Rozhovor – Dan Vanhalen

0
1979

Prinášam vám rozhovor s Danom Vanhalenom, alias Ximmerom. Je to austrálsky grafik, ktorý si získal srdcia hráčov Counter-Strike na západnom pobreží Austrálie, kde si neskôr založil vlastnú spoločnosť. Nestáva sa každý deň, aby ste sa mali možnosť rozprávať s austrálčanom ;-)

Prepáč mi za meškanie, utekal som po slovník. Môžeš sa nám predstaviť? Kde žiješ, aký si starý a podobné úvodné frázy.
Ok, moje meno je Dan Vanhalen, žijem na západnom pobreží Austrálie asi tri hodiny južne od hlavného mesta Perth. 19. novembra budem mať 20 rokov a teda nebudem pracovať v staničnej reštaurácii ako nováčik a budem domov nosiť drobáky. Akurát som založil moju vlastnú graficko-dizjanérsku spoločnosť „ffekt graphic design“.

Ako si sa dostal k dizajnu a grafike?
Nuž začal som asi pred 5 rokmi, podľahol som Counter-Striku. Jedného slnečného dňa som hral a objavil som možnosť vlastné obrázky používať ako sprejové značky. Toto ma nesmierne upútalo a začal som sa hrajkať s grafikou, robil som si takéto vlastné značky… Po niekoľkých mesiacoch tvorby fantastických sprejových dielok ma ľudia začali oslovovať, aby som im vyrobil podobné kúsky. Napokon, mal som vlastnú reputáciu po celom západnom pobreží v hráčskej komunite ako sakra dobrý “spray maker”. Spustil som moju vlastnú web stránku a ľudia ju navštevovali aby sa pozreli na moje výtvory. Začali ma užierať…

Bolo to obdobie codetag.tk a práve tým som skočil do webdizajnu takže… vlastne to všetko vyrástlo zo sprejov v counterovi až do webdizajnu, cez tvorbu grafiky pre jednotlivé klany a napokon ľudí, ktorí nemali s Counter-Strike nič spoločné, až po moje súčasné postavenie v grafickom dizajne, čo som dnes… Keď sa zamyslím, je šialené, že to začalo všetko gameskou!

Ku Counter-Strike sa ešte vrátim. Takže si grafický dizajnér. Mohol by si mi porozprávať o svojej práci? Aký štýl preferuješ a prečo?
Veľká časť mojej práce príde s mojimi momentálnymi pocitmi v čase keď tvorím. Mávam obrovské inšpiratívne fázy kedy spravím hŕbu nových vecí… Teraz by som určite nemal robiť! Haha. Uprednostňujem vektorové umenie/graffiti pretože je to zväčša neprípustné ako štýl umenia… z nejakých dôvodov vektorové umenie vyzerá byť znevažované formou porovnávania s anime, fotomanipuláciami. Zistil som, že vektorové umenie mi umožňuje byť omnoho voľnejší a otvorenejší v mojej tvorbe… Pixelová/rastrová práca je pre mňa len fotomanipulácia.

Kurnik jasné! Hľadal som spoluprácu s týmto chlapíkom roky rokúce, no nemal som šťastie. Je známy pod nickom Delicious-Daim, pochádza z Poľska. Môžte sa pozrieť na jeho práce. http://delicious-daim.deviantart.com/. Ozaj vám odporúčam sa mrknúť, silné kafe.

Poľsko? To je susedná krajina. Ako si spomenul, si z Austrálie. Pekne ďaleko odtiaľ :) Myslíš si, že sú nejaké rozdiely medzi európskym a austrálskym dizajnom?
V celku musím uznať, že som načerpal mnoho inšpirácie od vás z Európy ako od nás… myslím, že dôvodom je, že Austrálsky štýl sa predáva ako 3D, fotky a iné tradičné štýly dizajnu. V Európe to vyzerá byť viac “undergroundové” čo sa štýlu týka a mnoho umelcov udáva trendy práve týmto smerom. Nie je to tak dávno, čo som prežil v Anglicku 7 mesiacov a odvtedy sa moj dizajn zmenil práve týmto smerom. Je to badať aj v mojich terajších prácach, orientujú sa na to, čo som sa naučil u nás doma v škole, no aplikoval som to “keď som mal uvoľnenú myseľ” zo života a skúseností s dizajnom inej krajiny.


