Rozhovor – Richard Max

0
2527

Prinášame vám rozhovor s kvalitným 3D grafikom zo Slovenska. Možno ho poznáte, možno nie. Spolutvorca jednej z najúspešnejších hier na Amige, špičkový modelár a v neposlednom rade skromný, svedomitý a zábavný človek.

Ahoj. Ako si sa dostal ku grafike? Ako si začínal?:
To je dlhá história. Ale – zhruba okolo roku 1988 na platforme Amiga. Zo začiatku som sa tiež trochu hral ako ostatní, ale potom už len vážne. Na Amige som začínal s Imagine a Lightwave. Potom, keď už boli PCčka, tak som robil s 3D studiom max, s ktorým robím dodnes, samozrejme okrem iných programov. V podstate som začal na C64 a potom na ATARI. To som bol ešte malý a veľa grafiky sa tam nedalo robiť, aj keď… Už naozaj naostro sa začalo v 1990, keď sme sa dali dokopy partia chlapcov s Amigami a rozhodli sme sa, že ideme robiť nejakú hru. A podarilo sa. Napalm – dodnes najúspešnejšia real-time stratégia na amige.

Ako to vnímali tvoji príbuzní a kamaráti? Sedel si dlho za PC?
Nie. Bolo im to asi úplne jedno. Boli radi, že som ticho, lebo ináč masaker :D .

Ako berieš grafiku? Ako hobby popri práci, ako zárobkovú činnosť, či ako životnú lásku?
Myslím, že všetko z toho. Aj hobby, aj zárobková činnosť. A životná láska? Hmm. Môže byť.

Myslíš si, že si umelec? Zaraďuješ počítačovú grafiku k umeniu?
Čo sa týka tvorby, mám široký záber. Počítačová grafika je isto umenie. Počítač, myš, software, tablet – to sú novodobé pracovné nástroje, možno aj umelca. Ja by som sa skôr rátal ku kreatívnym osobám. Rád tvorím a to nie len za PC, ale aj v živote.

Špecializuješ sa na niektorú oblasť grafiky, či si multifunkčný a spravíš čokoľvek čo treba?
Dobrá otázka… Aj keď je to ťažké, snažím sa byť univerzálny. Ináč sa ani v našich lokálnych podmienkach nedá. Nemôžem povedať :“Toto robiť nebudem, lebo rád by som sa špecializoval.“ Čokoľvek čo treba – trošku skromnosti – takmer čokoľvek čo treba.

Môžeš nám trochu predstaviť svoje posledné dielo „Frantic Funfair“?
Napísal som o tom Making of…. Ale… Celý príbeh vznikol asi za 5 sekúnd počas prechádzky v prístave tunajšej vodnej nádrže pri pohľade na pavučinu pod hrdzavým mólom. Nebolo na tom nič extrémne ťažké, bez nejakých inovátorských postupov. Išlo mi skôr o prístup a nápad.

Takže nápady čerpáš od „matky prírody“, či máš aj iné zdroje?
Rôzne zdroje. Prírodu mám rád, takže dá sa povedať, že aj tá je inšpiráciou.

Dá sa na Slovensku uživiť len grafikou?
Ja to robím a zatiaľ to funguje. Sám sa tomu čudujem, ale ťahá sa to tak už viac ako 10 rokov. No musím robiť všetko. Taká „defka pro všechno“.

Na čom teraz pracuješ?
Dokončujem teraz grafiku pre televíziu Východ.

Ako vyzerá tvoja práca pre nejakého klienta? Odovzdávajú ti rozkazy a ty ich plníš do bodky, či rád presadíš aj niečo vlastné? Ako dlho pracuješ za takou zákazkou?
Vždy sa snažím predstaviť svojmu klientovi čo najviac zo svojej práce a nejako ho navnadiť na to, aby sa úplne zveril do mojich rúk. Tak sa mi pracuje najlepšie. Ale ak má nejaké rozumné pripomienky, nápady alebo argumenty, tak s tým nemám problém. Dôležité je všetko na začiatku dobre premyslieť a pripraviť, aby už nebolo z čoho odbočovať, len napredovať. Ukázať možnosti a vyhýbať sa extrémom. Pracujem nikdy a stále zároveň.

Mnohí slovenskí a českí grafici odchádzajú do zahraničia. Skúšal si to aj ty?
Mal som také možnosti a aj stále mám, ale momentálne ešte neuvažujem. Mám tu rôzne záväzky, ktoré to neumožňujú.

Máš rodinu? Ak áno, vieš si na ňu nájsť stále čas popri grafike?
Mám manželku. Teraz čakáme malé. Čas si viem nájsť na každého a takmer vždy, ale neraz som začul od hocikoho, že :“Už by sa mal nad sebou konečne zamyslieť…“

Čo robíš keď nie si za PC? Máš nejaké hobby, alebo niečo, popri čom si oddýchneš?
Mám rád dobrých ľudí. Dobrý relax je byť s priateľmi, porozprávať sa, zabaviť sa spolu, dať si dobré víno, cigaretu. Venujem sa tiež fotografovaniu. Či už pre zábavu alebo komerčne. Pri fotení sa dá úplne vypnúť a všetko pustiť z hlavy.

Myslíš si, že si známy? Alebo, chcel by si byť?
Toto mi je úplne jedno. Nie som extrémny karierista ani po tom striktne nejdem. Snažím sa len zaujímavo a tvorivo žiť. Každý, kto ma osobne pozná, to tvrdí.

Na záver. Čo by si poradil začínajúcim grafikom?
Ak Ťa to naozaj baví, treba sa tomu určite venovať a hlavne sa nenechať nikdy odradiť. Uvedomujem si, že nie som najväčší majster sveta, ale je to strašne (aspoň pre mňa) dobrodružná záležitosť a dokáže aj napĺňať. To, že Ťa za Tvoju prácu niekto ocení, alebo je ňou až nadšený, ber ako bonus a nie ako ukazovateľ úspechu ;).

Ďakujem, že si si našiel čas na rozhovor a prajeme Ti veľa úspechov v tejto branži. Good Luck ;).

Homepage Richarda Maxa

Autor:  Michal “The Arthurius” Timko