Rozhovor – Tomáš Abaffy

0
2640

Podarilo sa mi po dlhšom čase dohodnúť si termín na dialógu s Tomášom Abaffym, autorom medialne.sk, birdz.sk a tomasabaffy.com. Tento skromný mladý muž sa chvíľu zdráhal, no neskôr sa osmelil a celkom slušne sa rozhovoril.

Býva celkom dobrým zvykom, aby som sa s mojím hosťom zoznámil. Mohol by si sa našim čitateľom predstaviť Ty?
No, som… Tomáš Abaffy bodka com :-)

Tomáš Abaffy je celkom známe meno slovenského internetu. Ako dlho pôsobíš vo virtuálnom svete a čím všetkým sa zaoberáš?
Hm, známe? (smiech) Keď myslíte… Internet používam od roku 2000…

A čo sa týka aktivít? Čitatelia si Ťa spájajú najmä s BIRDZ.sk
Venujem sa viacerým aktivitám, keď tak uvažujem. Hm, je to možné, niektorí ľudia ma spájajú s BIRDZ.SK, iní ľudia ma spájajú webdizajnom, bol som spájaný aj s Medialne.sk

Začul som zákulisné šepoty, že birdz.sk čaká nový dizajn. Prezradíš niečo viac?
Hej, bola súťaž o nové logo, vybrali sa tri logá + staré logo, ešte neviem, ktoré presne použijem na BIRDZ, vyberám si z dvoch, zvyšné dve víťazné použijem na iných projektoch. Dizajn sa musí zmeniť, lebo už začína byť dosť zastaralý.

BIRDZ sa považuje za jeden veľmi úspešný projekt, v poslednom čase na ňom vidieť rozmach tzv. komunitných elementov. Bude sa uberať práve týmto smerom?
Pravdupovediac BIRDZ chystá zmenu na BIRDZ 2.0 (podobnosť so slovom Web 2.0 nie je čisto náhodná, je to zámer), užívatelia majú radi BIRDZ, niekedy ma to až prekvapuje a páči sa mi predstava, robiť komunitný web, máme nejaké plány akým smerom posunúť BIRDZ, obsahovo a vzťahovo, z BIRDZu sa stala veľká skupina priateľov, ktorí si spolu píšu, čítajú si svoje výtvory, príbehy, básničky, riešia si navzájom svoje problémy a pomáhajú si. Občas sa spoja a chcú vyhnať nevhodné elementy, bonzujú na užívateľov, ktorí porušujú pravidlá a aj napríklad na súťaži o nové logo bolo vidieť, že niektorí urobili návrhy priam z lásky k svojmu obľúbenému serveru, možno to znie trochu naivne, ale z mnohých sprievodných mailov to tak vyznelo. Som šťastný, že sa im server, ktorý som urobil pre nich, páči, preto prichádza aj redesign a rebuild, ktorý z BIRDZ spraví pravú Web2.0 aplikáciu (jednu z mála na Slovensku, ktorá nekopíruje nejaký úspešný americký projekt), ale proste sa vyvíja sama. Redesign príde, aby sa komunitné vzťahy podporili, rovnako sa prestavia radikálne hlavná stránka aby sme zvýšili význam interaktívnych a komunitných častí…

Vidíš budúcnosť nových portálov práve týmto smerom?
Možno sa to až preceňuje, nevidím budúcnosť v nových portáloch s komunitnými elementmi. Vidím budúcnosť v dobrých nápadoch. Ľudia sú niekedy blbí, keď vidia, že je úspešný YouTube, tak ho kopírujú a zakladajú čosi podobné. Ja v tom nevidím budúcnosť, na BIRDZ to proste funguje a ľudia tam žijú ako na socnetworku, nie je to umelo robený sociálny network, len preto “že vo svete je to hit”. Budúcnosť je v dobrých nápadoch a to môže byť komunitný portál s nápadom (ako last.fm), či čo ja viem platená cool služba, kde žiadna komunita nikdy nevznikne.

S akými nástrojmi pracuješ pri tvorbe webov?
Počítač + myš + občas tablet, ale moc s ním neviem zatiaľ pracovať, čo sa týka softwaru tak mám Adobe Photoshop Elements 2.0 (viem, je to starý lacný šmejd, už si kúpim dačo poriadne), skEdit a ešte FTP program a browsery na testovanie (pokiaľ robím web).

