ale je, že každý spôsob prináša iné výsledky, nakoľko aj keď sa to možno nezdá, paleta odtieňov čiernej je enormná a rôzne odtiene prinášajú odlišné výsledky. Pre lepšie možnosti experimentovania, by som odporúčal spraviť viacero kópií farebného záberu, aby sme mohli neskôr porovnávať výsledky a vybrať ten, ktorý nám vyhovuje najviac. Kópiu môžete vytvoriť uchopením danej vrstvy a prenesením na tlačidlo Create new layer, nachádzajúce sa v pravom spodnom rohu, alebo jednoduchým stlačením kláves Ctrl + J.

Prvým a zároveň najjednoduchším spôsobom, ako zo zvolenej farebnej fotografie vytvoriť čierno-bielu, je jednoduchým desaturovaním obrázku – menu Image – Adjustments – Desaturate, pre priaznivcov klávesových skratiek je to Ctrl + Shift + U.

Ak chceme dosiahnuť trochu iný výsledok, môžeme sa nastaviť kliknutím na vrstvu, ktorej chystáme odobrať farby a pridáme Gradient Map – kliknutím na Create new fill or adjustment layer v spodnom pravom rohu, ikonka čierno bieleho kruhu a zvolením možnosti Gradient Map. Ako si môžeme všimnúť, napriek tomu, že je obrázok takisto monochromatický, intenzita čiernej a bielej je mierne odlišná.

Ak by sme ale mali v pláne dosiahnuť čosi ešte viac kontrastné, tak na to použijeme trochu iný postup. Opäť sa vrátime k našej farebnej fotke a tak isto ako v predchádzajúcom prípade, vyberieme Create new fill or adjustment layer, ale tento raz zvolíme Channel Mixer. Tu už môžeme nájsť omnoho rozsiahlejšie možnosti. V prvom rade, aby sme sa zbavili všetkých tých neželaných farieb, nesmieme zabudnúť zaškrtnúť políčkoMonochrome, a potom stačí už iba experimentovať. Pre nedočkavých užívateľov sú pripravené prednastavené možnosti, ktoré môžete nájsť vo vrchnej časti pri nápise Channel Mixer, s hodnotou nastavenou na Custom. Po kliknutí na rozbaľovaciu šípku si môžete vybrať jeden z ponúkaných filtrov. Každý má iné výsledky, tak sa netreba báť experimentovať. Pre tých trpezlivejších sa predostiera aj možnosť detailného výberu hodnôt jednotlivých kanálov, a to manipuláciou posuvným riderov pri jednotlivých farbách – Red, Green, Blue, ako aj manipuláciou s kontrastom. V dnešnej dobe, keď už nie je striktne dodržiavane, že iba správne nasvietená fotka je dobrá sa nemusíte obmedzovať konvenciami a skúsiť či preexponovaný, alebo naopak podexponovaný záber nie je to čo práve hľadáte.

Tým však úprava čierno-bielej fotky nemusí zďaleka končiť. Photoshop ponúka nepreberné množstvo nástrojov, ktorými môžete aj už takto upravený obrázok ešte vylepšiť. Pre ďalší postup si môžete vybrať hociktorý z predchádzajúcich návodov, na dosiahnutie čiernobieleho efektu, z ktorého budeme vychádzať. My sme zvolili Gradient Map. Mojim cieľom je fotku ešte viac stmaviť a zároveň cieleným zosvetlením nechať vystúpiť určité časti.

Záložku Levels vyvoláme cez menu Image – Adjustments – Levels, alebo klávesovou skratkou Ctrl + L. Tri posuvné ridery môžeme posúvať podľa svojho uváženia, ľavý rider obrázok stmavuje, pravý zosvetľuje a stredný nastavuje vyváženie oboch predchádzajúcich. Pre tento príklad sme zvolili hodnoty 37, 0.75 a 255. Obrázok sa nám ponoril do tieňa a markantne stmavol. Image – Adjustments – Curves alebo Ctrl + M nám otvorí tabuľku kriviek, ktorou môžeme obrázku pomôcť k ďalším úpravám. V tomto prípade som na kanály RGB spravil mierne S-ovitú krivku, čím sme tmavé miesta ešte viac stmavili a svetlé zosvetlili. Posledným krokom, ktorý sme sa rozhodli implementovať, je použitie Dodge Tool, skrývajúci sa na hlavnom paneli nástrojov a pod klávesovou skratkou O, na zrenice modelky. Nastavením hodnoty Range na Midtones (nájdete vo vlastnostiach nástroja v hornej lište) a následným opakovaným klikaním na zrenice dosiahneme požadované zvýraznenie odleskov v očiach.

