Photoshop – Ako vytvoriť vlastný 3D obrázok

0
4926

V tomto tutoriáli Vám chcem ukázať ako jednoducho sa dá vytvoriť 3D obrázok, na ktorý sa môžete pozerať pomocou 3D okuliarov. Žiaľ, len pomocou nich, keďže samotný pohľad naň našim očiam nič nehovorí. Je to jednoduché ako facka, ideme na vec.

Pre začiatok potrebujete vytvoriť fotky alebo nájsť obrázky na internete. Na to aby ste vytvorili takýto 3D obrázok potrebujete 2 fotky. Čiže treba simulovať pravé a ľavé oko. Tak ako keď sa pozeráte na objekt najprv pravým a potom ľavým okom. To dosiahnete tým, že si odfotíte objekt a potom posuniete fotoaparát trochu doprava (približne 5 až 7 cm).

Alebo to môžete spraviť ako ja, na internete som si našiel obrázok mobilného telefónu, uložil som si ho ako lavy.jpg a ten som potom posunul doprava o pár centimetrov a uložil ako pravy.jpg.

 

Tak a teraz sa už pustíme do tvorby.

1.Najprv si otvorte obrázok lavy.jpg. Označte obrázok a zmeňte ho na Grayscale, (choďte do Image/Mode/Grayscale). Potom ho zmeňte znova na RGB cez Image/Mode/RGB Mode, aby sme mali všetky channels. Vznikne vám niečo takéto:

Potom si otvorte obrázok pravy.jpg a zmeňte ho tiež na Grayscale – Image/Mode/Grayscale, ale tento už nechajte tak, nemeňte ho do RGB :

2.Uložte obrázok lavy.jpg pod názvom zaklad.jpg (file/save as/zaklad.jpg), tento bude slúžiť ako finálny obrázok.

Prejdite do Channels (kanálov) a označte tam modrý(blue) a zelený(green) kanál. Obidva označíte tak, že kliknete na jeden a držíte shift a kliknete na druhý :

Teraz prejdite na obrázok pravy.jpg. Stlačte ctrl+a na označenie celej fotky a potom ctrl+c na kopírovanie. Prejdite na obrázok zaklad.jpg a stlačtectrl+v na vloženie.

V kanáloch kliknite na oko pri RGB kanáli, tým sa označia všetky kanály. Obrázok má teraz modré a červené prekrytie:

3.Po technickej stránke je to všetko. Posledná vec, ktorú treba ešte spraviť je pohrať sa s posúvaním fotky lave.jpg do správnej polohy.

Pre rozdielne výsledky experimentujte s rôznymi vzdialenosťami medzi ľavou a pravou fotkou, skúste aj nejaké pozadie.

Autor: Michal Lopašovský