Ak by si mal poradiť začínajúcim autorom webu, prípadne niekoho kto má dobrý nápad a nie je si istý jeho realizáciou, čo by si mu odporučil?
Nech sa rozhodnú, či chcú vedieť všetko, či chcú vedieť grafiku alebo programovať. Alebo či chcú robiť všetko a nech sa to naučia. Je veľa free softwarov, hlavne na písanie kódu, určite vedia hľadať v Googli, free softy na grafiku nie sú bohviečo, radšej nech si zoženú nejaký lowcost, dakedy som začínal s Paint Shop Pro, potom na Macu som musel prejsť na Photoshop.

Ktoré slovenské weby sú Tvojimi favoritmi?
Pochopiteľne BIRDZ, viem, máme veľa nápadov a bude super, predpokladám, že v druhom polroku príde on-line televízia, ak to nebude spackané ako t-station (hoci mali prostriedky a všetko, nechápem, ako to mohli tak spraviť, tak to môže byť veľký hit, ak sa to dobre spraví (nemyslím výsmechy ako muybo či ako sa to volá), ale poriadnu televíziu, budúcnosť majú aj nejaké cool nápady, ktoré pritiahnú ľudí, konkrétne sa ťažko hovorí. Proste príde niečo, a bude to hit. Kamarát chystá skvelý portál, ale asi to tu nesmiem prezrádzať. Problém, je však, že ťažko hľadať favoritov na Slovensku, lebo vývoj aplikácií pre Slovensko je ťažký a ľudia si skoro nič nevážia. Som často znechutený z istej zakomplexovanosti užívateľov na Slovensku, ja sám som sa dokonca pristihol pri podobnom komunikovaní, inými slovami, Slováci (vrátane mňa) asi nie sú pripravení na internet. Možno by ho mal Fico zakázať :))) (smiech)

Ako to teda vidíš napríklad s grafika.sk?
No, trochu sklamane (možno to ani nezverejníte:-), je to super nápad, resp. ono to nie je ani nápad, je to proste fajn, že niekto sa snaží, trochu tomu však chýba nejaká koncepcia, mám pocit, že je to príliš hurá, snažíme sa písať o všetkom možnom, skôr povrchne, niekedy je menej viac, skúste ísť do hĺbky, skúste to spraviť tak, nech ten server nie je len pár tutoriálov, veď kto chce cez Google nájde oveľa lepšie, skúste ísť do hĺbky, babrite sa v tom, babrite sa v grafike, v ľuďoch, čo to robia…
Nech to nevyzerá ako slovenský web o grafike, nech sa to tak netvári, nech je to niečo, kam Frco nepríde nadávať, že ste trápni, ale nech tam Frco príde pozrieť sa čo je nové. Viete asi čo tým chcem povedať?

Približne áno, snažíš sa nás teda smerovať cestou kreativity a reportérskeho skúmania?
No nazvime to napríklad aj tak. Načo je taká otázka, čo odporučiť mladým autorom, keď sa ju spýtate troch-piatich-desiatich dizajnérov? Každý povie ako ja bla-bla-bla… Skúste tu vložiť napríklad super špeciálnu tému pre začínajúcich autorov namiesto takýchto otázok. Na druhej strane musím však uznať, že je super, ak niekto robí aspoň niečo takéto, lebo vždy lepšie ako nič…

Ber to tak, že ešte len hľadáme svoju cestu, ale práve vďaka takýmto rozhovorom o ktoré sa nehanbíme podeliť s ostatnými sa získavajú cenné informácie. Na jednej strane tvrdíš, že nemáme vyzvedať od autorov ako na to, no na druhej nám ponúkaš návod…
Nie je to návod z mojej strany. Ja osobne napríklad považujem za zbytočné, čo ja viem otázky ako ste sa dostali ku grafike a podobne, to pravdepodobne nikoho nezaujíma. Koho to zaujíma, či robím weby dva roky alebo šesť, čo to dá čitateľovi?

Uznávam, zvolili sme viac „pohodlnejší“ štýl, ako originálny, no náš portál považujem za nový, rastúci, nielen časovo, ale aj smerovaním. Preto si berieme všetky rady k srdcu, určite by sme boli všetci spokojnejší, ak by sa vytvorilo viac tém, ku ktorým by sa čitatelia radi vracali. Neostáva nám nič iné, len naďalej hľadať cestu, ktorá by bola ta správna. Ďakujem za rozhovor a cenné rady.
Majte sa krásne, budem držať palce.

Niektoré projekty Tomáša Abaffyho: Birdz.sk, medialne.sk, roeder.sk, dobrevinko.sk, tomasabaffy.com.

Autor: Juraj Ferenčík