Štefan Štefančík: Som tak trochu adrenalínový nadšenec

Kvôli fotke je ochotný ísť aj na tie najnebežpečnejšie miesta len aby urobil tú najlepšiu kompozíciu. Síce ma ešte iba 18 rokov, jeho fotky sa stávajú svetoznáme. Zoznámte sa so Štefanom Štefančíkom

0
3523

Prinášame Vám rozhovor s mladým nádejným fotografom, o ktorom sa dá povedať, že je ochotný pre fotografiu ísť aj na tie najbezpečnejšie miesta. Viete ktorá jeho fotografia sa už ocitla na obale knihy americkej spisovateľky? A poznáte jeho titulnú fotku v článku denníka SME? Zoznámte sa s rodákom z Prešova – Štefanom Štefančíkom.

Ahoj Štefan, mohol by si nám povedať najprv niečo o sebe?

Som 18-ročný študent z Prešova a nedávno som skončil odbor Informačné a sieťové technológie na SPŠE v Prešove. Momentálne pracujem ako grafický dizajnér a voľný čas trávim cestovaním, ktoré je priamo spojené s fotením.

Fotograf prírody a zvierat
Štefan Štefančík

Kedy si sa prvýkrát stretol s fotením a čo ti na ňom učarovalo?

S fotením som sa stretával pravidelne už od detstva, presný vek si nepamätám. Venoval sa mu totižto môj otec. Odmalička ma brával na prechádzky po meste alebo do prírody s tým, že ideme fotiť. Na fotografii ma fascinuje to, že zachytáva daný okamih aj s celou atmosférou situácie. Je to pre mňa spôsob uchovávania akýchsi spomienok na chvíle, ktoré by mi inak po niekoľkých rokoch vyfučali z hlavy. Tiež je to veľmi dobrá forma prezentácie, napr. zážitkov z tripov, udalostí a pod.

Východ slnka nad Koprovským sedlom - Štefan Štefančík
Východ slnka nad Koprovským sedlom – Štefan Štefančík

Čo si fotil ako prvé, boli to hneď fotky prírody alebo niečo iné?

Takmer každý začínajúci fotograf najprv skúša všetko. Vtedy som fotil od krajiny, cez mesto, makrá, až po ľudí, nemal som vytýčený smer, fotil som všetko čo sa mi zdalo čo i len trochu zaujímavé. Aj keď teraz najčastejšie fotím krajiny, nie som na ne primárne zameraný. Tiež rád fotievam ľudí alebo nejakú street fotografiu.

Explózia mysle - Štefan Štefančík
Explózia mysle – Štefan Štefančík

Tvoje fotky sú skutočne úžasné, kde sa k nim môžu ľudia dostať? Máš ich vystavené aj na nejakých výstavách či len na internete?

Svoje fotografie mám uverejnené na viacerých miestach. Mám profil na fotografickom portáli 500px, tiež niekedy dávam fotky aj na svoj osobný instagram alebo prispievam do free fotobanky Pexels. Primárne ale dávam všetky fotky, ktoré pokladám za hodné zdieľať, na moju fanpage na Facebooku, Štefan Štefančík photography. Tam majú moje fotky najväčšie publikum a tešia sa najväčšej odozve. Niekedy v budúcnosti, keď budem mať ešte bohatšie portfólio, by som chcel spraviť určite aj výstavu. V minulosti som mal fotky vystavené pár mesiacov v kaviarni v Prešove, ale to boli iba moje začiatky. Teraz mám fotky na ktoré som oveľa viac hrdý a už sa neviem dočkať, keď ich uvidím vytlačené a zavesené na stene.

Noc na Koprovskom štíte - Štefan Štefančík
Noc na Koprovskom štíte – Štefan Štefančík

Aké najzaujímavejšie miesta si už fotil a aké by si ešte chcel?

Ťažko povedať. Najzaujímavejšie miesto aké som fotil bol najskôr ostrov Tenerife, kde som bol túto zimu na dovolenke. Tam to bol pre mňa raj na zemi. Na maličkom ostrove sa dalo nájsť dychberúce hory, púštnu pustatinu v nadmorských výškach okolo 2600m.n.m., sopečné krátery, ihličnaté lesy, tropické palmy či piesočnaté pláže. Okrem ľadovca sa tam našlo snáď všetko! Taktiež ma ale niekedy dostanú scenérie, ktoré sa objavujú aj tu na Slovensku. A na otázku aké miesta by som ešte chcel fotiť je jedinou odpoveďou slovo „všetky!“. Chcel by som toho v živote ešte veľa precestovať a fotoaparát mi po boku nesmie chýbať!

