Ondřej Lakomý z DRON Kamera

Keď nad Vami bude prelietať malý "vrtulníček" s kamerou. Rozhodne sa nemusí báť. Najskôr to bude Dron od firmy Morava Graphic, ktorá práve robí ďalšie úžasné letecké zábery akcií alebo domov.

0
3346

Ahoj Ondřej, mohol by si sa nám na začiatok predstaviť a takisto aj vašu firmu? Čím sa zaoberáte?

Moje meno je Ondřej Lakomý. S Lojzou Juřínkem sme spoločne založili firmu MORAVA GRAPHIC a postupne sme sa začali venovať prevažne tým leteckým záberom a teraz už 70% percent našej činnosti sú len tieto letecké zábery s dronom. Náš projekt vystupuje jako DRON Kamera.

Morava Graphic

Ako ste sa k tomu dostali? 

Pred tými 5 rokmi keď sme začínali, drony ešte neboli, resp. boli v plienkach a premýšľali sme, ako to ozvláštniť, pretože nám všetky firmy prišli rovnaké a nemalo to žiadne korenie. Potom sme videli na internete prvé drony. Volali sa DJI Phanton I. Bolo na tom zavesené Go Pro. Robili sme videa na rôznych akciách ako sme napríklad teraz na Spartan Race. V tej dobe neriešil nikto žiadne povolenie. Zo začiatku to nebolo ani stabilizované takže ten obraz bol hrozný ale aj napriek tomu to ľudia zbožňovali. Postupne za tých 5 rokov, čo to robíme, tá technika išla tak dopredu, až to je strašidelné.

Phantom 1 - Ilustračný obrázok
Phantom 1 – Ilustračný obrázok

S akou technikou natáčate dnes?

Dneska sú drony úplne presné, môžeme s nimi natáčať v 4K rozlíšení rýchlosťou 24 snímkov za sekundu, obraz zachytáva 16 Mpx a obraz sa vo vzduchu ani nehýbe. Stabilizácia kamery (alebo taktiež “gimball”) je rychlý, presný a vysoko citlivý prvok, ktorý neustále vyrovnává pohyby dronu. Obraz je tak neuveriteľne plynulý. Na našom veľkom drone DJI S900 môžeme natáčať na 3 osách nezávislé podľa toho, kde ten pilot letí. Dron ovládajú 2 ľudia – jeden je pilot a druhý ovláda kameru, z ktorej má živý náhľad v HD kvalite. S prvými dronmi sa lietalo úplne naslepo, čo je dneska už ťažko pre nás predstaviteľné. Naopak  – dneska sme skúšali prvý krát robiť živé vysielanie na facebooku a ľudia boli z toho úplne nadšení. Veľmi nás to potešilo.

Náš hlavný stroj DJI S900 je taktiež vybavený núdzovým padákom, resp. zariadením, ktoré v prípadě poruchy či ľudského zlyhania vystrelí z dronu padák a ten následne dron znesie z oblohy na zem tak, aby pri dopade nevznikli škody na ľudském zdraví alebo majetku.

Malý 4. vrtulový DJI Phantom 4 - Kamera Dron

Velký 6. vrtulový DJI S900, kamera Panasonic GH4

Ako ste sa učili ovládať toho drona? Potrebovali ste na to nejaké kurzy, návody? Alebo sa to vie človek naučiť intuitívne?

Lietať sme sa začali učiť ešte na tej starej Phantom I., ktorá bola veľmi neohrabaná. Ale to bola pre nás najlepšia škola. Dneska Phantom 4. už zvládne ovládať malé dieťa. Je to veľmi presné. Za krátku dobu 5 rokov tá technika pokročila tak ďaleko že sa úplne bojíme čo bude za ďalších 5 rokov. Zaujímavé je, že dron si pred zlietnutím zapíše GPS súradnice miesta odletu. V prípade, žeby sa stratil od signálu sa jednoducho vráti na toto miesto. Takisto disponuje senzormi, ktoré zastavia dron pred nárazom.

Ako to robíte s poveternostnými podmienkami?

Dneska tu používame iba toho menšieho Phantoma (DJI Phantom 4), ktorý to znáša horšie, niekedy je háklivý na silný vietor. S tým veľkým dronom (DJI S900) to je už o inom. Píše sa, že sa na ňom môže lietať do rýchlosti vetra 10m/s a už sme lietali pri 8m/s. Pilot s tým mal už trošku problém pri preletoch v úzkych miestach ale tá kamera to zvládala úplne v pohode. Samozrejme, lepšie sa pracuje keď nefúka.

Letecké zábery s dronom - Morava Graphic
Letecké zábery s dronom – Morava Graphic

Z akých ľudí sa skladá Váš tím?

Dokopy je nás 15. Pilot je väčšinou Lojza Juřínek, môj kolega. Ja sa starám o kameru. Pokiaľ máme viac akcií sme schopný sa rozdeliť až na 3 nezávislé tímy. Napríklad taktiež spolupracujeme s Markétou Poláškovou a Magdalénou Fukanovou, ktoré sleduje 25 000 ľudí na Instagrame.

Ako je to so zákonom pri dronoch?

Teraz je pomerne problém so zákonom, ktorý nám nedovoľuje lietať nad cudzými domami alebo ľuďmi. Niektoré štáty to riešia, niektoré nie. Napríklad v Maďarsku žiadne extremní obmedzenia nie sú. V Česku je to v poriadku ale na Slovensku to potrebujeme mať dopredu schválené.

Čo sa týka priebehu natáčania. S akými problémami sa najčastejšie stretávate?

Najväčší problém pri všetkých elektronických zariadení sú batérie a ich výdrž. Náš veľký dron vydrží vo vzduchu okolo 10-15 minút ale menší Phantom 4. generace aj 27 minút. Záleží to od veľa faktorov. Najväčší z nich je asi teplota. Keď je zima tak tá baterka mizne veľmi rýchlo. Preto máme poruke vždy viacero batérii – väčšinou 10 – 15. Baterky sa nabíjajú asi 45 minút.

Na aké účely si Vás ľudia vyhľadávajú?

Je to veľmi individuálne. Veľa ľudí si hovorí ,že ten dron sa využíva iba na promo videá. Ale niekedy človek napríklad len potrebuje pozrieť na miesta kam za normálnych okolností nevidí – napríklad, keď to je nebezpečné dostať tam človeka. Naposledy sme monitorovali starý kostol kde bola porušená strecha tak sme im tam vleteli s dronom. Ten obraz je natoľko kvalitný, že sa dá nazoomovať a rozoznať kde sú v streche problémy. Taktiež sme robili inšpekciu solárných panelov s termokamerou. Niekedy robíme aj letecké zábery pre reklamu a z rôznych akcií.

Aké projekty považujete za najúspešnejšie?

Každý projekt je pre nás obrovskou motiváciou a výzvou zároveň. Každému projektu dáváme všetko, čo doposiaľ poznáme a vieme. Keby sme mali vybrať avšak jen jeden, veľký.. bol by to dokumentárny snímok “Ondřej Bisaha” ktorý išiel i v celoštátnej televízii.

Hrátky s dronom
Hrátky s dronom