Rozhovor so Slávkou Kerďovou (nielen) o technike Airbrushu

0
3541

Zaujímali ste sa niekedy o túto výtvarnú techniku, ktorú má väčšina z nás podvedome spojenú so silnými strojmi a prachom pokrytými cestami? Ako s airbrushom začať a úspešne pokračovať? Prinášame vám rozhovor so slovenskou umelkyňou, ktorá sa Airbrushu úspešne venuje už niekoľko rokov a pre bližších záujemcov má dokonca pripravené vlastné tutoriály, v ktorých kombinuje niekoľko výtvarných techník.

Airbrush je výtvarná technika, jej základným a charakteristickým prvkom je nanášanie farieb tlakom vzduchu. Maľby sa robia pomocou airbrushovej pištole. Ide o miniatúrnu striekaciu pištoľ. Táto technika je jedným z najdokonalejších a najefektnejších spôsobov nanášania a rozprašovania farieb. Jej jedinečnosťou je presnosť a schopnosť zachytiť tiene, stupňované odtiene a najjemnejšie farebné prechody. Žiadna iná maliarska technika nedokáže retuš napodobiť a niektoré špeciálne efekty sú možné len s použitím tohto nástroja.

Dnes by som Vám chcela predstaviť jednu významnú umelkyňu – maliarku Slávku Kerďovú.

Slávka Kerďová sa narodila v Bratislave, v historickej štvrti Staré mesto. Teraz žije v obci Matúškovo(okr. Galanta). Je zakladajúcou členkou Klubu výtvarníkov pri GOS Galanta. Od detstva sa zaoberá výtvarnou tvorbou. Momentálne sa venuje technike Airbrush.

Kedy ste začali s Airbrushom?

Technika Airbrush ma oslovila pred štyrmi rokmi .

Čo Vás motivovalo k tejto technike?

Publikácia Art Scene zo zahraničia obsahuje rôzne postupy, tzv. tutoriály práve z tejto techniky a následne po zhliadnutí fotografií hotových diel a prečítaní zaujímavých článkov, som sa rozhodla, že to skúsim a zadovážim si potrebné nástroje, t.j. kompresor, striekaciu pištoľ a špeciálne upravené airbrush farby s jemným pigmentom.

Aké materiály používate k Vašej tvorbe?

Ako podkladové materiály používam hlavne technický, alebo špeciálny airbrush kartón, ďalej maliarske plátno, prípadne textil. Airbrush sa tiež dá využiť na mnohé ďalšie povrchy, akými sú drevo, kov (Custom paint), umelá hmota, koža, sololit a iné… Používa sa aj na zdobenie nechtov, tzv. Nail Art a permanentné tetovanie, či priamo v maľbe na telo celoplošne, tzv. Bodypainting. Ďalej je využiteľný v reklame, tým rozumieme reklamné tabule a nápisy. Aplikovaný na stene sa nazýva Wallpaint. Ja sa momentálne však venujem iba obrazom a ilustráciám.

Od ktorého roku vystavujete svoje obrazy?

Celkovo vystavujem už od detstva…Vo vtedajšej ĽŠU Galanta som bola pod vedením akadem.sochára Ladislava Szaba. Moje práce boli vystavované už v tom období v Trenčíne, Prahe a Sofii (Bulharsko)…Neskôr počas štúdií na SZŠ Trenčín som absolvovala výstavu v rámci stredných škôl v danom meste. Mala som na starosti propagáciu školy, s čím boli spojené pravidelné maľby reklamných emblémov …Svojou prvou autorskou výstavou v r.1994 v podzemných priestoroch Renesančného kaštieľa Galanta, ktorá bola spojená s návštevou vtedajšej Miss Slovenska a krstom CD miestnej hudobnej skupiny, ktorej som ilustrovala obal hudobnej nahrávky, sa odštartoval rad akcií a výstav, či už autorských, alebo spoločne organizovaných s výtvarníkmi miestneho Klubu výtvarníkov pri GOS: Galantská paleta. Vymenovať ich všetky by zabralo naozaj veľa času :)

Kde si môžeme prezrieť Vašu tvorbu?

Momentálne je časť mojej tvorby situovaná na výstave: Výtvarné spektrum v Dunajskej Strede. Ďalšia časť obrazov,ako stála expozícia je v súkromnej Galérii Gauč v Prahe. S mojou tvorbou sa stretnete aj v niektorých kaviarňach v Galante, kde ma poprosili o pomoc s výzdobou stien, a to konkrétne obrazmi historických budov.…Tieto obrázky vlastnia aj niektoré inštitúcie, akými sú Múzeum Galanta, MÚ a MsKs Galanta, a mnohé ďalšie. Z airbrush tvorby boli zakúpené originály a publikované pohľadnice zásluhou vtedajšej firmy IAMmedia Bratislava. Avšak najprehľadnejšie a najviac sa o mojej tvorbe dozviete z mojej súkromnej webovej stránky: airbrush-slavka.wbl.sk, ktorá je založená nielen kvôli prezentácii vlastných diel, ale aj k všeobecnej diskusii o technike airbrush. Sú tu zverejnené tutoriály, samozrejme moje galérie, aj galérie ostatných maliarov, či už našich, alebo zo sveta, taktiež ich publikované príspevky. Sú tu k dispozícii články, napr. o histórii, nástrojoch, pomôckach a radách v oblasti techniky airbrush a iné zaujímavosti…

Ďalej by som rada spomenula internetovú stránku z Českej republiky, s ktorou spolupracujem štvrtý rok formou poradenstva, článkov a airbrush tutoriálov. Tu som našla po prvý krát podporu a poradenstvo pri začiatkoch techniky Airbrush. Je veľmi dôležité, že máte s kým prediskutovať počiatočné problémy a otázky. Airbrush nie je jednoduchá výtvarná technika…Ide tu nielen o talent ako taký, ale hlavne o zvládnutie po technickej stránke. O správne nastavenie tlaku, o manuálne ovládanie pištolky, jej a vašu ergonomickú predispozíciu, ďalej správne použitie maskovacieho materiálu a šablón na dosiahnutie čistého tvaru objektu a tiež je to aj o neustálej praxi, pri ktorej sa správne naučíte ťahať rovné linky a hlavne tenké na detail. Takisto na stránkach airnews.cz môžete vidieť moje galérie a príspevky. Zaujímavosťou práve v tomto čase je Airbrush internetová súťaž, ktorej som sa zúčastnila s obrazom – Pirates of the Caribbean.

Na čom momentálne pracujete?

Momentálne som dokončila dva portréty. Jeden svadobný, druhý znázorňuje matku s dieťaťom. Z ďalších objednávok ma čaká dlhodobá práca na airbrush obrazoch s tématikou: Grécka mytológia. Jedná sa o približne desať a viac kusov priamo na objednávku do Bratislavy…Čaká ma aj letná autorská výstava na MÚ Galanta, špecifická pre tvorbu obrazov historických budov a súčasnej architektúry, tu sa jedná o perokresby a kresby, možno pre efekt aj jemne doplnené a kombinované technikou Airbrush. Rada by som tento rok uskutočnila aj sériu obrazov so zvieracími motívmi: Wild live…jedná sa o predprípravu na jednu z možných výstav v zahraničí s názvom: Wolf Creek Rendezvous, na ktorú som dostala pozvanie.

Ďakujem Vám za rozhovor

Srdečne ďakujem aj ja.

Slávkine tutoriály si môžete vyskúšať na jej stránke.
Zdroj informácií o Airbrush: © 2009 www.airbrush-art.sk

Autor:  Štefánia Haramachová