Zmena prostredia často prináša novú a zaujímavú inšpiráciu. Spomínal si školu. Čo je to zač? Študoval si umenie?

Inštitút sa nazýva TAFE.WA – Tafe Western Australia. Študoval som na titul v multimediálnom dizajne. Už predtým ako som nastúpil do tejto školy som sa učil z vlastnej iniciatívy hlavné dizajnové programy, takže to pre mňa bola prechádzka ružovým sadom. Robil som to hlavne kvôli získaniu titulu, pretože v dnešnom svete ste nič bez kúska papiera s vaším menom, hehe…

Nikdy som neštudoval umenie, dizajn a veci okolo neho prišli prirodzene. Moja mama je veľmi talentovaná klasická umelkyňa, takže myslím že zápal pre umenie som zdedil po nej a pomohol som tomu kúpou moderného dizajnérskeho nástroja – počítača.

To s tým “kúskom papiera” platí aj u nás :). Keď sme pri počítačoch, aký software používaš? Máš aj nejaké špeciálne harwarové zariadenie ako tablety, či stačí stará dobrá myš?
Hlavne Adobe produkty. Illustrator, CS Photoshop, CS InDesign, CS… Mám grafický tablet ktorý používam na “hustejšie” časti prác. No mám radšej myš ako tablet, pracujem s ňou častejšie. Myslím, že je to pretože myš som používal už od samého začiatku…


Ok, prehoďme pár slov o tvojom domove, predsa len je to na druhej strane sveta. Bol si v Európe, myslíš že je rozdielna od Austrálie? Aké máš dojmy z britskej dopravy a “počasíčka”?

Haha, Anglicko je vlhké a chladné. Oveľa viac mám rád Austráliu, kde na Vianoce nabehneme na pláž a užívame si 40 stupňové slnkom zaliate dni namiesto dažďa a zimy! :-P Šoférujeme na rovnakej strane cesty a tak som nebol zmätený počas môjho pobytu, v drvivej väčšine dobrí ľudia a prekliato krásne dievčatá ako austrálčanky! Taktiež, tu v Austrálii máme veľmi VEĽMI odlišné spôsoby života. Zistil som, že angličania sú ustarostení a stresujúci, večne sa naháňajú za časom, majú málo času… Tu v Austrálii je to naopak, vychutnávame život, neriešime takéto veci, nestaráme sa o to, čo sa nestalo.

Čo je dobré všakže. :)
lol.

Takže sme na tom podobne ako tak pozerám. Len s rozdielom, že mňa Counter-Strike doviedol k Flashu. Vráťme sa teda k CS, sľúbil som to na začiatku. Moje meno je Daniel, ale moji anglicky hovoriaci kamaráti mi hovoria Dan. Je to (vraj) strašidelné. To len tak na okraj, aby sa nepovedalo že som sa k tomu nevrátil. Myslím, že náš čas sa napĺňa. Chceš na záver niečo povedať našim čitateľom?
Haha, brďo to je dobré! Jasné, len pár stručných slov pre každého kto sa zaujíma o grafický dizajn, alebo len dizajn sám o sebe. Začnite v malom, mierte vysoko. Budujte si reputáciu, zdokonaľujte sa. Trvalo mi 5 rokov dostať sa do časopisov, interview a rozbehnúť môj vlastný podnik. Možno sa vám to podarí rýchlejšie… Možno nie… Len to držte na 100%!! Všetko sa vám to vráti. Ďakujem Ti flz za rozhovor a namáhanie mojich mozgových závitov, tento rozhovor som si celkom vychutnal. Ak niekto má záujem o moje práce, nájde ich na http://ximmer.deviantart.com

Ďakujem za tvoj čas, nech ťa sila sprevádza ;)
Haha :)

Autor: flz