Rozhovor s Monikou Holečkovou

0
2475

Dnes sme pre vás vyspovedali mladú grafičku, Moniku Holečkovú, ktorá pred časom zásobovala náš portál tutoriálmi na open source programy poskytované zadarmo (hlavne GIMP) a a dnes sa tejto záslužnej činnosti venuje na vlastnom blogu.

Na našej stránke si môžete od Moniky prečítať napríklad články GIMP pre WWW: Animované GIF bannery a GIMP pre WWW: Rastrové obrázky, mnoho iných zaujímavých tutoriálov nájdete na jej blogu www.grafickeprace.info.

1. Ako si sa dostala ku grafike? S akým programom si začínala?

Od detstva ma bavilo kresliť. Takže to bolo také spontánne. Keď som si kúpila prvý počítač zisťovala som, že na čo mi to vlastne bude. No a prišla som na to, že sa na tom dá robiť aj grafika. Začínala som myslím s programom Paint Shop Pro, alebo niečo také. Kreslila som si v ňom rôzne portréty s pomocou myšky. Trvalo to strašne dlho, vyzeralo to nanič, ale užívala som si to. :)

2. Často zverejňuješ návody na prácu v editoroch ponúkaných zdarma, najmä v GIMP-e. Myslíš, že takéto programy predstavujú rovnocennú alternatívu ku komerčným editorom, alebo sú podľa teba vhodné iba pre určitú skupinu grafikov a profesionáli by mali pracovať s platenými produktami?

Väčšina týchto programov je orientovaná na tvorbu webu, takže v tejto oblasti grafického dizajnu sa dajú používať viac-menej plnohodnotne. Pekné ikonky na web spravíš rovnako dobre v Adobe Illustratore ako v Inkscape. Ale pokiaľ máš pripraviť nejaké dáta do tlače, potrebuješ správu farieb. A to väčšine týchto programov chýba. Platený softvér má navyše rôzne vychytávky, ktoré ti výrazne skracujú pracovný čas.

3. V ktorom programe pracuješ ty najradšej?

Páči sa mi práca s krivkami v Corel Draw. Vektorovú grafiku teda vyrábam najradšej tam. Ale výber programu závisí hlavne od toho, čo potrebujem spraviť a pre koho.

4. Aký program by si odporučila začiatočníkovi, čo sa chce venovať grafike (vektorový aj bitmapový)?

Neviem, treba skúsiť všetky a vybrať si ten, ktorý človeku vyhovuje. Ale určite by sa mal zamerať aj na programy Adobe CS, pretože ich bude skôr alebo neskôr potrebovať.

5. Myslíš, že dnes je lepšie začať kariéru ako grafik – „freelancer“ (na voľnej nohe), alebo sa zamestnať u nejakej firmy a mať istotu zárobku?

Ako komu vyhovuje. Sú ľudia, ktorí majú dostatok talentu, zručnosti a prísny denný režim, takže si môžu dovoliť pracovať z domu. A sú tiež ľudia, ktorí bez nejakej autority, ktorá ich prinúti pracovať, nikdy nebudú stíhať termíny.

6. Máš vlastný blog na ktorom uverejňuješ aj tutoriály na rôzne programy – čo ťa priviedlo k takejto záslužnej činnosti? :)

Písať ma tiež bavilo vždy.

7. V portfóliu na blogu máš aj dva návrhy motívov na tričká. V akom programe si ich vytvárala a dajú sa tieto tričká niekde zohnať?

Sú vytvorené v programe Corel Draw a zohnať sa zatiaľ nedajú nikde. Boli vytvorené viac-menej pre moju osobnú potrebu.

8. Čo ostatné umelecké odvetvia? Prezradíš, aká je obľúbená hudba, či literatúra Moniky Holečkovej?

Nemám nejaký vyhranený hudobný štýl. Ak sa mi niečo páči, tak to počúvam. Ale priečinky „Miriam Makeba“, „Jarek Nohavica“ a „Diablo Swing Orchestra“ v mojom mp3 prehrávači nikdy nechýbajú. Beletriu už čítam pomenej. A tu jednoznačne dominuje Douglas Adams. Milujem jeho suchý britský humor. :) Zo slovenských spisovateľov mám rada Petra Krištúfka a Danielu Kapitáňovú. V puberte som fičala na Remarquovi, prečítala som všetko, čo mali u nás v knižnici.

9. Nejaký odkaz, či rada do života pre našich čitateľov?

Hmm… počkaj…

…nie. :D

Ďakujeme za rozhovor!