Masca, Tenerife - Štefan Štefančík
Masca, Tenerife – Štefan Štefančík

Kde najďalej si už cestoval za horami?

Asi sa budem opakovať a spomeniem opäť ostrov Tenerife. Síce som tam šiel hlavne na dovolenku, ale to je destinácia z ktorej som si odniesol mnoho dobrých fotiek a nachádza sa najďalej.

Na ceste do Nórska - Štefan Štefančík
Na ceste do Nórska – Štefan Štefančík

Si ochotný chodiť za fotkami aj na nebezpečné miesta? Už si niekde tak bol?

Ja som ochotný chodiť na nebezpečné miesta aj dobrovoľne a bez cieľa urobiť odtiaľ fotku (haha). Som tak trochu adrenalínový nadšenec a hrabať sa na nebezpečné miesta mi nie je cudzie. Kvôli fotkám som šiel veľakrát vysoko na strechy budov, vysunuté skaly či strmé spády.

Taktiež som raz šiel kvôli fotkám (a tiež zážitku) na opustený 110m vysoký komín v Prešove, to bolo asi najnebezpečnejšie čo som kvôli fotkám podstúpil.

Prešov ráno - Štefan Štefančík
Prešov ráno – Štefan Štefančík

Ako tieto miesta vyhľadávaš?

Väčšinou nájdem niekde na internete fotky z miesta, ktoré sa mi zapáči a poviem si, že tam raz pôjdem. Takýchto miest mám na zozname veľa a vždy, keď mám trochu voľného času a možnosť niekam ísť, nejaké si zo zoznamu odškrtnem. Taktiež mi ale niekedy pri výbere destinácie na fotenie pomáha turistická mapa Vysokých Tatier.

Rano na Vychodnej Vysokej - Štefan Štefančík
Ráno na Východnej Vysokej – Štefan Štefančík

Čo je najdôležitejšie pri fotení prírody? Ktoré kľúčové záležitosti robia tvoje fotky tak dokonalými?

Asi najdôležitejšiu časť pri fotografovaní prírody zastáva po kompozícii a kvalite fotky práve postprodukcia. V dnešnej dobe digitálnej fotografie je hlavná časť výslednej fotky vykonávaná práve v počítači. Na fototripoch fotím výhradne vždy do RAW súborov, aby som potom z fotky vyťažil čo najviac. Fotoaparát nikdy nezachytí scénu tak ako ľudské oko. Preto sa fotky upravujú, aby sa aspoň trochu priblížili realite.

Výhľad na nezaplatenie, Tenerife - Štefan Štefančík
Výhľad na nezaplatenie, Tenerife – Štefan Štefančík

Fotíš aj niečo iné? Napríklad komerčne…

Ako som už skôr písal, nesústreďujem sa len na krajinu, ale tiež mám veľmi rád fotenie ľudí, v podstate hocičoho čo sa mi páči a je pre mňa nejakým spôsobom zaujímavé. Mám za sebou aj pár komerčných fotení, ale snažím sa od toho dištancovať.

Erika - Štefan Štefančík
Erika – Štefan Štefančík

Koľko času týždenne obetuješ foteniu? Živíš sa tým, alebo plánuješ?

Zaujímavé je hlavne to, že fotoaparát niekedy nechytím do ruky aj pár týždňov. Obzvlášť keď som mal toho veľa v škole a pomedzi to prácu, nevedel som si nájsť čas ísť niekam fotiť. Najviac fotím počas prázdnin. Fotografiu ale vnímam ako koníček, niečo čo robím vo voľnom čase a keď sa mi vydaria nejaké dobré fotky, mám z nich potom radosť. Neživím sa tým a ani nechcem. Mal som už desiatky ponúk na fotenie detí, párov, svadieb alebo stužkových, ale zatiaľ všetky úspešne odmietam. Ak by som musel fotiť napr. celú noc, skôr či neskôr by sa mi to znechutilo a mal by som po ďalšom koníčku. Nechcem mať nikdy vopred dané čo a kedy musím fotiť.

