Časozberné video je fenomén, ktorý naberá na popularite. O tom, ako tieto videá vznikajú, a ďalšie informácie o nich predstavuje v rozhovore mladý a úspešný fotograf Samuel Baňas zo Samuel’s Graphics. Je známy svojimi časozbernými videami, ktoré si všimla aj Markíza, v Amerike vyhral zlatý kľúčik na súťaži Scholastic Art&Writing Awards, kde súperil so stovkami ďalších fotografov. A na facebooku má veľmi slušnú základňu fanúšikov aj napriek tomu, že má ešte iba 18 rokov.

Ahoj, Samuel, prezradíš nám na začiatok pár informácií o sebe? 

Ahoj, tak teda moje meno je Samuel (aka Samuel’s Graphics), mám 18 rokov, práve som skončil strednú školu a bývam na východnom Slovensku. Mám rád seriály, knihy, prírodu, cestovanie a angličtinu. A samozrejme, rád fotím a editujem fotografie.

Samuel BaňasSamuel Baňas

Kedy sa do tvojho života dostala fotografia?

Približne, keď som mal 11 rokov (2009), vtedy som začal len tak z nudy fotiť kvety na záhrade rodinným fotoaparátom. Potom sa to nejako rozrástlo.Samuel Baňas - začiatkySamuel Baňas - začiatky

Čo všetko patrí do tvojho portfólia?

Za posledných 5 rokov som fotil všeličo, najmä ľudí, robil som rôzne fotografické experimenty s ohňom, vodou, farbami, všelijaké fotomontáže, časozberné videá, v poslednej dobe milujem nočnú oblohu, lesy a hory a cestovateľskú fotografiu. Takisto som fotil svadby a oslavy, no to ma veľmi nebavilo.

 

Samuel Baňas - experimenty Samuel Baňas - experimenty

Samuel Baňas - experimenty

Chceš svojimi fotografiami povedať niečo navyše? Nejaký príbeh, zachytiť nejaký moment?

Skúšal som aj fotografie s príbehom a predstavivosťou, no to ma až tak nechytilo. Skôr sa snažím zachytiť ten výnimočný, jediný a neopakovateľný moment a spôsob, akým som ho ja v tej chvíli videl cez hľadáčik. Farby, svetlo a atmosféra fotky sú pre mňa veľmi dôležité a vždy sa ich snažím podať nejako neobyčajne, zaujímavo, a hlavne, podľa seba.

Samuel Baňas - príbeh Samuel Baňas - príbeh Samuel Baňas - príbeh

Aká je, podľa teba, dokonalá fotka?

Dobrá fotografia je taká, ktorá v divákovi vyvolá nejakú emóciu alebo pocit či zamyslenie. A dokonalá fotka je pre každého človeka niečo iné. Niekoho viac zaujme téma, niekoho prevedenie, niekoho farby a niekoho kompozícia. Je veľmi ťažké povedať, či vôbec taká fotografia existuje. Samozrejme, existujú aj technicky dokonalé fotky, ale tie pre mňa nie sú až také dôležité.

Pri ktorej fotke si sa naozaj poriadne nadrel? 

Mám asi 2 fotky zahŕňajúce origami, ktoré som sa najprv musel naučiť skladať (po niekoľkých neúspešných pokusoch). Jednou z nich je drak, ďalšou je niekoľko desiatok origami hviezd, ktoré som skladal v priebehu celého týždňa a vznikla z toho jediná fotka. Jedna fotografia mne a kamošovi dala naozaj zabrať, pretože zahŕňala maľovanie svetlom, využívanie blesku, skákanie, pobehovanie, všetko muselo byť načas a potom mi postprodukcia zabrala dosť dlhý čas, kým som všetko skombinoval. Natočiť môj projekt časozberných videí mi trvalo celé leto, kvôli Timelapse-u hviezd som strávil v noci vonku hodiny a hodiny času, a takisto pri každej jednej scéne som musel sedieť pri fotoaparáte aj niekoľko hodín.

Samuel Baňas - dielaSamuel Baňas - diela Samuel Baňas - diela

 Na internete sme si všimli tvoje časozberné videá. Kde a ako vznikali?

Leto 2013 som sa rozhodol stráviť tak, že som zbieral zábery na timelapse video, ktoré som na jeho konci zverejnil. Fotil som naozaj rôzne scény: od môjho balkóna po západ slnka na pláži v Chorvátsku. Strávil som pri tom hodiny a hodiny, niekedy som zapojil svojich priateľov a boli sme tam spolu, niekedy som bol vonku do noci, niekedy som si privstal o štvrtej ráno. Keď sa na to pozerám dnes, vždy nájdem nejaké technické chybičky, ktoré by som dnes spravil inak, video nie je perfektné, no na takmer žiadnu skúsenosť, ktorú som mal ako 15-ročný chlape,c som naň aj tak hrdý.

