Photoshop – Malé fotografie na veľkosť plagátu?

0
21166

Tak toto stojí za spomenutie. Vo všeobecnosti platí, že so zmenšovaním fotografií nie je problém, veď to ide ľahko a bez straty kvality! No naopak to už môže byť problém pokiaľ nepoznáte tento trik. Je to jednoduché no práve preto to mám radšej.

Otvorte si obrázok ktorý chcete takto zväčšiť. V menu Image (obrázok) vyberte Image Size (veľkosť obrázku). Po otvorení dialógu sa presvedčte o tom, že funkcia Resample image (prevzorkovať obraz) je zapnutá a zmeňte metódu prevzorkovania na Bicubic Smoother (bikubická). Teraz budeme zväčšovať náš obrázok!

Budeme pracovať v % tak sa presvedčte, že ich máte zapnuté aj vy. Obrázok zväčšíme o 10% čiže obraz nastavíme na 110%. A toto je celá veda, v tom je ukrytý celý trik. Pretože ak obraz zväčšíme „LEN“ o 10% obraz si zachová pôvodnú kvalitu, môžete si to overiť priblížte si obrázok a žiadnu zmenu nespoznáte. No ale do veľkosti nám ešte trocha chýba tak čo s tým? No predsa postup zopakujeme znova a znova a znova možno aj 10-15 krát, ale to by nám zabralo dosť času a keďže čas je to jediné čo nemáme tak si náš postup nahráme.

Otvoríme si panel Action (akcie)- vytvoríme novú akciu – v dialógovom okne nazvyme akciu „zoom o 10%“ a priradíme akcii klávesovú skratku (je len na vás akú si vyberiete) ja si zvolím hneď F2 a stlačíme na ikonku Record (nahrať) – zopakujeme zväčšenie obrázku a potom dáme Stop. Akcia sa nám uložila a máme ju pod klávesovou skratkou ktorú sme si zvolili. Tak teraz si už len budeme stláčať klávesu (ja to mám F2) a fotka sa nám bude zväčšovať. Znie to neuveriteľne ale vyskúšajte si to…

 

—  Michal Petrík