Noc na poľskom hrebeni - Štefan Štefančík
Noc na poľskom hrebeni – Štefan Štefančík

Aký fotoaparát využívaš pri fotení, podľa čoho si si ho vyberal?

Doteraz som používal Sony a58 z radu lacných digitálnych zrkadloviek, lebo to bol fotoaparát môjho otca, jediný ktorý som mal k dispozícii a bol som s ním spokojný. Vyžmýkal som z neho všetko čo sa dalo a mnoho ľudí mi neverilo, že fotky čo som spravil sú robené práve týmto fotoaparátom. Nedávno sme si spolu s otcom kúpili použitý Sony a7R fotoaparát, ktorý je o niekoľko tried inde, oproti môjmu predošlému. Ešte som s ním veľa nefotil, ale zatiaľ ma stále viac a viac prekvapuje (v dobrom). Pri výbere som teraz dbal na kvalitu čipu a možnosti fotoaparátu a taktiež na jeho kompaktnosť. Sony má v smere veľkosti fotoaparátu v pomere s jeho výkonom obrovskú výhodu oproti ostatným výrobcom. Taktiež sa ale neštítim použitiu iných značiek, ako napr. Canon, Nikon, Pentax, Leica a pod.

Ráno na Východnej Vysokej - Štefan Štefančík
Ráno na Východnej Vysokej – Štefan Štefančík

Aké ďalšie vybavenie si so sebou nosíš do hôr a tých oblastí kde chodievaš?

Okrem základných vecí potrebných pre komfortné prežitie v horách si so sebou nosím hlavne statív, aby som mohol fotiť s dlhším časom uzávierky, napr. v noci, alebo keď je ráno málo svetla.

Čo robievaš iné vo voľnom čase?

Svoj voľný čas si prerozdeľujem rôzne. Tým, že prakticky pracujem vtedy keď si určím ja, väčšinu voľného času strávim pracovaním, ale keď sa rozhodnem si spraviť chvíľu pravého voľna, najradšej cestujem alebo chodím na rôzne akcie. Taktiež hrávam volejbal a niekedy aj basketbal. Taktiež sa venujem aj viacerým vlastným projektom na ktorých s kamarátmi z IT sféry pracujem.

Chill nad Popradskym plesom

Čo by si odporučil začínajúcim fotografom? Ako by sa mali najlepšie vzdelávať v tejto oblasti?

Všetko čo začínajúcemu fotografovi treba je na internete. Ten je preplnený návodmi, článkami a videami o fotení, upravovaní fotiek alebo rôznych techník. Hlavne sa najprv musí naučiť ovládať svoj fotoaparát a poznať ho ako vlastnú dlaň. Potom stačí už len experimentovať. Najlepšie je si nájsť inšpiráciu, pochopiť ako bola fotka spravená a snažiť sa dosiahnuť podobný výsledok. Takto sa naučí všetko čo mu bude treba. Hlavne nech je hladný po informáciách a návodoch. Napr. na stránke iso.500px.com nájde väčšinu potrebných vecí. Zvyšok mu nájde google.

Myslíš si že sa človek rodí s „fotografickým génom“ alebo každý sa to môže naučiť keď chce?

Toto je práve tvrdenie s ktorým absolútne nesúhlasím. Ani fotografie sa nedajú hodnotiť či sú dobré alebo zlé. Každý typ fotografií si nájde vlastné publikum ktorému sa bude páčiť, ale stále sa nájdu aj takí, v ktorých to prebudí práve opačné pocity. Každý človek, ktorý sa naučí vo svete fotografie orientovať, má možnosť robiť krásne fotky. Koniec koncov, väčšinou je pravý umelec svet, ktorý sa my iba snažíme zachytiť a zvečniť daný okamih.

Hra farieb - Štefan Štefančík
Hra farieb – Štefan Štefančík

Máš nejaký zaujímavý úspech, o ktorý by si sa s nami chcel na koniec podeliť?

Mám práve takú jednu horúcu novinku. Včera mi prišla správa od jednej americkej spisovateľky, že našla na jednej fotobanke moju fotografiu a ohúrila ju natoľko, že by ju chcela použiť na obal svojej novej knihy. Takže moja fotka bude pravdepodobne na knihe novely, to je zatiaľ jeden z najväčších úspechov ktoré mám.

Erika ako obal na knihu - Štefan Štefančík
Erika ako obal na knihu – Štefan Štefančík