Photoshop: Ostrov krokodíla

Vytvorte si estetický príjemný obraz plávajúceho ostrova, ktorý vidieť aj pod hladinou.

0
4235
Photoshop - ostrov krokodil

V tomto návode si ukážeme ako použiť Photoshop a s ním vytvoriť ostrov, ktorý skrýva tajomstvo pod hladinou mora. Použijeme veľmi veľa vrstiev, obrázkov, deformácií a vystrihovania. Nič pre začiatočníkov, no nie je to náročné.

Tip na úvod

Pri vyhľadávaní obrázkov pre prácu v Photoshope často používam anglické frázy v Googli, pričom pri vyhľadávaní obrázkov odporúčam nastaviť v Googli vo Vyhľadávacich nástrojoch obrázkov väčšie rozlíšenie a ďalšie parametre, ako napríklad práva na používanie, prípadne farbu. Veľmi užitočné je tiež k vyhľadávanej fráze pridať “png“, čím opadáva možnosť orezávania objektu, keďže často nájdete objekt na priesvitnom pozadí, čo pri stromoch môže byť otrava. Ale nemusí. Stále máte možnosť využiť free fotobanku, alebo vlastné autorské obrázky, prípadne spracovať časť verejne dostupných obrázkov s uvedením zdroja.

Krok 1

Na úvod si vyberieme obrázok ostrova, ku ktorému som pridal ďalší thajský ostrovček z kameňa.

Photoshop - ostrov 01 Photoshop - ostrov 06

Vystrihneme z neho oblohu pokiaľ nám nevyhovuje a necháme pod ostrovom kúsok pôvodnej morskej hladiny. Ak ostrov skladám z viacerých obrázkov, na zladenie farebnosti používam Image – Adjustments – Match color, pričom hodnoty prispôsobujem podľa potreby. Dôležité sú položky Source, teda odkiaľ sa preberá farebná paleta a Layer, z ktorej konkrétnej vrstvy sa táto farba prenáša.

Pôvodne mal byť ostrov ladený s oblohou zapadajúceho slnka. Ladenie farebnej palety ostrova so zapadajúcou oblohou vyšlo dobre v spodnej časti ostrova, no jeho horná časť by chcela viac úprav a tak som napokon zvolil dennú variantu

Krok 2

Následne pod ostrovom vytvoríme cez Gradient tool (G) podmorskú hladinu. Na to použijeme v hornej Options lište varáciu Radiant gradient (kruhový prechod), kde pridáme tmavomodrú farbu na okraj a svetlomodrú farbu do stredu. Následne pridáme do obrázka vrstvu s oblohou podľa nášho gusta.

Rovnako tak vyberieme krokodíla, vystrihneme ho, alebo použijeme PNG obrázok s priesvitným pozadím a ako samostatnú vrstvu ho vložíme do obrázka. Pri úprave použijeme Edit – Transform nástroje, celkom užitočný je Distort, ktorý mení objekt ľubovoľne podľa potiahnutia jeho rohov. Základná scéna je hotová a vyzerá takto:

Základné rozloženie prvkov a jendotlivých vrstiev. Dávame pozor na ich poradie
Základné rozloženie prvkov a jendotlivých vrstiev. Dávame pozor na ich poradie.

Krok 3

V ďalšom kroku vložíme obrázok hladiny, s ktorým sa pracne pohráme. Najprv vymažeme hornú prečnievajúcu časť pomocou základnéh onástroja Photoshopu, a to obyčajnej gumy – Eraser tool (E), potom aj spodnú časť – ostáva nám len prechod. Ak máme líniu dokola vygumovanú, vymažeme podľa nej vrstvy pod ňou – ponad ňu prečnievajúci gradient a popod prečnievajúcu pôvodnú hladinu mora z vrstvy s ostrovom.

Photoshop - ostrov 02

Photoshop - ostrov 03
Pomocou nástroja guma vymažeme spodnú časť pod hladinou a hornú časť nad hladinou, vrátane krokodíla.
Photoshop - ostrov 04
Výsledok opracovania hladiny vyzerá takto.

Chcel som mať prechod výraznejší, takže som následne ešte zduplikoval vrstvu s prechodom a horný duplikát nastavil na zobrazenie vrstvy Blending mode – Screen. Je žiarivejšia, porovnajte si druhý a tretí obrázok.

Krok 4

Vrstvu s krokodílom si nastavíme v Blending mode na Soft Light, dodá to dojem vodou zastretého obrazu.

Photoshop - ostrov 05

Všetko ďalšie je už len mravčia práca s farebnosťou a pridávaním detailov. Podmorské živočíchy – žraloka, korytnačku a rybky som nastavil rovnako ako krokodíla, do spodnej časti som pridal obrázok z dna mora, vystrihnutý v strede veľmi jemne do stratena (vysoko nastavený Feather pri nástroji Selection v Options paneli), vrstva nastavená na Multiply.

Finálny výsledok
Finálny výsledok – ladiť a vylepšovať by sa dal do nekonečna.

Dobrý photoshop výsledok má vždy veľa detailov, takže som pridal palmy, lietajúce čajky, loďku na more (ozaj tam je, napravo taká malá v diaľke, asi Čierna Perla). Môžete pridať rôzne filtre, prečnievajúce slnko pod hladinu mora a kadejaké fičúrky. Podľa ľubovôle a času môžete vkladať ďalšie vrstvy, pričom nezabudnite doladiť farebnosť ako v Kroku 1. Ladenie farebnosti a obrazu je však väčšia veda ako jedno nastavenie, no o tom niekedy nabudúce.

Nenechajte si ujsť naše najlepšie články!