Viete čo je web umenia?

Radi by sme vám dali do pozornosti web umenia, jedinečný projekt na Slovensku, ktorý približuje umelecké diela na Váš monitor. Doslova.

0
10394
Žena so zvončekami - Mikuláš Galanda
Žena so zvončekami - Mikuláš Galanda

Web umenia je on-line katalóg výtvarných diel zo zbierok slovenských galérií evidovaných v Centrálnej evidencii diel výtvarného umenia. Klikajte tu, ak si ho chcete hneď pozrieť. Majú aj Facebook.

Čo tam nájdete?

Nájdete na ňom základné informácie o dielach a ich autoroch, ale aj pôvodné články, videá a kolekcie. Údaje a digitálne reprodukcie sú preberané a pravidelne aktualizované zo systému CEDVU (Centrálna evidencia diel výtvarného umenia), kam ich vkladajú zamestnanci jednotlivých galérií.

V súčasnosti web umenia obsahuje diela z nasledujúcich galérií:

Slovenská národná galéria
Oravská galéria v Dolnom Kubíne
Galéria umenia Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch
Liptovská galéria Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši
Galéria mesta Bratislavy
Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne
Nitrianska galéria

Detviansky šuhaj - Pavol Socháň
Detviansky šuhaj –
Pavol Socháň

Čo si tam počať?

Na stránke môžete sťahovať voľné diela, najmä digitálne reprodukcie autorskoprávne voľných diel SNG,ktoré sú sprístupnené ako verejné vlastníctvo (public domain). Môžete si ich voľne stiahnuť vo vysokom rozlíšení a využívať na súkromné aj komerčné účely – kopírovať, zdieľať či upravovať.

Tieto diela môžete využívať na tlač (plagáty, pohľadnice alebo tričká), vlastnú tvorbu (digitálna úprava reprodukcie, využitie jej časti pre animáciu alebo koláž), ale i na vzdelávanie (vloženie obrázku na vlastnú webstránku, alebo použitie na Wikipédii či ako súčasť prezentácie)

Z webu sa dajú aj objednať kvalitné reprodukcie k vybraným dielam zo zbierok SNG a to v archívnej kvalite na fineartových papieroch. Po výbere diela, vyplnení údajov a odoslaní objednávky vás bude kontaktovať pracovník SNG s podrobnejšími informáciami.

Využitie

Využitie tradičných diel je naozaj široké. Pri nedávnom browsovaní vodami internetu sme napríklad našli aplikáciu FaceApp a k nej zábavný článok na soda.o2.sk, ktorý čerpal priamo z Webu umenia. Tak sme sa vlastne k webu umenia dostali. Pripájame niekoľko ukážok, ktoré sú použité aj v tomto článku:

Terézia Vansová
Terézia Vansová
Ján Francisci
Ján Francisci
Jozef Miloslav Hurban
Jozef Miloslav Hurban
Ľudovít Štúr
Ľudovít Štúr
Jozef Gregor Tajovský
Jozef Gregor Tajovský
Tomáš Garrigue Masaryk
Tomáš Garrigue Masaryk