Photoshop – Radikálna zmena

0
3883

Kamarátka chce od teba peknú fotku, na ktorej si iba ty. No takú nemáš a uvedomíš si, že s tým budeš musieť niečo urobiť. Dáš sa odfotiť u profesionálneho fotografa? Nie, to radšej nie. Musíš vymyslieť niečo iné. A v tom ťa napadne, že tvoj počítač skrýva poklad menom Photoshop.

Stačí keď sa trochu posnažíš a z niečoho bude niekto. Teda aspoň dúfam ;o) Ešte by som rada podotkla, že tento článok je napísaný pre úplných začiatočníkov, takže niektoré postupy sú napísané detailnejšie.

Pokúsim sa ti v tom pomôcť, takže ak budeš dodržiavať nasledujúce body, malo by byť všetko v pohode.

Najprv si otvoríme originál fotografie, ktorú chceme upraviť. (Dlho som premýšľala koho sem dám, ale radšej som otvorila svoju fotku).

photoshop1

Dobre no, nepozeraj toľko na mňa. Na konci tohoto všetkého bude všetko dobré, neboj sa. Najprv začnem s tým, že dám do poriadku moju pleť. Má malé nedostatky, ktoré odstránim. Zvolím si nástroj „Laso“ a s ním označím tie časti obrázka, ktoré chcem opraviť.

photoshop2

Časť, ktorú som si označila si presuniem do novej vrstvy „Vrstva 1“ pomocou klávesových skratiek Ctrl C a Ctrl V.

photoshop3

Pomocou filtrov zo skupiny Rozetření (Blur) vybratú časť obrázku rozmažem. Týmto spôsobom odstránim všetky nedostatky. (Filtr – Rozostření – Gaussovské)

photoshop4

Po kliknutí na „Gausovské“ si môžeš nastaviť hodnoty rozmazania. Ja som zvolila 4,0. Ale všetko záleží na tom, aký máš obrázok. Niekde stačí aj menšia hodnota a niekde zasa musíš použiť väčšiu.

Výsledok by mal vyzerať asi takto:

photoshop5

A hneď som krajšia, ale nie úplne. Všetko sa dá zdokonaliť, keď sa chce. Napadlo ma, že by som si mohla zmeniť farbu očí. Pokúsim sa do nich vložiť nejakú tu iskru, ktorá všetkých oslní ;o) Je to jednoduché, taká sekundovka.

Znovu vyberiem nástroj Laso a označím moje oči.

photoshop6

Teraz zopakujem krok v ktorom som označenú časť preniesla do novej vrstvy. A vytvorí sa mi „Vrstva 2“. Aj tu som použila Ctrl C a Ctrl V.

Nikdy však nesmieme zabudnúť na to, že pri vytváraní novej vrstvy pomocou označovania lasom, musíme byť vždy nastavení na vrstve, z ktorej kopírujeme. To znamená, že teraz som sa musela nastaviť na vrstvu „Pozadí“, pretože vo „Vrstve 1“ moje oči neboli.

Farbu očí môžem zmeniť mnohými spôsobmi. No vybrala som si „Variace“. (Obraz – Přizpůsobení – Variace)

Tam som si nastavila farbu, ktorá mi vyhovovala. Dvakrát som klikla na azúrovú farbu a raz na modrú. Znížila som hodnotu „Midtones“ a bolo to. Samozrejme, že v každej fotke, ktorú upravujem môžem tieto hodnoty nastavovať inak. Podľa toho ako sa mi to hodí. Keby som chcela, mohla som si oči spraviť aj zelené.

photoshop7

Ďalej sa pohrám s kontrastom, aby boli moje oči krásne modručké.

photoshop8

Obraz – Přizpůsobení – Jas a Kontrast…

No a aby si si nemyslel, že mám nejakú chorobu – trochu tie oči aj vybielim. Znovu vyberiem Laso, vytvorím novú vrstvu a pohrám sa s jasom a kontrastom.

photoshop9

Teraz všetky vrstvy, ktoré mám vytvorené, zlúčim dokopy. Kliknem na poslednú vrstvu, ktorú som vytvorila a pomocou opakovaného stláčania klávesovej skratky Ctrl E dám vrstvy dokopy. Pravým tlačidlom myši kliknem na vrstvu „Pozadí“ a zduplikujem ju – „Duplikovat vrstvu“. Vytvorí sa mi vrstva s názvom „Pozadí kopie“.

Znovu sa nastavím na vrstvu „Pozadí“ a aplikujem na ňu filter „Horní propust“.( Filtr – Jiné – Horní propust…)

photoshop10

Výsledok tohto kroku nebudeš vidieť hneď, pretože je skrytý pod vrstvou „Pozadí kopie“. Teraz sa však pokúsim spraviť niečo, čo nám obrázok ešte viac zdokonalí a odhalí to, čo je skryté.

Dva krát kliknem na vrstvu „Pozadí“ a v tabuľke, ktorá sa mi objaví kliknem na „OK“.

photoshop11

Týmto krokom som odomkla našu prvú vrstvu. V ktorej teraz môžem zmeniť „Krytí“ na 50%.

photoshop12

Nastavím sa na vrstvu „Pozadí kopie“ a nastavím ju tak aby prekrývala vrstvu „Pozadí“.

photoshop13

Teraz zlúčim dokopy obe vrstvy, ktoré mám. Zdá sa, že všetko je hotové. No stále mi tam, niečo chýba. Pokúsim sa aby bol môj obraz viac v popredí. To znamená, že pozadie, ktoré je za mnou rozmažem. Použijem „Laso“ a označím všetko čo nie je mojou súčasťou.

photoshop14

Vytvorím novú vrstvu, do ktorej prekopírujem označenú časť, ktorú rozmažem. (Filtr – Rozostření – Gaussovské, použila som hodnotu 2,5)

photoshop15

No a nakoniec sa ešte trocha pohrám s kontrastom a úrovňami.

photoshop16

Výsledok by mal byť po tomto všetkom viac ako uspokojivý. Stačí pár minút a hneď môže byť človek krajší. Mne sa to podarilo a dúfam, že aj tebe. Samozrejme, že môžeš pokračovať ďalej, stačí sa len trochu pohrať a fotečka je na svete. Fantáziu neubrzdíš, takže som si istá, že niečo do toho pribudne. Či už farbičky alebo nejaká iskrička, ktorá to všetko oživí ;o)

photoshop17

Nenechajte si ujsť super článok Radikálna zmena 2

Autor: Tereza “vuittonka”1 Hiblárová