Photoshop – Tatoo Art

0
6046

Tento tutoriál vám ukáže ako pomocou beziérových kriviek (vektorov) ľahko a rýchlo vytvoriť vlastné tattoo art. Je to jednoduchý postup, preto odporúčam tento článok pre úplných začiatočníkov. Pokročilí túto metódu určite majú zvládnutú.

Pen Tool
Je nástroj na vytváranie beziérových kriviek, teda vektorov v Adobe Photoshop. Práca s ním je veľmi jednoduchá, klikneme na dokument a tým vytvoríme riadiaci bod. Ďalej máme dve možnosti, buď klikneme na ďalšie miesto v dokumente a tým vytvoríme ostré riadiace body, alebo vytvoríme hladkých riadiacich bodov. To urobíme tak, že klikneme na dokument a s tlačeným tlačítkom na myši posúvame kurzor. Až kým úsečka medzi dvoma riadiacimi bodmi nemá potrebný tvar.

Add Anchor Point Tool
Tento nástroj má jedinú vlastnosť a tá je možnosť pridať riadiaci bod na už existujúcu krivku do miesta, kam s ním klikneme.

Delete Anchor Point Tool
Tento nástroj má rovnako ako predchádzajúci iba jedno použitie a to mazanie už existujúcich riadiacich bodov. Stačí kliknúť na riadiaci bod a hneď sa odstráni.

Convert Point Tool
Tento nástroj slúži k úprave riadiacich bodov krivky. Môžeme ním konvertovať ostré riadiace body na ostré a naopak.

Path Selection Tool
Tento nástroj slúži na označovanie kriviek ako celku. Jednoduchým kliknutím na krivku ju celú označíme a ťahaním ju môžeme presúvať po celom dokumente.

Direct Selection Tool
Tento nástroj je veľmi podobný predchádzajúcemu, ale najprv treba označiť (kliknúť a ťahať) sekciu ktorú chceme posúvať. Ostatné (neoznačené) body ostanú presne na svojom mieste.

Posledné čo budeme potrebovať je paletka Paths (Window>Paths). Jej použitie bude veľmi jednoduché, keď si vytvoríme kompletnú (nie je podmienkou že musí byť kompletná) krivku, tak ju budeme mať na paletke Paths štandartne je tam iba jedna vrstva, ale nové sa dajú rovnako pridávať (vytvárať), ako klasické vrstvy. Pridržaním ctrl a kliknutím na vrstvu v paletke Paths si vytvoríme selekciu ktorú potom vyplníme farbouEdit>Fill.

Poznámka: tieto nástroje majú množstvo ďalších nastavení a možností, ale tento článok nie je o beziérových krivkách, takže to tu nie je potrebné vypisovať a stačí písať iba o veciach ktoré pre tattoo art treba vedieť.

Tak a teraz sa môžeme rovno pustiť do práce. Vytvoríme si nový dokument. Jeho veľkosť záleží iba od toho, aký veľký chcem výsledný obrázok, ale keďže bezierové krivky sú vektory, tak pri zmene rozmerov celého dokumentu nestrácajú kvalitu. V tomto tutoriáli ako ilustráciu využijem fénixa, ktorého som robil už dávnejšie.

Vyberiem si nástroj Pen Tool (úvodné nastavenie je Shape layers a preto si po vybratí nástroja Pen Tool v hornej liste prepnem na Paths) a klikneme na dokument. Ďalej klikneme na ďalšie miesto a buď vytvoríme ostrý alebo hladký riadiaci bod.

Keď dokončíme celý obrázok pomocou bezierových kriviek, tak sa prepneme na paletku Paths (Window>Paths), pridržaním ctrl a kliknutím na vrstvu si tým vytvoríme selekciu ktorú potom vyplníme farbou Edit>Fill.

Jednotlivé postupy vám opisovať nemôžem, keďže nemám tušenie čo ste sa rozhodli kresliť. Je len na vašej predstavivosti a zručnosti ako bude výsledné “tatoo” vyzerať. Na záver prikladám ešte pár ukážok mojich prác a znovu podotýkam, že tento tutoriál bol určený pre začiatočníkov, čomu som prispôsobil jeho rozsah a obsah. Nikto učený z neba nespadol, ak ste došli až sem, ďakujem za trpezlivosť a prajem veľa úspechov vo vašich prácach.