Vraj skrytá síla Photoshopu

0
3943
Harold Davis - Skryta sila Photoshopu
Harold Davis - Skryta sila Photoshopu

Harold Davis je fotograf, ktorý je priekopníkom v úprave fotografie cez Photoshop. Napísal knihu, ktorá tu mala byť pred desiatimi rokmi. Autor je “stará škola”, dlho sa foteniu nevenoval a vrátil sa k nemu až v roku 2004.

Pre koho je kniha určená?

Pre ľudí čo chcú odhaliť skrytú silu Photoshopu? No neviem, Marcel Goliaš, zodpovedný redaktor za český preklad tak odhadol anglický originál “The Way of the Digital Photographer”. Kniha má aj svoj podtitul, česky je to “Pokročilé techniky postprodukce digitálních fotografií”, anglická verzia je ešte dlhšia – “Walking the Photoshop post-production path to more creative photography”.

Kniha samotná je v súhrne dôkladný popis niekoľkých postupov, ktoré však nie sú ničím prevratné a ani “skryté”. Autor mal obdobie od roku 2008 do roku 2013, kedy písal cca tri knihy ročne, a toto je jedna z nich. Má 192 strán, veľa obrázkov a celkom rozumný text.

Kniha sa venuje prioritne úprave fotografií typickej pre autora – prekrývanie expozícií. Ak navštívite jeho webovú stránku, vrelo odporúčam z aktuálnej tvorby galériu s kombinovanou expozíciou, alebo jeho typické kvetinové kompozície, ktoré pripomínajú RTG snímky. Davis je oceňovaný fotograf, umelec v pravom slova zmysle, možno však smelo prehlásiť, že je viac fotograf ako digitálny photoshopový kúzelník.

Knihu by si mal kúpiť každý, kto sa chce priučiť časti umenia kombinovanej expozície, ako fotiť presvetlené kvety, zvládnuť HDR fotografiu a nazrieť aj do kúzla fotenia cez starší Iphone.

Prečítajte si ukážku z knihy

Vydavateľstvo odporúča knihu od 15 rokov, ale podľa mňa si aj v tomto prípade mladší čitateľ nájde priestor. Texty v knihe nie sú náročné, a to ani na pozornosť, ani na čas. Je poznať, že 60 ročný fotograf nakukol do tajov digitálneho spracovania fotografie, nadchol sa pre určité postupy a tieto chce odovzdať svojim čitateľom. Kniha sa preto dobre a ľahko číta, niekedy až úsmevne jednoducho popisuje dnes už samozrejmé veci, priam až objavným spôsobom. Vrstvy, ich spájanie, maskovanie, prekrývanie – to všetko tvorí majoritný obsah textu, ktorý zhltnete za jeden večer čítania.

O knihe

Harold Davis - Skryta sila Photoshopu
Harold Davis – Skrytá síla Photoshopu: Pokročilé techniky postprodukce digitálních fotografií

Autor: Harold Davis
Žáner: grafika a dizajn, úpravy fotografií
Nakladateľstvo: COMPUTER PRESS
Doporučené od: 15 rokov
EAN: 9788025143445
Počet strán: 192 strán + 0 strán príloha
Formát: 210×235 – brožovaná lepená
Jazyk vydania: čeština
Rok vydania: 2015
Vydavateľ: Computer press

 

Obsah

Obsah knihy je rozdelený na tri veľké časti – Digitálna fotografia je maľba, Viacnásobné spracovanie RAW a HDR súborov a Vylepšenie k dokonalosti. Kniha logicky a systematicky čitateľa vedie od počiatočných otázok – aký fotoaparát použiť, v ako formáte fotiť, až cez zásadné témy – svetlo, vrstvy, nástroje. Davis sa vytešuje v expozíciách a ich spájaní, prekrývaní, kombinovaní, takže tu nájdete viac ako polovicu knihy venovanú týmto témam.

V tej druhej časti dume nad RAW formátmi a ich výhodami, plynulo prechádza na HDR fotografiu. Mne osobne príde táto časť knihy zastaraná, aj ukážky HDR fotiek sú subjektívne preexponované a pripomínajú skôr “hurá toto funguje tak to nastavím na maximum” ako “HDR pomôže s tmavými miestami a decentne vyváži úroveň kontrastu”.

V záverečnej štvrtine textu sa autor venuje retušovaniu, detailnému dopracovaniu fotiek k dokonalosti. Poskytuje užitočné triky a tipy, obzvlášť velebí používanie maliarskych filtrov, aby fotky vyzerali ako maľby. Prechádza aj úpravy farieb, ich nastaveniam a poskytuje aj ukážky fotiek.

Vo všetkých častiach si nájde priestor na kapitolku “Urobte to na svojom Iphone”, kde ukáže a popíše aplikáciu, ktorá pomôže zvládnuť popísané postupy na telefóne bez použitia Photoshopu. Podrobný obsah knihy si môžete pozrieť v tomto PDF.

Staňte sa našim fanúšikom a vyhrajte knihu čoskoro na našom Facebooku alebo si ju kúpte u vydavateľa

Zhodnotenie

Pán Davis má svoje kvality ako fotograf, no touto knihou ma neoslovil. Možno je to tým, že jeho postupy sú mi dobre známe a pre niekoho je naozaj objavným umením skombinovať tmavú  expozíciu oblohy so svetlou kompozíciou krajiny pod ňou. Hranie sa na maľby pomocou filtrov pripomínajúcich ťahy štetcom ma tiež neoslovilo. Naopak, potešil som sa jednoduchému a výpravnému štýlu týchto techník hraničiacemu s nadšením Krištofa Kolomba. Prikláňam sa k originálu v názve, je to “cesta”, určite nie “skrytá síla”.

Fotky kvetín sú originálne, krajiny tiež pútavo predajú HDR metódu spracovania. Ale ten zvyšok je hranie sa s nastaveniami cez dnešnú úroveň prípustnosti. Často sa neubránite pocitu viditeľne sprznenej, inak krásnej, fotky v Photoshope. Ešte jedno pozitívum – cena. Približne 15 EUR nie je tak veľa za knižku, ktorá naozaj niečo naučí. Techniky v nej popísané môžete ich potom rozvíjať a využívať aj iným spôsobom ako autor, keďže sú naozaj základné.