Aké programy používaš pri tvojej postprodukcii?

Využívam výhradne Adobe Photoshop CC.

Odkiaľ čerpáš inšpirácie?

Často to bývajú random príspevky na internete, najmä tumblr, niekedy facebook. Nemám konkrétne zdroje. Samozrejme, sú aj fotografi, ktorých prácu obdivujem, a sem tam sa inšpirujem.

Máš nejaký vzor vo fotografovaní?

Čo sa týka fotografií nočnej oblohy, tak určite Mikko Lagerstedt. Toho sledujem často. Kedysi som sledoval tvorbu viacerých fotografov, no teraz už je toho pomenej a ani si nespomeniem na nejaké konkrétne mená.

Samuel Baňas - Inšpirácie

Športovci chcú vyhrať Olympiádu, herci Oskara. Čo však chcú, podľa teba, fotografi?

Keďže sa fotografii nevenujem profesionálne a karieristicky, ťažko povedať. Určite existujú prestížne súťaže pre fotografov, najmä každoročná súťaž National Geographic kde vyhrávajú najlepšie fotografie na svete. Výhra tam už o niečom hovorí. Ale nemôžem hovoriť za všetkých. Mňa osobne najviac poteší, ak sa moja tvorba zapáči obyčajným ľuďom a mne, a to mi úplne stačí.

Samuel Baňas - Inšpirácie

 Na svojom webe máš zbierku 31 day photo challenge, vieš nám o nej povedať niečo viac?

V lete 2014 som dal výzvu mojej kreativite a počas jedného mesiaca som mal za úlohu každý deň odfotiť fotografiu na istú tému. Bola to skvelá skúsenosť, vyskúšal som vďaka tomu veľa nových vecí a odfotil fotky, na ktoré som hrdý. Témy som si vyberal cielene alebo náhodne, podľa nálady. Zamestnalo ma to cez leto a ľuďom na stránke sa fotky tiež páčili, takže by som výzvu považoval za úspešnú. Fotil som na témy ako „Shoes“ (Video vzniku fotky), „Cold“, kde som sa naučil robiť fakľu, „Lunch“, do ktorej som zapojil aj môjho psa, „Balloons“ kde som viazal balóny na strom a polovica z nich pukla skôr, než som stihol fotku odfotiť, „Water“, kde som fotoaparát dal do akvária a tak pod vodu, „Bed Stories“, kde som sa naučil vyrobiť origami draka, alebo „Anything“, kde som sa s kamarátom naučil maľovať svetlom.

Samuel Baňas - Inšpirácie Samuel Baňas - Inšpirácie Samuel Baňas - Inšpirácie

 V Amerike si vyhral nejakú cenu za fotografie, prezraď nám podrobnosti.

Áno, strávil som v USA jeden školský rok a na mojej strednej škole Castle View High School som si zvolil predmet Photography III, ktorý trval jeden trimester. Bola to tiež super skúsenosť, nejaké veci som sa naučil, veľa sme fotili a delili sa o svoje poznatky. Môj učiteľ Mr. Neal ma veľmi podporoval v mojej tvorbe a prihlásil ma do súťaže Scholastic Art&Writing Awards, do ktorej sa zapojili stovky študentov zo štátu Colorado s ich umeleckými prácami, a jedna z mojich fotografií sa dostala do top 10-ky a získala „Gold Key“ (diplom a malý zlatý kľúčik). Ďalšie dve fotografie získali „Silver Key“. Top fotografie z každého štátu sa potom posielali do NY, kde som sa už, bohužiaľ, neumiestnil, no aj tak to bol pre mňa veľký úspech. Moje fotografie viseli v Colorado History Museum v Denveri, a to bolo úplne super.

Samuel Baňas - Inšpirácie

 Ako tráviš svoj voľný čas?

Ako som už spomenul, rád cestujem, fotím, čítam, pozerám seriály, chodím do prírody a trávim čas s priateľmi. Vždy sa snažím nájsť nejaký zaujímavý trip, no často ma obmedzujú financie. Snáď raz to pre mňa nebude prekážkou. Teraz sa chystám na vysokú školu v Dánsku, tak uvidím, čo ešte príde.

Samuel Baňas - Kodaň Samuel Baňas - Kodaň