Tvorba skál pomocou pluginu aa_rockGen 1.0

0
2931

V tomto tutoriály vám predstavím freeware plugin, slúžiaci na rýchlu a jednoduchú tvorbu realistických skál. Tutoriál je určený pre program Autodesk 3DS Max 2011.

Ak už máte čo to “odmodelované“ tak určite viete, že tvorba prírodných objektov, či už rastlín alebo skál, je o niečo zložitejšia ako tvorba budov alebo rôznych jednoduchých predmetov. Nehovoriac o tom, ak sa snažíte vytvoriť váš finálny render tak, aby pôsobil čo najrealistickejšie. Takže sa môžete pustiť do čítania miliónov tutoriálov, alebo si prácu trochu uľahčiť pluginom rockGen, ktorý dokáže vygenerovať skaly niekoľkých druhov.

Stiahnuť ho môžete na stránke: http://www.scriptspot.com/3ds-max/scripts/rock-generator Prevzatý súbor následne presuňte do : [b]…\Autodeskds Max 2011\Scripts\Startup[/b] .

Pri najbližšom spustení programu uvidíte tento panel.

Pre vytvorenie nového objektu stlačte High Poly Rock – Create a následne si vyberte typ skaly z pravej časti panela. Na výber sú 4 možnosti a to : basic rock, boulder, eroded rock a sand rose. Týchto preddefinovaných typov síce nie je veľa, no ich úpravou môžete dosiahnuť nespočetné množstvo zaujímavých výsledkov.

Základné nastavenia:

Vievport detail

Nastavenie kvality zobrazenia objektu vo viewporte.

Render detail

Kvalita objektu vo finálnom rendri. Neprežeňte to. Priveľký počet polygónov váš PC nemusí zvládnuť a vypíše vám chybovú hlášku ohľadom nedostatku pamäte. Stáva sa to hlavne na slabších zostavách.

Roughness

Drsnosť alebo “hrboľatosť“ povrchu.

Circular/Chips

Dva rozdielne módy pre drsnosť povrchu.

Ďalšie nastavenia:

Low Poly Rock

Slúži na vytvorenie objektu z malým počtom polygónov, čo sa využíva napr. pri modelovaní objektov do PC hier. Nachádza sa tu položkaSpacing, pomocou ktorej sa dá regulovať ich výsledná kvalita.

Bake Settings

Ponúka možnosť, pomocou ktorej môžete uložiť Normal alebo Ambient Occlusion “textúru“ objektu ľubovoľnej veľkosti a kvality, do vami zvolenej zložky.

Prípadné otázky píšte do komentárov.

Autor:  Ondrej Angelovič