Rozhovor s Helenou Čujovou

0
2341

Už ste mali 17 rokov? A máte už vlastnú knihu? Helena Čujová to stihla. O jej publikácii, či názoroch na ambície a talent si môžete prečítať v rozhovore, ktorý nám poskytla.

Že je Helena cieľavedomý mladý človek nám bolo jasné už po prvých riadkoch e-mailu, ktorý sme od nej dostali. Necháme ju teda, nech sa vám predstaví sama:

“Som Helena Čujová, študentka dizajnu a prichádzam s námetom na článok. Napísala som knihu RESUMÉ výtvarnej prípravy I. Táto publikácia vznikla na základe myšlienky “kniha o knihe”, ktorá hovorí o tom, čo je potrebné pre vznik úspešného dizajnu. Dokumentuje sériu podstatných prvkov vo vizuálnej komunikácii. Značná časť publikácie je ilustrovaná ornamentmi jedného prvku, ako príklad nespočetnej rozmanitosti spracovania.

Ilustrácie zobrazujú moje klauzúrné práce, ktoré vznikali ako zhrnutie teórie, ktorú som rozpísala podľa tematických plánov a dodatočne rozšírila o doplňujúcu teóriu. Vytvorila som celý grafický dizajn publikácie, autorské písmo Orchidea a spracovala texty.

 

Táto publikácia je určená študentom propagačného výtvarníctva na stredných školách ako individuálna študentská kniha, ktorú si môžu samostatne dopĺňať na vyhradené miesto pre poznámky. Jednoduchšie povedané, v tejto publikácii je zhrnutie podrobných poznámok pre prvé dve roky štúdia. Keďže je to osobná kniha študentov tvorí slušný základ pre úspešnú maturitu.”

Takáto aktivita samozrejme nemohla ostať bez povšimnutia, už len preto, že väčšina mladých ľudí sa v tomto veku skôr trasie, aby zvládla svoju maturitu, nie vytvára pomôcky pre svojich spolužiakov, ktoré vydáva vo vlastnom náklade. Vyspovedali sme teda Helenu a jej odpovede spolu s ukážkami z knihy RESUMÉ výtvarnej prípravy I. vám prinášame na nasledujúcich riadkoch. Vaše postrehy a názory ako vždy privítame v diskusii pod článkom.

Mohla by si nám na úvod povedať niečo o sebe? Ako si sa dostala ku grafike?

Som študentka propagačného výtvarníctva (3.ročník) a ku grafike som sa dostala bezprostredne v rámci štúdia.

Čo privedie 17-ročnú študentku k myšlienke napísať knihu?

Myšlienka napísať knihu mi prišla na um, keď som uvažovala nad zapojením sa do projektu SOÈ. Povedala som si, že keď do toho pôjdem, tak jedine s niečím „dobrým“. Forma knihy sa rozvíjala sama. V prvom rade som chcela vytvoriť (ako je aj v názve knihy) RESUMÉ toho, čo som sa doteraz naučila, kde by som aplikovala všetku nadobudnutú teóriu. Vznikla učebná pomôcka, ktorú som sa pre zvýšenie úrovne projektu rozhodla uplatniť v praxi. A tak som knihu vydala.

Ako sa na tvoju publikáciu díva okolie a spolužiaci?

Na výsledok mojej práce sa okolie díva rôznorodo. Moji spolužiaci a učitelia sú radi a aj prekvapení, že som taká „šikovná“. Niektorí si kúpili moju knihu len kvôli venovaniu, čo mi prišlo ako veľmi milé gesto.

 

Na svojej stránke máš uvedený citát: „Talent pomôže, ale nedostane vás tak ďaleko ako ambície.„, myslíš, že to bezvýhradne platí aj v umeleckých oblastiach, ako napríklad v grafike?

Tento citát ma zaujal, pretože je výstižný. Talent človek môže mať, ale ambície úmerne talentu nemá každý, čo je niekedy smutné. Myslím si, že rovnako ako je dôležité mať talent, je dôležité mať cieľ a chcieť preň urobiť všetko. Som presvedčená, že to platí aj v umeleckých smeroch.

Píšeš, že ťa zaujíma aj odevná tvorba, máš v obľube nejaké konkrétne módne obdobie?

Inklinovanie k odevnej tvorbe sa u mňa objavilo už v detstve. História odievania ma zaujíma až „priveľmi“. Obdobie, ktoré som si „zamilovala“ je secesia.

A čo inšpirácia v grafike a výtvarnom umení, máš nejaké idoly?

Vo výtvarnom umení alebo grafike nemám vyslovene idoly. Skôr by som povedala, že ma zaujali a inšpirujú niektoré výtvarné smery. Napríklad surrealizmus, pop-art…

Zastavíme sa ešte pri písme Orchidea, ktoré si vytvorila. Čo ťa priviedlo k nápadu vytvoriť práve takéto písmo? Plánuješ vytvoriť aj nejaké ďalšie?

Toto písmo som vytvorila v súvislosti s grafickým štýlom publikácie, ktorý vychádzal zo štylizácie kvetu Orchidea. Z tejto štylizácie som vytvorila ornamentálne prvky a samotné písmo. Tvorbe písma sa nevyhýbam, patrí predsa ku grafike.

 

Máš pomerne široké spektrum záujmov, kde sa vidíš za 10 rokov?

Áno, to je pravda. Kde sa vidím? Vo vlastnom ateliéri :). No predovšetkým chcem mať o desať rokov vyštudovanú Vizuálnu komunikáciu a robiť to, čo ma baví.

A posledná otázka, máš nejaký odkaz, či odporúčanie pre našich čitateľov?

Hm, odkaz žiadny, ale odporúčanie: „Nebojte sa svojich ambícii“. :)

Ďakujeme za rozhovor.

Viac informácii o Helene a jej knihe, nájdete na stránke www.helencujova.napady.net, kde je uvedený aj kontakt, na ktorom si publikáciu môžete objednať.

Autor:  Shirley