Retro fotografie – most do minulosti

V tejto časti si ukážeme ešte pár trikov, ako upraviť atmosféru fotky za použitia jednoduchých farebných úprav. Sépiová fotografia už pri prvom pohľade vzbudzuje dojem čias dávno minulých, ktoré si pamätáme najčastejšie iba zo zažltnutých fotiek našich starých rodičov. Spôsobov, ako dosiahnuť tento efekt práve z vašej fotky je množstvo a my si predstavíme jeden z nich.

Na zvolenú fotografiu použijeme pomocou Create new fill or adjustment layer funkciu Hue/Saturation. Nesmieme zabudnúť zaškrtnúť políčko Colorize, aby sa nám nová farba aplikovala rovnomerne na celý záber. Hodnoty použité v tomto príklade sú Hue – 57, Saturation – 42 a Lightness – -19. Následne túto novú vrstvu skopírujeme prenesením na Create new layer, alebo skratkou Ctrl + J a nastavíme Blending mode na Soft light. Ak je farba príliš ostrá, znížime Opacity. Kombináciou kláves Ctrl + Shift + Alt + E spojíme všetky vrstvy do jednej, bez toho aby sme ich zmazali. Tu opäť, cez Image – Adjustments – Levels, alebo Ctrl + M môžeme trochu experimentovať so svetlom a tieňom fotografie, kým s výsledkom nebudeme spokojní. Posledný krok slúži už iba k ozvláštneniu nášho efektu – Filter – Lens Correction, alebo Shift + Ctrl + R, záložka CustomVignette nastavíme na hodnotu -100. Fotografia tak dostane podexponované rohy tvoriace náznak akejsi šošovky. Efekt síce dobrovoľný, ale vcelku zaujímavý.

Na úplný záver si ukážeme ako dosiahnuť na fotografií lomo efekt. Pýtate sa čo to je? Pre zodpovedanie tejto otázky sa musíme vypraviť do 80. rokov minulého storočia, do bývalého „východného bloku“ kde lomografia s jej unikátnou farebnosťou a kresbou prežívala svoj najväčší boom. Vravíte, že stále neviete? Nevadí, pri pohľade na výsledný efekt si snáď spomeniete.

Na zvolený obrázok opäť raz použijeme Images – Adjustments – Levels, alebo už známa skratka Ctrl + M. Krivku RGB kanálu upravíme do mierne S-ovitého tvaru, následne sa preklikneme na Green kanál, kde použijeme približne rovnaký tvar krivky. Posledným krokom pred potvrdením zmien je ešte Blue kanál, kde krivku upravíme do tvaru zrkadlovo opačného k predchádzajúcim, teda tvar podobný otázniku a môžeme naše zmeny v leveloch potvrdiť. Následne na danú vrstvu použijeme už iba Create new fill or adjustment layerGradiant Map, s čierno bielou kombináciou farieb. Blend mode tejto novej vrstvy nastavíme na Overlay a jej Opacitu na 50 %. Hotovo, naša napodobenina lomografie je hotová. Jednoduché, časovo nenáročné a pritom efekt je prinajmenšom zaujímavý, čo poviete?

Photoshop ponúka omnoho viac iných možností na farebnú úpravu fotiek a my sme si tu ukázali iba zlomok z celkového výberu nástrojov. Pokojne si všetko vyskúšajte a experimentujte. Pretože často aj cesta je cieľ a proces tvorby od originálu po finálny produkt, ktorý zatiaľ možno nosíte iba v hlave, je radosťou, o ktorú sa určite nechcete nechať pripraviť.

Autor: Andrej Kapcár